No a poistne je urcite mozno az 30 percent. Prave preto ich tam posielaju nepoistene. :-) Keby ich mali poistene "pridu" o mozno aj 10x vyssiu sumu u startov tych uspesnych, ale to uz propagandisticke Sme nespomenie.
presne tak. ak RF vypusti 100 rakiet tak na poistnom by tych 550 mil je minimalne mozna strata, ale ak by tam na statny cecok napojili nejaku poistovnu tak ta skasiruje za poistenie min 4x tolko.
hlavne, ze ruske motory NK 33 kupuje NASA od rusov, aby mali cim pohanat rakety Atlas a aj priekopnicky Space-X kupil licenciu a skopiroval cely dizajn od rusov. Americki inzinieri nevedeli naprojektovat dostatocne vykonne komponenty raketoveho motora tohto typu, ani nemali vyvinute potrebne zliatiny. http://www.youtube.com/watch?v...
Je mozne ze NASA nakoniec pouzije, NK 33, ci jeho klony. Ina vec je, ze NK 33 este nikdy neboli vyuzite, nie je ziaden konkretny plan na pouzitia a to jednak v Rusku a jednak v USA. NK 33, aj ked je to asi dobry motor, pokial vim, vlastne nakoniec nikdy este do vesmiru neletel... SpaceX uvazovalo o NK 33, nakoniec vsak vyvinulo vlastny Merlin ktory predci NK 33. Takze Vas prispevok je uplna magorina... http://en.wikipedia.org/wiki/N... http://en.wikipedia.org/wiki/M...
V rakete Antares ktory bol uz trikrat vypusteny minuleho roku a tento rok bol pouzity klon AJ 26. Nic to vsak nemeni na tom, ze sprostosti o tom ako amici nie su schopni vyrobit ekvivalent su uplny nezmysel. Otazka nie je ci to su schopni, ale naco to treba a za aku cenu. Orbital Sciences s Antaresom si povedali, ze lepsia bude licencny motor a SpaceX s Falconom, ze vyvinut novy, evektivnejsi. Eto vsjo.
Magoriny? raketa Atlas pouziva motory RD 180. http://en.wikipedia.org/wiki/A... Motory RD 180 vyraba Rusko. Su to vyssie vyvojove verzie NK 33. http://en.wikipedia.org/wiki/R... Merlin v Space X bol odvodeny od principu, ktory dokazali do uspesnej realizacie doviest rusi v 60 rokoch. Zapad to nedokazal vobec, lebo tvrdili, ze taky motor sa neda postavit a nie su na neho materialy. Po rozpade ZSSR prisli americki experti a dolovali v technologickych skladoch, kde nasli zakonzervovane NK-33. Bol to jediny raketovy motor s plynovym generatorom zapojenym do spalovacieho cyklu. Zapad dokazal vyrabat iba motory s postupnym spalovanim, v ktorych nastavaju ovela mensie tlaky, protitlak v palivovom cerpadle, ale maju aj ovela nizsiu ucinnost a pomer tah/hmotnost. Popisuju to a priznavaju uplne otvorene sami americki experti. Je to vsetko v tom videu. Ruske motory NK 33 boli uplne noveho dizajnu, ktory na zapade dokazali o 30 rokov iba zacat licencovat, alebo skopirovat. Vymysleli a vyrobili ich rusi a nie zapad. Zapad ten vyvoj zavrhol ako nerealizovatelny http://en.wikipedia.org/wiki/G...(rocket) http://www.youtube.com/watch?v... Hovoria to viackrat a uplne jasne sami amici. Sumarizaciu mozno pocut napr. v case 48:10. Mozes tvrdit, co chces, sami americania hovoria to, co pisem ja. Kazdy sa moze presvedcit.
Mohli by ste uviest kedy vyuzili Sovieti/Rusi NK 33? Ved ho mali moznost vyuzit uz asi dakych 40 rokov. Nikdy. RD 180 je druhy motor vyvinuty v 90 rokoch. Klon RD 170, ktora bola vyuzita v Energii (tusim 3 lety). RD 170 bola o trochu vykonnejsia ako amerivke F 1 zo 60 rokov. Americania opat siahli po niecom absolutne vhodnom, ale koli cene a casu, nie koli tomu, ze by to neboli schopni navrhnut a vyrobit sami. Rusi boli schopni vhodnu (a dobru) technologiu za vhodnu cenu, Opat, vsak je to technologia, ktoru neboli schopni sami ucelne zuzitkovat. Vasou logikou by som tvrdil, ze Rusi mali dobre motory ale neboli schopni postavit pre ne vhodne rakety, co je samozrejme blbost. Problem je, ze nemali tie motory na co pouzit.
min 48:10, Bob Ford, Lockheed Martin: "the idea that the technology in the United states was not equal or superior to the Russian's was a very hard pill for a lot of people to swallow..." "It was very difficult to tell somebody in the government that all this money they had put into it really..., there was still a technology edge over us that Russia had in this matter"
40:40 we couldn't understand how they could get the type of parameters they were talking about, they were talking about the chamber pressure higher than enything we had in the United states, The chamber pressuress were high above that found in the mani enging of the Space shuttle and outclassed standard rocket engines by a factor of 4 to 1. We thought, maybe we misunderstood each other. It wasn't the same technology we were used to, it was a paradigm shift."
min 47:20 ten years after the end of the cold war "old fashioned" hands-on russian engineering is about to teach american "high technology" an uncomfortable lesson.
Staci nepchat hlavu do piesku a pozriet si co o tom hovoria sami americania z NASA a Lockheed Martin. Je to smutne, ked sa ukaze, ze namiesto diskutera sa clovek snazi hovorit s fanatickym veriacim.
Poistovna
5 nepoistenych zo 100 startov celkom je 5%.
:-)
Škoda, že podobne neuvažuje naša armáda
Palp
http://www.youtube.com/watch?v...
Takze takto.
http://en.wikipedia.org/wiki/N...
http://en.wikipedia.org/wiki/M...
Zmylil som sa.
Motory RD 180 vyraba Rusko. Su to vyssie vyvojove verzie NK 33. http://en.wikipedia.org/wiki/R...
Merlin v Space X bol odvodeny od principu, ktory dokazali do uspesnej realizacie doviest rusi v 60 rokoch. Zapad to nedokazal vobec, lebo tvrdili, ze taky motor sa neda postavit a nie su na neho materialy. Po rozpade ZSSR prisli americki experti a dolovali v technologickych skladoch, kde nasli zakonzervovane NK-33. Bol to jediny raketovy motor s plynovym generatorom zapojenym do spalovacieho cyklu. Zapad dokazal vyrabat iba motory s postupnym spalovanim, v ktorych nastavaju ovela mensie tlaky, protitlak v palivovom cerpadle, ale maju aj ovela nizsiu ucinnost a pomer tah/hmotnost. Popisuju to a priznavaju uplne otvorene sami americki experti. Je to vsetko v tom videu. Ruske motory NK 33 boli uplne noveho dizajnu, ktory na zapade dokazali o 30 rokov iba zacat licencovat, alebo skopirovat. Vymysleli a vyrobili ich rusi a nie zapad. Zapad ten vyvoj zavrhol ako nerealizovatelny http://en.wikipedia.org/wiki/G...(rocket)
http://www.youtube.com/watch?v...
Hovoria to viackrat a uplne jasne sami amici. Sumarizaciu mozno pocut napr. v case 48:10.
Mozes tvrdit, co chces, sami americania hovoria to, co pisem ja. Kazdy sa moze presvedcit.
Takze takto.
RD 180 je druhy motor vyvinuty v 90 rokoch. Klon RD 170, ktora bola vyuzita v Energii (tusim 3 lety). RD 170 bola o trochu vykonnejsia ako amerivke F 1 zo 60 rokov. Americania opat siahli po niecom absolutne vhodnom, ale koli cene a casu, nie koli tomu, ze by to neboli schopni navrhnut a vyrobit sami. Rusi boli schopni vhodnu (a dobru) technologiu za vhodnu cenu, Opat, vsak je to technologia, ktoru neboli schopni sami ucelne zuzitkovat. Vasou logikou by som tvrdil, ze Rusi mali dobre motory ale neboli schopni postavit pre ne vhodne rakety, co je samozrejme blbost. Problem je, ze nemali tie motory na co pouzit.
The Engines That Came In From The Cold!
min 48:10,
Bob Ford, Lockheed Martin:
"the idea that the technology in the United states was not equal or superior to the Russian's was a very hard pill for a lot of people to swallow..."
"It was very difficult to tell somebody in the government that all this money they had put into it really..., there was still a technology edge over us that Russia had in this matter"
40:40
we couldn't understand how they could get the type of parameters they were talking about, they were talking about the chamber pressure higher than enything we had in the United states,
The chamber pressuress were high above that found in the mani enging of the Space shuttle and outclassed standard rocket engines by a factor of 4 to 1. We thought, maybe we misunderstood each other. It wasn't the same technology we were used to, it was a paradigm shift."
min 47:20
ten years after the end of the cold war "old fashioned" hands-on russian engineering is about to teach american "high technology" an uncomfortable lesson.
Staci nepchat hlavu do piesku a pozriet si co o tom hovoria sami americania z NASA a Lockheed Martin. Je to smutne, ked sa ukaze, ze namiesto diskutera sa clovek snazi hovorit s fanatickym veriacim.
http://en.wikipedia.org/wiki/A...
Hmm
Ale máme