SME
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Voda vám podrazí nohy, môže odniesť auto (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Som rad, ze storocna voda moze byt kazdy rok :D .. teda aj tisicrocna.
 

Málokomu príde na um,

že kocka vody vysoká 1m má 1 tonu - čiže asi ako stará embéčka. Keď sa tá tona dá do pohybu, tak jej samozrejme máločo odolá, lebo za každou tonou vody sa tlačí ďalšia a ďalšia a ďalšia. Kto však už raz do tej vody vôjde aspoň po pás, ten rýchlo zistí, že je zle - ovšem to už je neskoro :(
Čo sa týka zaplavených stavieb, vinníkom je jedno-jednoznačne štát, ktorý tie stavby dovolil postaviť. Lebo územné konanie a stavebné konanie nie sú zrovna jednoduché a lacné procedúry - a minimálne posledných 100 rokov ani nikdy neboli. A bez týchto povolení nie je - a nebolo - možné postaviť nič. Druhá vec je, že spravidla to sú podplatené rozhodnutia - to však vinu štátu nielenže neznižuje, ale naopak zvyšuje.
Je to zase raz učebnicový príklad toho, že štát - či už ten komunisticko-totalitný, alebo kapitalisticko-demokratický - tu nie je pre občanov a riadenie vecí verejných, ale iba na úplatky, priživovanie sa, rozkrádanie a zneužívanie zverenej moci privilegovanými samovyvolencami z "milosti božej" :(
 

 

Vyborny prispevok, plne sa stotoznujem.
 
Hodnoť

A keďže ľudia sú nepoučiteľní,

tak si aj naďalej stavajú svoje obydlia priamo na záplavových územiach. To je hlavná príčina každoročných materiálnych škôd pri povodniach.
.
Niektoré objekty pri vode jednoducho byť musia. Mosty, cesty atď. Ale nerozumiem však tomu, ako môže niekto úradne vytvoriť stavebné pozemky v oblasti, ktorá je pravidelne zaplavovaná ani nie 100 ročnou vodou, ale napríklad povodňami každých 10 rokov. A to už po celé stáročia.
 

 

Asi to tym obyvatelom nevadi. Chcu stavat aj ked je to zaplavova oblast. Iste stvrte Devina su v kuse pod vodou a hla: nikto sa odtial nestahuje ani nepredava pod cenu.
 

Voda v prírode si po stáročia hľadá

tie najnižšie miesta v prírode, s najnižšou potenciálnou energiou. Môžeme robiť čo chceme, gravitácia ju do tých miest vždy pritiahne. Hrádzky a hrádze sú len parciálnym a nedokonalým riešením. Najrozumnejšie je nestavať sa tvrdohlavo proti prírode a nebudovať si v takýchto lokalitách príbytky. Miesta, kde nie je možné vybudovať bezpečné protipovodňové hrádze, by som využíval na poľnohospodárske účely, poprípade na rekreačné účely a pod. s tým vedomím, že ich z času na čas zaplaví voda. Škody na majetku sa stále dajú nejako nahradiť, no je vždy tragédiou, ak pri takýchto živelných pohromách prídu o život aj ľudia.
 
Hodnoť

...preklep

...vláda vám podrazí nohy,môže odniesť...čo len chcete
 
Hodnoť

 

A nie je to tak, ze 1000 rocna voda je najvacsia za 1000 rokov a aj tak moze nastavat kazdy rok?

Napriklad, keby pred 1000 rokmi boli nejake neprekonatelne velke povodne, 1000 rokov by neprsalo. Potom 1 mm zrazok by bol 1000 rocna voda. Na dalsi rok by boli 2mm zrazok a zase by to bola 1000 rocna voda (za 1000 rokov nic take nebolo); na dalsi rok 3mm zrazok a zase atd.
Ked niekomu vadi, ze vobec neprsalo, tak nech si k vsetkym udajom pricita napriklad 500mm rocne zrazok a bude to o tom istom.
 

Ide o pravdepodobnosť.

Z tých údajov, ktoré máme (odhadom nie viac ako 200 rokov nepretržitých meraní, aj to nadsadzujem), sa vypočítala výška hladiny, pri ktorej je pravdepodobnosť, že sa zopakuje raz za 1000 rokov a to nazývame 1000 ročná voda. Ale to neznamená, že sa nemôže zopakovať aj viackrát za dané obdobie.
 
Hodnoť

hla na fotke

hasici s podrazenymi nohami... cuduj sa, chodia
 
Hodnoť

 

je mi luto tich ludi co byvaju okolo tichto oblasti, no niekedy sa necudujem ked si niekto postavi novy dom v rizikovej oblasti.
 
Hodnoť

 

to sú zas perly od odborníka na všetko... "Pravdepodobné je, že najväčšie škody nespôsobuje samotné množstvo vody pri povodniach, ale sila prúdu" ... na toto ste pan redaktor prisli ako?
 


Najčítanejšie na SME Tech