SME
Štvrtok, 27. február, 2020 | Meniny má Alexander

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Predkovia človeka sa kedysi vrátili na stromy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Hodnoť

nj

stromy nahradila betonova dzungla a mreze :D
http://www.youtube.com/watch?v...
 

.

rasista, to len čierni študenti idú do školy
 

no a ja som si myslel

ze naslapovanie cez patu a vonkajsi obluk bolo zvykom u indianov na love ... a hla, to uz sediba sa hompalala, vedci su uple mimo ked riesia, ze sposob naslapovania suvisel s tym ci boli na stromoch alebo na zemi ... co tak sposob zivota, lovec, bylinozravec a pod ... ale nie
 
Hodnoť

 

niekde som cital, ze nato aby sa dokazala suvislost medzi vsetkymi tymyto ludoopmi a dnesnym clovekom, chyba nie jeden link, ale aspon 20 roznych vyvojovych pradruhov cloveka... kde su?. preco sa doteaz nenasli...
 

To si urcite cital kreacionistov. ;-)

Ak by sa naslo tych 20 medzisclankov, vznikne Ti tam dalsich 40 medzier,
ak ich zaplnich dalsimi 40 medziclankami, dostanes 80 medzier,
ak tie zaplnis, dostanes 160 medzier...
http://RationalWiki.org/wiki/G...
 

no kde sú, kde sú

predsa vatikánsia mafia ich skrýva v miništrantskej pivnici pod sixtínskou kaplnkou
 

keby len to robil Vatikán

Keď som sa rozprávala na tému dôkazov Ježišovho zmŕtvychvstania, tak vysokoškolsky vzdelaná osoba mi vysvetlila, že Ježišovo telo z hrobu ukradol Vatikán, aby mohli začať šíriť historku o jeho vzkriesení.
Práve píšem články o dôkazoch Ježišovho vzkriesenia a možných hypotézach ako tieto dôkazy interpretovať a neviem, či aj túto hypotézu o stroji času, ktorým sa Vatikán presunul z 5. storočia do 1. storočia a ukradol Ježišovo telo mám zahrnúť do zoznamu hypotéz. :)
 

 

čudujem sa, že niektoré rozprávky vieš stráviť a niektoré nie. Prečo by Boh nemohol vyslyšať modlitbu pápeža z 5. storočia a vykonať zázrak, zabaliť telo J.K. do turínskeho platna a preniesť niekde do Vatikánskej kobky? Lebo ty nechceš? Oj, malá je tvoja viera vo všemohúceho...
 

Má to len jeden háčik

v prospech tvojej aj iných hypotéz, ktorým ľudia radi veria (napríklad výplodom Dana Browna) chýba len taká maličkosť ako dôkazy, dôkazy a zase len dôkazy. A túto maličkosť akou sú historické dôkazy máme v prospech vzkriesenia celú kopu.
Zoznam dôkazov historika sú: písomné a ústne svedectvo z rôznych nezávislých zdrojov (vrátane nepriateľov) a archeologické nálezy.
 

 

no daj niake ustne/archeologicke dokazy... a vlastne kludne aj pisomne z roznych nezavyslich zdrojov(vratane nepriatela)
 

 

je to téma na viacero článkov, ktoré v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov uverejním na http://www.tvrdonova.blog.sme....
Zatiaľ len stručne. Gary Habermas zozbieral viac ako 2200 vedeckých štúdií, ktoré boli od roku 1975 napísané na túto tému a zostavil zoznam minima faktov, ktoré sú podopreté toľkými dôkazmi, že väčšina učencov, vrátane skeptikov a ateistov ich akceptuje ako fakty.
Toto sú niektoré z tých faktov.
1. Ježiš bol ukrižovaný počas vlády cisára Tibéria a na následky ukrižovania zomrel.
2. Ježišovi nasledovníci hlásali, že Ježiš vstal z mŕtvych a videli ho vzkrieseného.
3. Hlásali to v Jeruzaleme (teda v mieste udalostí) a krátko po ukrižovaní teda v čase keď sa dalo overiť veľa skutočností (napríklad, či je hrob prázdny)
4. Za svoje presvedčenie, že Ježiš vstal z mŕtvych boli ochotní znášť prenasledovanie a zomrieť. Väčšina učeníkov aj zomreli mučeníckou smrťou.
5. Obrátenie sa prenasledovateľa kresťanov Pavla, ale nie na základe toho, že ho niekto presviedčal, ale na základe zjavenia vzkrieseného Ježiša.

Písomné záznamy na základe ktorých to vyhlásili za fakty sú evanjelá, kniha Skutkov a Pavlove listy. Z mimobiblických zdrojov sú to Josephus Flavius, Mara bar Serapion, Lukianos zo Samosaty, Tacitus, Suetonius, Talmud a iní. Ďalej diela cirkevných otcov z 1.storočia a začiatku 2. storočia. Postupne v mojich blogoch spomeniem, čo konkrétne jednotlivé písomné záznamy dokazujú.
Z archeologických nálezov spomeniem jeden z minulého roku o ktorom písal Prokopčák na Vianoce v rubrike tech.sme. Arcehológovia našli hrob, ktorý pochádza z obdobia pred pádom Jeruzalema v roku 70, ktorý bol dôkazom toho, že v Jeruzaleme krátko po Ježišovom ukrižovaní boli ľudia ktorí verili v to, že vstal z mŕtvych.
 

 

Tých 5 bodov nie je žiadny problém.
1.) Počas vlády Tibéria bolo ukrižovaných mnoho ľudí, možno niektorý sa volal aj Josua.
2.) Áno, nejaká skupina niečo hlásala. Mohli kľudne dôjsť k zámene osôb.
3.) Keď nájdeš prázdny hrob, nie je nutné predpokladať, že tam bol upír alebo zombie. Možno len príbuzní chceli presťahovať pozostatky a nepovažovali za potrebné informovať kamarátov nebohého.
4.) No niekedy si nevyberieš, a zomrieš presvedčenie/nepresvedčenie. Myslím si, že ak Rimania už raz chceli niekoho popraviť, veľmi ich nezaujímali názory dotyčného.
5.) Aj dnes občas niekto trpí halucináciami, aj dnes občas niekto založí novú sektu a nájde zopár bláznov ochotných ho nasledovať.

Sorry, skúsenosť je taká, že
1.) k narodeniu človeka treba spermie a vajíčko, otca a matku
2.) ľudia, ktorí sú poctivo mrtví, už neožívajú

Skús už dospieť a prestať brať vážne starohebrejskú fantasy.
 

 

keby ich viera vo vzkriesenie stále len na prázdnom hrobe, hypotéza že jeho rodina telo premiestnila by bola logická.
Ale učeníci verili vo vzkriesenie, lebo Ježiš sa im po dobu 40 dní zjavoval, vyučoval ich, dotýkali sa ho. Vysvetľuješ to halucináciami. Psychológovia ti potvrdia, že neexistuje jediný prípad kedy všetci členovia skupiny mali rovankú halucináciu. A čo Pavol? Aj on halucinoval? Veď on za Ježišom vôbec nesmútil
 

 

a ku druhej časti príspevku že panny nerodia a mŕtvi z mŕtvych nevstávajú. Samozrejme, že máš pravdu.
Ale kresťania netvrdia, že Ježiš vstal z mŕtvych vďaka prírodným zákonom, ale že išlo o nadprirodzený Boží zásah.
Problém je v tom, že niektorí ľudia nie sú ochotní pripustiť možnosť, že môže byť Boh a môže nadprirodzene do sveta zasahovať. V tom prípade sa musia pokúsiť vysvetliť historické dôkazy vzkriesenia tak, aby boli vedecky obhájiteľné. Ale všetky iné hypotézy okrem vzkriesenia, zlyhávajú, lebo nevysvetľujú všetky fakty.
 

 

ešte sa vrátim ku bodu 2. Takže učeníci videli niekoho, kto vizeral ako Ježiš. Keby to bolo nejaké letmé zhliadnutie, bola by to celkom prijatľeľná hypotéza. Len mi je záhadou ako nespoznali dvojníka muža, s ktorým tri roky denno dennne boli ani pri rozprávaní, spoločnom jedení a ešte väčšou záhadou mi je ako je možné že ten dvojník mal na rukách stopy po klincoch a prebodnutý bok.
 

 

1. asi ano a?
2. nehlasili to priamo oni. napisali o tom ludia 100+ rokov po danej udalosti.(alebo aspon nemame ziadne taketo priame vyhlasenie)
3. overit ci jezis vstal z mrtvych a rozpraval sa sniekym sa uz nedalo overit, lebo jezis sa viac krat nezjavil.. prazdny hrob nie je priamy dokaz vzkriesenia
4. oddanost k myslienke/cloveku nema nic s pravdou.
5. tento pribeh nepoznam. tu sa jedna o niake dodatocne ziavenie. ci priamo po vzkrieseni ?

vies mi dat niake citaty z tych mimobiblickych a mimo krestanskych knih ?
dakujem
 

 

K bodu 2.
Najstarší zachovaný záznam o tom, že prví kresťania verili vo vzkriesenie napísal Pavol asi 20 rokov po ukrižovaní.
V 1. liste Korintským píše toto: „Lebo predovšetkým som vám odovzdal, čo som aj sám prijal, že Kristus zomrel za naše hriechy podľa písem, že bol pochovaný a tretieho dňa vzkriesený podľa písem a že sa zjavil Kéfasovi a potom dvanástim. Potom sa zjavil naraz viac ako 500 bratom, z ktorých väčšina až doteraz žije, niektorí však pomreli. Potom sa zjavil Jakubovi a potom všetkým apoštolom a zo všetkých poslednému – ako nedochôdčaťu - ukázal sa aj mne.“
Podľa štýlu jazyka sa historici domnievajú, že je to krédo a toto vyznanie viery Pavol prijal priamo od Ježišových učeníkov v rozmedzí 2 – 5 rokov po Ježišovom vzkriesení.
Uvádzajú niektoré dôvody prečo je to krédo, ktoré už dlho v prvej cirkvi kolovalo a nie len Pavlove slová
1.Pavol toto vyznanie uvádza slovami „odovzdal“ a „prijal“, čo sú pojmy, ktoré rabíni používali v súvislosti s posvätnou tradíciou
2.V texte sa Peter nazýva Kéfas, čo je aramejská forma tohto mena a aramejčina môže naznačovať veľmi starý pôvod.
V tom istom liste Pavol zdôrazňuje že káže to isté evanjelium a posolstvo o vzkriesení ako iní apoštoli.
Okrem iného v úvode píše, že im len opakuje to, čo už pre tým počuli, takže hoci to písal 20 rokov po ukrižovaní, kázali to už prv.

Ďalším ranným zdrojom sú kázne v knihe Skutkov. Táto kniha zaznamenáva ranné dejiny cirkvi a ústrednou témou kázní apoštolov je Ježišovo vzkriesenie. Arcehológovia potvrdili že Lukáš bol v knihe Skutkov veľmi presný pri opise reálií okolo polovice 1. storočia, preto je pravdepodobné že kniha bola naozaj napísané vtedy a zaznamenáva presne dejiny prvej cirkvy. Apoštoli opakovane hovorili, že "Ježiš vstal z mŕtvych a my všetci sme toho svedkami".
Ďalším zdrojom sú evanjeliá, ktoré napísali 30-40 po ukrižovaní.
Ešte máme spisy cirkevných otcov z 1. storočia ako Klementa Rímskeho, ktorý bol učeníkom Petra a Polykarpa, ktorý bol učeníkom Jána. Obaja písali, že apoštoli hlásali vzkriesenie.

Záver: PRVÉ PíSOMNé SPRáVY O VZKRIESENí BOLI NAPíSANé V OBDOBí 20-50 ROKOV PO UKRIžOVANí A PREDCHáDZALA IM ÚSTNA TRADíCIA.
 

 

k bodu 3. Súhlasím, ale overiť si kam zmizlo telo si mohli. Okrem toho je to dôkazom, že židovskí náboženskí vodcovia ani rimania tiež nemali dôkaz kam zmizlo telo. Ináč by ho predložili a bolo by po hoaxe.
k bodu 4. Súhlasím, veľa ľudí sa úprimne mýli. Ale svedčí to o tom, že ten človek tomu verí - ináč by nemohol ochotný znášať prenasledovanie, takže argument, že si príbeh o vzkriesení vymysleli padá. Moslimskí teroristi síce úprimne veria, že ak si odpália bombu, pôjdu do raja, ale nemajú možnosť overiť si to, či sa náhodou nemýlia.
Lenže učeníci tú možnosť mali - vedeli, že Ježiša po ukrižovaní videli živého, dotýkali sa ho, rozprávali sa s ním atď.
5. Pavol narozdiel od učeníkov nevidel Ježiša fyzicky vzkrieseného, ale bolo to až dodatočné zjavenie po nanebovstúpení. Ten príbeh je zaznamenaný tu http://www.biblia.sk/sk/evanje... Preto som mu pôvodne taký veľký význam neprikladala až som si uvedomila, že u neho by sme podobné halucinácie vonkoncom neočakávali, keďže nebol Ježišovým prívržencom. Podobne u Ježišovho brata Jakuba, ktorý v Ježiša počas života neveril, ale obrátil sa až po vzkriesení.
 

 

ešte ku tým mimobiblickým a mimokresťanským citátom.
Od nich sa akuráttak dozvieme, že Ježiš bol ukrižovaný ale hneď po jeho ukrižovaní sa rozšírili jeho nasledovníci najprv v Judsku (v mieste udalostí) a neskôr v iných častiach rímskej ríše.
Píše to napríklad Tacitus: " Pôvodca tohto mena Kristus bol za vlády Tiberiovej prokurátorom Pontským Pilátom popravený. Tá zhubná povera bola síce zatiaľ zatlačená, ale znova prepukla nielen v Judei, kolíske tohto zla, ale aj v Ríme." Rozoberám ho v tomto článku. http://tvrdonova.blog.sme.sk/c...

Ale nekresťania samozrejme nepíšu, že Ježiš vstal z mŕtvych. Vlastne Josephus Flavius to píše a práve preto je podozrenie, že to tam vložili kresťanskí prepisovači, lebo prečo by muž, ktorý nebol kresťan tvrdil, že Ježiš vstal z mŕtvych?
Ale ak sa chceš dozvedieť, čo niekto tvrdí, najlepšie si je prečítať to priamo od neho. A ja som ti uviedla najstaršie kresťanské pramene z pera kresťanov, kde je jasné čo hlásali - vzkrieseného Ježiša
A ešte tu máme archeologický dôkaz o ktorom písali v rubrike TECH SME na Vianoce. Písali tam, že archeológovia robili v Jeruzaleme výskum hrobiek, ktoré pochádzajú z obdobia pred pádom Jeruzalema v roku 70 n.l., teda v čase keď ešte žili očití svedkovia Ježišovho pôsobenia. (Len pre vysvetlenie: Pred rokom 70, môže byť aj v roku 60, 50 či 40) Je tam motív Jonáša a veľryby a Ježiš povedal svojej generácii že im nebude dané iné zjavenie iba znamenie Jonášovo, lebo ako bol Jonáš v bruchu ryby tri dni, aj Ježiš bude v lone Zeme tri dni. Navyše tam bol nápis že Jahve vstal z mŕtvych.
Znamená to toto:1. Prví kresťania v Jeruzaleme verili v Ježišove zmŕtvychvstanie 2. Kresťanstvo bolo rozšírené v Jeruzaleme, teda v mieste kde sa dalo kopec vecí overiť
3. Prví kresťania verili že Ježiš je Boh (titul Jahve). Nebolo to niečo čo schválili cirkevné koncily omnoho neskôr.
Z toho dôvodu sa 95% historikov, ktorí sa touto problematikou zaoberajú zhodujú v názore, že "mýtus" o Ježišovom vzkriesení vznikol okamžite po ukrižovaní a geograficky na tom istom mieste. Otázkou je ako je to možné? Ide o jediný prípad v histórii kedy mytológia vznikla tak rýchlo, geograficky na tom mieste a udržala sa napriek krutému prenasledovaniu zo strany vrchností.

Budem o tejto problematike podrobne písať v mojich blogoch, takže ak ťa to zaujíma, občas klikni na môj blog
 

 

dakujem za vycerpavajucu odpoved k bodu 2. vela som sa naucil

blog si urcite pozrem. krestanstvo je rozhodne fenomen, skoda ze sa tak odklonili od povodneho jezisovho ucenia(aspon ja to tak vidim)
 

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Najčítanejšie na SME Tech