SME
Utorok, 21. január, 2020 | Meniny má Vincent

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený
Táto diskusia je už uzavretá. Už do nej nie je možné pridávať ďalšie príspevky. Viac informácií

Štúdia podporovaná NASA: Naša civilizácia smeruje ku kolapsu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

...

Áno pomaly ale isto to speje ku kolapsu, to je neodvratné. Ale riešenie neexistuje, bohatí sa nikdy nebudú deliť z chudobou, a obmedzenie využívania zdrojov nehrozí, skôr naopak
| 167 GOAMAN
 

 

Len to už choré či sa deje, koľko človek potrebuje majetku aby bol šťastný - niektorý majú miliardy EUR alebo dolárov, ktoré ani nemajú šancu minút a tak by to minimálne mali investovať.
 

 

Nejde o majetok, dokonca túžba po ňom napomáha slobode a pokroku.
Ide o mantru rastu,
štáty sa orientujú a hrdia len svojim rastom HDP...
Poniektoré si uvedomujú že kvalita života ich občanov je smerodatná,
ale nie mierou konzumu (tretí TV v 2-člennej rodine už kvalitu zvýši len marginálne).
Vzdelanie, zdravotníctvo, sebarealizácia, kultúrne vyžitie a pod. - cih dostupnosť a kvalita sú smerodatné.
Orientujme sa na morálne a duchovné hodnoty.
Začať treba výchovou doma v rodine,
vzdelávaním v školách!
 

 

Každý človek, čo má miliardy EUR ich pravdepodobne nemá ukryté pod posteľou ale má ich aspoň na bankovom konte. A bankové konto je nič iné len investovanie, resp. realokácia zdrojov, ktoré mal niekto navyše a tak ich za úrok poskytol niekomu, kto ich potrebuje...
 

3 pripomienky

1. Dúfam, že je tu diskutujúcim jasné, že chudobou sa nemyslí finančná situácia slovákov, keďže Slovensko patrí medzi najbohatšie krajiny sveta (a je teda dôvodom tej nerovnováhy). Že ak sa bohatí majú deliť, tak sa tým myslí, že sa Slováci podelia s obyvateľmi Konga.

2. Ktokoľvek aspoň zdiaľky videl takéto sociálne modelovanie, vie, aké zjednodušenia a nepresnosti sú doňho zakompované. Ako hračka je to zaujímavé, ale že by z toho niečo vyplývalo, to nie.

3. Prečo by kolaps znamenal niečo zlé? Po kolapse rímskej ríše sa vývoj nezastavil a žijeme omnoho lepšie ako rimania. Dobré zostane, zlé sa zmení.
| 118 tybi |
 

 

Lenze po kolapse Rimskej rise sa na jej uzemi zilo horsie takmer 1400 rokov, kym sa opat zacal rozvoj.

Ale vo velkom meritku mas pravdu.
 

...

1. Samozrejme, že je nám to jasné... ale uvedom si, koľko miliard ľudí chce rovnaké podmienky ako my. Autá, telefóny, počítače a to sa spája s obrovskou spotrebou zdrojov.

2. Ja som to modelovanie nevidel, ale každému rozhľadenému človeku je jasné, že takto to dlho fungovať nebude. Od poslednej veľkej vojny uplynulo 70 rokov pamätníci vymierajú a nepotrvá dlho a niečo sa zomelie

3. Áno, ale vtedy si ľudí na planéte spočítal na prstoch jednej ruky, Európa bola bohato zalesnená a plná zvery. Dnes nemáš lesy, zver, pomaly ani pitnú vodu a ľudia bez smartfónov do 24 hodín zahynú.
| 167 GOAMAN
 

do 20 rokov 47% pracovných miest nebude!

Podľa Billa Gatesa do 20 rokov 47% pracovných miest nebude! Úplne s ním súhlasím... čo budú ľudia robiť? Povinný príjem a podobné nevydržia dlho...
 
Hodnoť

Ale no, alarmisti :D žiadne klimatické

zmeny či ekologické problémy predsa neexistujú, to si len vymysleli nejakí aktivisti, aby zaviedli zelenú totalitu. A príjmová nerovnosť? Pche, Afričania si za to predsa môžu sami, sú leniví a pečené holuby im aj tak padajú samé do huby.

Ale dosť, žarty bokom. Je to evidentne vážny problém a len človek s obmedzenou schopnosťou vidieť si ďalej od nosa to nedokáže rozoznať. Vidí to aj OSN, ktorá pri novej rozvojovej agende post-2015 nepočíta s rozvojom/rozvojovou pomocou ako ich poznáme, ale chce prejsť na snahu o trvalo udržateľný rozvoj naprieč planétou, zahŕňajúc do schémy a indikátorov aj bohaté krajiny. Súčasťou trvalo udržateľného rozvoja by mal byť práve environmentálne udržateľný ekonomický rast sprevádzaný sociálnou inklúziou, teda odstraňovaním príjmovej nerovnosti, tak v rámci krajín, ako aj naprieč planétou. Vzhľadom k akému-takému global governance a aspoň teoretickej schopnosti elít pochopiť naliehavosť problému, je tam možnosť ten negatívny scenár zvrátiť. Snáď.
 
Hodnoť

:-))))))))))

toto fakt treba moderovať
 

 

dobry den,
moderovane su UPLNE VSETKY diskusie k vedeckym textom na Tech.sme.sk.
dovody tohto kroku a pravidla diskutovania vysvetlujeme tu:
http://tech.sme.sk/c/7057850/p...
 
Hodnoť

To, čo som

intuitívne cítila z pohľadu na realitu sveta, vedci potvrdili skúmaním. Takže vieme, že ideme zle - zmeníme to?
| 181 Feďo
 

 

zmena ale boli a urcite bude boliet aj vas.
| 167 mo.mos
 

To je mi

jasné:-)
| 181 Feďo
 
Hodnoť

akykolvek naznak

optimizmu ohladne zmeny spravania ludstvaz principu nie je namieste. Odpoved preco dava etologia.
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť

aky kolaps?

civilizacny kolaps v dosledku predatorskeho podnikania... tomu sa na ekonomickych univerzitach hovori "nepodstatna externalita".
 
Hodnoť

 

85 (slovom, osemdesiatpäť) ľudí, to sú asi dva autobusy mestskej MHD, vlastní toľko bohatstva, ako 3,5 miliardy najchudobnejších ľudí sveta.

Kým sa tých min. 85 najbohatších nerozhodne zmeniť postoj k životu, ktorý vplýva na miliardy iných ľudí, nič sa nezmení. A s nimi sa musí zmeniť aj celé ľudstvo, predefinovať svoje primárne záujmy, prestať myslieť len na seba, pomáhať druhým. Niekedy stačia len drobnosti a vieme sa pohnúť k lepšiemu. Len treba začať a to je to najťažšie.
| 152 looky
 
Hodnoť

 

Predpovedaných kolapsov sme tu už mali habadej. Od Thomasa Malthusa po Rímsky klub.
Stále sa zabúda na technologický pokrok...
| 181 janomacek |
 

 

Ja naopak si myslim, ze ludstvo sa blizi ku katastrofe. A bude ho cakat velmi tvrdy restart. Lebo hlupost ludstva uz prekrocila unosne hranice. Ale pokial ide o technologicky pokrok, tak mozno ten dalsi inteligentny druh po nas budu roboti :D
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Tech