podla ktorej portugalci vedeli o existencii ameriky (brazilie) skor nez kolumbus, akurat sa tym nechvalili. ked v roku 1493 alexander VI tordesillaskou zmluvou delil svet medzi spanielov a portugalcov, tak hranica mala viest asi 500 km zapadne od kapverd. vsetko dalej na zapad malo byt spanielske, na vychod portugalske. portugalci ale prudko protestovali a tak papez posunul hranicu este o vyse 1000 km dalej na zapad (stale bezpecna vzdialenost pre kolumba a "jeho" uzemia). cim uz ale hranica prekrocila pobrezie brazilie...a preto je brazilia dodnes "portugalska" a nie "spanielska" ako zvysok latinskej ameriky.
ta teoria nie je uplne odveci, pretoze na juh afriky, kam sa plavili portugalci, sa neplavilo okolo pobrezia, ale kvoli vetrom najskor na juhozapad a az potom otocka na juhovychod k juznemu cipu afriky a dalej do indickeho oceanu. a ta brazilia fakt nie je moc daleko... dokazy ale neexistuju.
Ani pri takom spôsobe plavby by k objaveniu Ameriky nedošlo, ale je kľudne možné, že portugalské lode mohla zahnať k pobrežiu Ameriky búrka. Tiež náhoda :). O tom, že Vikingovia boli v Amerike sa tiež špekulovalo, ale už existujú archeologické dôkazy. Špekuluje sa, že Ameriku objavili aj Kartáginci, Škóti, Egypťania alebo Číňania, ale pre svet ju jednoducho objavil Kolumbus :).
Ale pokiaľ viem, boli to často práve kresťanskí misionári, kňazi atď., čo boli zástancami ľudských práv "menejcennej červenej rasy". Nebyť tých misionárov, španieli a angličania by indiánov isto celkom vykynožili. Ale nič nie je čierno-biele. Treba niečo pozrieť napr. o Guadalupskej Panne Márii, resp. pripomenúť si, čo za Deň vďakyvzdania amíci oslavujú.
niektori objavuju Rusko :-)