SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Fyzici našli atóm, ktorý pripomína hrušku (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Tento objav si zaslúži NC za fyziku.

Zrýchlenie telies (a) môže vzniknúť tak, že jedno teleso narazí do druhého a zvýši jeho kinetickú energiu, hybnosť, čiže zrýchli ho. Ide o takzvanú dynamickú ,zotrvačnú silovú interakciu po ktorej telesá menia iba svoju rýchlosť časom (a = v/t).

V druhom prípade ide o takzvané dostredivé zrýchlenie, o takzvanú statickú silovú interakciu po ktorej telesá nemenia svoju rýchlosť, ale iba smer svojho pohybu (a = (v.v)/r = alfa/t).

No a je tu ešte tretí druh zrýchlenia a to gravitačné, ktoré vyvoláva raz staické, dostredivé zrýchlenie telies, bez zmeny rýchlosti, to vtedy, keď telesá ležia nehybne na povrchu Zeme a v druhom prípade aj dynamické zrýchlenie zrýchlený telies, to v prípade voľného ich pádu.

Relativistická fyzika všetky tri uvedené prípady zrýchlenia telies považuje za ekvivalentné, za rovnaké. To je možné vysvetliť iba tým, že raz sú atómy ako hruška, inokedy ako citrón a v tretom prípade oscilujú medzi hruškou a tekvicou.

To všetko by sme sa nedozvedeli, keby neboli udelené granty na tento výskum. Takže som za to, aby sa zvýšili výdavky na financovanie toho výskumu, aby sme sa konečne dozvedeli aké ovocné tvary majú atómy chemických prvkov. Hlavne ktorý atóm má tvar štipľavej papriky, alebo feferónov.
 

Konečne užitočný výskum biológie atómov.

Atómy železa majú tvar špenátu. Atómy zlata majú tvar žen-šenu. Bolo by poučné poznať Mendelejovú ovocníčkovú tabuľku chemických prvkov. No bez zvýšenia výdavkov na vedu to nepôjde. Držím palce vedcom v CERNe. Konečne užitočný výskum biológie atómov.
 

 

opat vas pustili k netu za dobre spravanie pan generalisimus?
 
Hodnoť

Merať a nekecať. Heslo dňa.

K takýmto komickým vedeckým výsledkom musí sa veda zákonito dopracovať preto, lebo doteraz nebola ochotná zmerať váhu telies v rovnomernej priamočiarej zrýchlenej sústave (a = g), ale zato v každej učebnici fyziky sa tvrdí, že gravitačná (statická) váha telies nameraná v gravitačnom poli (g), je rovnako veľká dynamickej váhe telies nameranej v rovnomernej priamočiarej zrýchlenej sústave (a = g).

Po zmeraní váhy telies v rovnomernej priamočiarej zrýchlenej sústave (a = g), prešla by chuť relativistických fyzikov trepať nezmysly o ovocných tvaroch atómov a museli by začať vytvárať duálne fyzikálne rovnice, ako aj duálne zákony pohybu telies.
 

 

Aká je rovnomerná priamočiara zrýchlená sústava ? Existuje aj rovnomerná krivočiara zrýchlená sústava a nerovnomerná priamočiara spomalená sústava ? Prípadne nerovnomerná nezrýchlená nepriamočiara sústava ?
Dynamická váha telies nameraná v rovnomernej priamočiarej zrýchlenej sústave je odlišná od dynamickej váhy telies nameranej v rovnomernej priamočiarej nezrýchlenej sústave ? Aké sú duálne zákony pohybu telies ? A konečne, aké sú duálne fyzikálne rovnice ?
 

Spomeň si na Leninove slová: 3 x učiť sa

Pajtáš: Veteran of the Psychic Wars.

Aká je rovnomerná priamočiara zrýchlená sústava ?
Je to zrýchlená sústava pohybujúca sa priamke s rovnomerným, konštantným zrýchlení, (a) alebo (g)

Existuje aj rovnomerná krivočiara zrýchlená sústava a nerovnomerná priamočiara spomalená sústava ?
Je to sústava pohybujúca sa rovnomerne po kružnicu s polomerom ®, alebo pohybujúca sa po priamke so zrýchlením napríklad (a.sinx)

Prípadne nerovnomerná nezrýchlená nepriamočiara sústava ?
Je to sústava pohybujúca rovnomernou rýchlosťou po krivke.

To ostané neuvádzam, lebo tomu kto nepozná základy fyziky, je zbytočné niečo hovoriť.
Spomeň si na Leninove slová: 3 x učiť sa (a až potom kecať do fyziky).
 

 

Pozerám páni, že ste rozprúdili živú, vysoko-odbornú dišputu v trojici. Odporúčam silnejšie tabletky a hlavne ich poctivo užívať !
 

Ide o (minimalne) roztrojenu

osobnost generalissima prirodnych vied, buduceho nositela Nobelovej..., ale co, Jarayovej ceny, poprosim trochu ucty...:DDD
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

Mna najviac vzdy pobavia taketo dristy

„Ukázali sme, že rádium 224 má tvar hrušky, radón 220 dokonca nemá fixný tvar či tvar hrušky, ale skôr vibruje okolo tohto tvaru,“ tvrdí v tlačovom vyhlásení CERN-u fyzik Peter Butler. „Podrobnosti týchto zistení sú pritom v rozpore s niektorými jadrovými teóriami a pomôžu nám ich vybrúsiť.“


Čítajte viac: http://tech.sme.sk/c/6798107/f...

Vsetko nam pomoze hladat "novu fyziku"... Kazdy (i ten najviac nepodstatny) objav nam pomoze hladat novu fyziku... Toto je uplne super...

Kde su tie doby, ked si ujo newton zadefinoval "novu matematiku", aby vedel popisat "staru fyziku"... Dnesni vedci len mutia vodu a nic neobjavia, nic nezadefinuju... Nejaky atom, co sa volne vo svete asi ani nenachadza, tak "ma tvar hrusky".... Strasne to je, strasne co vsetko sa dnes vydava za vysledok vyskumu...

Uz vidim tie reakcie na moj prispevok, ze si nedokazem ani len predstavit, ake je to velke zistenie, ze ma tvar hrusky a podobne dristy... Strasne....
 

 

Keď sa tomu tak zjavne "rozumieš", čo sa divíš, keď niekto na teba zareaguje, že drístaš?
 

hehe.. ja sa tomu necudujem.

A som rad, ze je tu niekto, kto mi rozsiri moj obzor v tomto velmi dolezitom objave?

Mozes mi teda prosim vysvetlit na co je toto poznanie dobre?.... lebo napr by sa urcite dalo vyskumat, ci by sa z konskeho trusu nedal robit velmi lahodny kolac, ale tak treba nam to?

Vopred ti dakujem.
 

 

"tvar" jadra atomu je vydledkom toho ako posobi silna interakcia medzi neutronmi a protonmi ( + EM interakcia samozrejme ) resp. kvarkami. takze o tvar samotny nejde ale o vysvetlenie preco su tam silove polia take ake su. a to je samozrme dolezite pre zakladny vyskum a nase chapanie sveta..:).. kvantova mechanika resp. fyzika atomoveho obalu nam pomohla vyvinut elektroniku do dnesnej podoby ( tiez sa to na zaciatku mohlo zdat ako veda pre vedu..) , takze verim ze prakticke aplikacie sa urcite najdu...
 

hmm.... nezda sa mi to aj tak

lebo do teraz nevieme ako atomy v skutocnosti vyzeraju... mame na to teorie, ktore sa kazdych cca 50 rokov menia... a aj tak tu tu elektroniku mame...
 

 

no pockam elektronovy obal atomu ( tvori tvar atomu navonok ) je popisany uz pomaly 100 rokov . a viem ako vyzeraju v skutocnosti..:)..preco myslis ze nie..?
 

aha, tak to asi myslis

Thomsonov model.... ci nie?? ak nie, tak myslis Nagaokaov model... alebo ani ten nie?? tak to musi byt Saturninov model... alebo vari ani ten nie??... tak potom urcite Bohr a Ruttherfordov model... alebo sa mylim??... tak potom to musi byt Schroedinger...

alebo este nejaky iny je ten spravny?
 
Hodnoť

 

Vidím, že Járay "ovládol" celú diskusiu.
Všetky tri svoje alter egá nasadil do boja :-)
 

jaray

je zaujimavy psycho-patologicky ukaz, tam by sa dali obhajit aj styri luxusne kandidatury z psychiatrie ak by sa do toho jeho rozpolteneho paranoidno- schizoidneho zhluku podivnosti niekto seriozne pustil a preskumal to
 

Amen.

Základom rozpolteného paranoidno- schizoidneho zhluku podivnosti pána Alexandra JÁRAYa je jeho konštatovanie, že pravdivosť princípu ekvivalencie ešte nikdy nebol aoverená experimentálne v priamočiarej zrýchlenej sústave.

Tento jeho výrok dá sa chápať aj nasledovne: Galileo, Newtom a Einstein budovali fyziku na experimentom neoverenom blude a preto vyučovanie súčasnej fyziky je trestným činom podvodu. (Teda že boli hlupáci.)

No a a teraz mi povedz, ktorý psychiater by vedel z výroku pána Alexandra JÁRAYa urobiť štyri luxusne kandidatúry z psychiatrie, pokiaľ by nezmeral váhu telies v priamočiarej zrýchlenej sústave (a = g). Bez toho merania by jeho kandidatúry boli iba prejavom jeho duševnej choroby vynášať rozhodnutia iba na základe jeho osobných pocitov a živočíšných pudov, ale bez vedeckých dôkazov.

Zatiaľ v tejto veci sa vyjadrovali iba tebe a babsovi podobní fyzikálni truľkovia, ktorých keci súd môže vypočuť, ale nesmie ich za žiadnu cenu vziať do úvahy.

Zatiaľ nikto na svete nezmeral váhu telies v priamočiarej zrýchlenej sústave (a = g) a tak si pán JÁRAY, môže robiť bláznov nielen zo zamestnancov SAV, ale aj z prokurátorov a sudcov, ale aj tebe podobných fyzikálnych turľkov a oni musia čušať, alebo začať merať. Ešte sa nerozhodli merať.

Amen.
 
Hodnoť

Len

sa páni fyzici tak prenáramne netešte, že ste objavili, že atómy majú rôzne tvary, lebo sa to dozvedia niektorí horliví euroúradníci v Bruseli a raz dva vám vydajú euronormu, v ktorej vám určia, akú majú mať tie atómy fazónu a že musia byť rovnaké, ako by ich jedna mater mala...a máte po hruškách a aj po hľadaní novej fyziky...
:-)
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Tech