SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Táto diskusia je moderovaná. Nové príspevky sa zobrazujú až po schválení moderátorom diskusie. Viac informácií

Za vymieraním včiel sú insekticídy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

je naozaj smutné, že

veľkofarmári s tým nič nerobia, a nebudujú vlastné včelíny. A keď už nebudujú tie včelíny, tak aspoň keby nerobili postreky vtedy, keď včely práve opeľujú. No to sa asi ťažko vysvetľuje ľuďom, čo si nevidia ďalej od svojho nosa.

Veď už aj Einstein povedal, že keď vymrú včely, ľudstvu nezostáva viac, než štyri roky života. A to bol teda veľmi chytrý pán...
 

Nechcem poľnohospodárov ospravedlňovať,

ale majú na výber. Z pôvodných pomerne odolných plodín, boli postupne zmanipulovaní do pestovania plodín, ktoré bez postrekov nedávajú úrodu. V USA je to ešte podstatne horšie.
Vyzerá to, že cesty naspäť niet a jediné čo pomôže je veľmi citlivo aplikovať postreky v čase, keď včely ešte do priestoru postrekov aj s vyrátaním doby rozpadu postreku do času kvitnutia.
 

 

Aké pôvodné pomerne odolné plodiny máte na mysli? Tie, ktoré keď sa premnožil škodca, tak začal v krajine hladomor? Žiadny poľnohospodár nebude nikdy pestovať bez postreku, je to ekonomická samovražda, alebo lepšie povedané ruská ruleta. Postreky je všeobecne zakázané aplikovať počas kvetu. Neonikotinoidy sú pre včely relatívne netoxické, spôsobujú ale horšiu imunitu včiel a na to sa prišlo len v posledných rokoch. Napr. také pyrethroidy zabíjajú včely priamo na mieste preto tie sa nesmú používať počas kvetu za žiadnych okolností. U neonikotinoidov je to povolené, pretože donedávna sa považovali za neškodné pre včely. Na základe najnovších štúdii sa to ale celkom určite zakáže.
 

Ľudstvo bez problémov

prežilo do začiatku 20. storočia aj bez postrekov aj keď samozrejme problémy s škodcami boli.
Lenže chémia napredovala a vynachádzala a ponúkala možnosti na likvidáciu škodcov. Problém je len v tom, že chemické látky sú širokospektrálne a vyhubia prakticky všetky druhy škodcom podobných a aj nepodobných živočíchov.
Iste hladomory boli, ale vo väčsine prípadov spôsobené zlým počasím, čo mohlo aj potencovať rozvoj škodcov - napríklad mierne zimy a sucho v lete.
 
Hodnoť

hrozne nestastie

Sice vieme co je asi za tym, ale bude sa s tym aj nieco robit, aby sa to aj realne zmenilo? O tom mam vazne pochybnosti.
 
Hodnoť

Síce úplne od veci, ale...

Som začínajúca včelárka. A tým začínajúca myslím naozaj začínajúca. Môj otec chová včely a rád by odovzdal remeslo :-). Pomaly sa zaúčam. Doteraz som fungovala ako umývačka fliaš na med a zásobovač v tyle.
Žiaden kontakt so včelami.
Až prišla slnečná sobota. Navliekla som sa do mundúru, na hlavu kuklu a šli sme kontrolovať plásty. Práca so včelami je veľmi upokojujúca, nesmiete sa oháňať, robiť prudké pohyby.
Včely Vás nechajú na pokoji, majú dosť svojich problémov :-). Chudery, celý čas makajú a potom im nejaký blbec v kukle vybieli úľ.
Teda, ako majster svetla po jednom vytáčaní medu, si Vám všetkým evidentne neznalým, dovolím vysvetliť zopár vecí.

1. Včely už poriadne nevidno. To, čo zvyčajne štípe, sú osy. - žltočierne hmyzy: http://www.nahuby.sk/obrazok_d... Včielka Maja je v podobných farbách, zrejme toto je zdroj omylov. http://www.cas.sk/clanok/24359...
Včely vyzerajú takto: http://www.naturfoto.cz/vcela-...

2. Včely uštipnú len v krajnom prípade. Stojí ich to totiž život. Osy uštipnú aj viackrát za sebou. Ja si pamätám iba jedno uštipnutie včelou. Ako dieťa som ju prikryla rukou. A to dedko choval včely hneď za domom, a my sme behali bosí po ďateline.

3. Všetci by chceli včely, ale nech sú niekde inde. Ľudia sa boja včiel. Toto je fakt. Otec premiestňoval 5 úľov hore-dole, až skončili pod lesom. To, že v okolitých sadoch a záhradách bola neuveriteľná úroda doplo až jednému človeku, ktorý CHCEL včely v blízkosti svojej záhrady. Ostatní bohužiaľ nie.

4. Včely nosia do úľa peľ. Pristávajú na tzv. letáči a vyzerajú ako bombardéry. Za nožičkami majú krásne žlté guľôčky peľu.

5. Včelár kontroluje úle zvyčajne za slnečného počasia, lebo vtedy sú skoro všetky out and bussy - pracujú.

6. Med sa dá vytáčať vtedy, keď je zaviečkovaná aspoň 1/3 plástu. http://www.vivo.sk/photo/30295... Plást sa špeciálnym nástrojom (niečo ako vidlička, ale s viacerými nžičkami) upraví tak, že sa odstránia viečka na jednotlivých bunkách. Plást sa vloží do medometu - vysoká nádoba s kľukou. Potom už odstredivá sila postupne po kvapkách vytláča med, ktorý steká po stenách nádoby a zhromažďuje sa na dne.

7. Pravý med vždy scukornatie. Aj včely v úli med 'zahusťujú' tak, že mávajú krídlami a tým odstraňujú prebytočnú vodu. Med scukornatie, ak stratí vodu. Zároveň ale získava na trvanlivosti. Preto med nikdy nenaberajte mokrou lyžicou. Mohol by sa pokaziť. Neviem, aká je trvanlivosť medu, ale dva roky určite v pohode. Med sa vďaka svojim konzervačným pridáva do pečiva známeho ako medovníky, ale môže sa pridať aj do napr. kysnutého cesta, čím sa zvýši jeho trvanlivosť.

8. Zaujímavá je 'rabovka'. Ak sa včela z iného včelstva prepašuje do cudzieho úľa, a ak sa dostane domov, nastane ľúty boj. Cudzie včely vyslovene vyrabujú úľ a vynosia med do svojho úľa. Keď sme vytáčali med, prázdne plásty sme ukladali do debničky s krytom. Kryt sa trošku posunul, a hneď bol oblepený prieskumníčkami. Otec potom plásty prenášal tak, že zopárkrát zastavil, včely odohnal a až potom sa posunul o pár metrov ďalej - zmätenie súpera.

9. Postreky - videla som zaujímavé video o chovaní včiel v meste. Celkom sa im tam darilo a jeden z dôvodov sa uvádzal ten, že v mestách je striktnejšie obmedzenie na postreky.

Záverom: Včelárenie je super.
 
Hodnoť

chudata vcely

http://www.sosvcely.sk/novinky
co je najhorsie ? Proti zakazu pesticidov hlasovalo aj Slovensko :-/
 


Najčítanejšie na SME Tech