za prve, tie 2 stranky nie su vystupom ich prace, ak ste dobre citali, tak ide o studiu a knihu, na zaklade ktorych sa robil clanok v science, za druhe, aj keby to platil danovy poplatnik , tak co? len preto, ze ty robis pracu, ktora prinasa 0 poznania, neznamena to, ze by to mal robit kazdy (a ak si si precital, tak jednoznacne dokazali, ze navrh zakona, ktory chcela vlada presadit, bola blbost)
Szmeti robili halo a doslovne reklamovali: clanok slovenskej "vedkyne" v Science.... o spoluautorstve nic moc neriesili ba dokonca mam podozrenie ze tie dve strany ani necitali (inak by napisali clanok na jednu stranu resp. jedena a pol - po odpocitani fota a nadpisu) - az ked diskutujuci upozornili v diskusii na tento "clanok" tak szmetiarsky novinar polozil dotycnej pani otazku. Len podotykam ze vacsina z nas sa v problematike "vedeckej prace" vyzname a vobec nejde o nejake zlachcovanie "ohromneho uspechu" a o zavist ci zast voci dotycnej pani.... dokonca osobne s nou ani neprichadzame do kontaktu a venujeme sa inym odborom, len nas zaskocilo preco je zrazu taka osveta okolo spoluucasti pani doktorky na "rešerš" v Science, ktora nema prakticky ziadny vyznam - pritom mame sami kolegov ktorych si nesmierne vazime ich vysledky su vo svetovom meradle uzastne a Szmeti ich nepropaguju (ako som pisal nie je problem si ich za par minut vyguglit) - a tu zrazu 2 clanky o doolim si tvrdit banalite v rozmere europskom - tak sme sa zamysleli co je za tym?
Mna velmi tesi, ked slovenski vedci publikuju v zahranicnych a renomovanych casopisoch. Ano, obcas sa to deje. A je fajn, ze tomu novinari venuju pozornost. Tentokrat je to vsak trochu....divne.
Neviem odborne posudit prinos pani Kluvankovej vo vednom odbore, v ktorom pracuje. No pisat v priebehu tyzdna na SME o nej 2. clanok....pritom je len 16. spoluautorkou clanku (s 32 autormi). Samotny clanokje na dve stranky. Kedze sam publikujem, tak viem, ze v pripade mnohoautorovych clankov je prinos autorov, ktori su nie medzi prvymi, ku samotnemu clanku minimalny a v podstate sa vezu...
Keby pani novinari pohladali, urcite by nasli mnoho publikacii zo serioznejsich vednych odborov a v rovnako renomovanych casopisoch, kde slovaci boli prvymi autormi a riesitelmi. No ale, lud potrebuje chlieb a hry a akademia vied a iste "podivne ustavy variace z vody" sa potrebuju pripomenut, ze vobec existuju. Aby si nabuduce mohli z rozpoctu narokovat peniaze...lebo "oni su svetovi, maju publikacie v Science".
na niečo, čo nazývam "slovenské tančeky" - najskor sa narieka, či tu len pridlho konštatuje že čo nefunguje a potom sa ide na vec o ktorú vlastne ide. Toto je typicky slovenká vlastnosť daná prostredím a kým sa nezmení, bude veľmi veľká odlišnosť tohto prostredia od skutočnej efektivity, aká je samozrejmá vo vyspelých krajinách, kde sa takto časom nemrhá.
presne ako povedala v tom rozhovore, science publikuje to, po com je spolocenska objednavka. ten casopis nemoze publikovat nejaky clanok plny matematickych rovnic, ktorym rozumie len male percento populacie, nech je to akokolvek vyznamne. a novinari priehladaju, ze existuje mnozstvo inych vyznamnych casopisov, ktore sa orientuju na odbory, kde sa publikuju prace ineho charakteru, ktore by bezny clovek nepochopil ani povrchne. potom slovensky vedec, ktory publikoval nieco daleko vyznamnejsie ako prvy autor, ale v inom casopise, ostane nepovsimnuty.
suhlasim s vami, je naozaj vela autorov a su aj mladi, ktori publikuju v Science a su medzi nimi aj slovaci a aj na urovni akej pisete. Zrejme denniku SME nejde celkom o to co si vsetci myslime. Vysledky sa uz dostavili. treba si na to zvyknut. Zakladatelia SME by sa obratili v hrobe, keby videli, kam to dopracovali. Som z toho samozrejme velmi sklamany a smutny
som pocuval v rozhlase rozhovor s Woody Allenom, kde rozpraval o mnohom zaujimavom zo svojho zivota. Dostal aj otazku, ci mu nevadi, ze sa ludia vyjadruju kriticky ku jeho praci. Odpovedal, ze nie, lebo jeho pracu pozna siroka verejnost, ktora ma pravo vyjadrit svoj nazor. Nazor sa vzdy vyjadruje jednoduchsie v anonymite, ako otvorene s prihlasenim sa plnym menom. Citavam zahranicne periodikum, kde pred par rokmi boli tiez anonymne diskusie a clanky mali vzdy mnozstvo diskutujucich. Asi pred pol rokom boli diskusie spojene s facebookom, teda od-anonymizovane. Diskuteri sa vyparili ako dazdova voda a do dnes sa to nezmenilo.
Je pravda, ze v SME diskusiach sa da najst kadeco, ale po prefiltrovani ma clovek obraz, kde sa spolocnost v danej problematike nachadza. Prave tieto diskusie nie su odbornym forom a tym su prisposobovane aj clanky tohoto druhu. Pokial by ludia prestali mat moznost sa vyjadrit anonymne, diskusie by sa dopracovali k niecomu na sposob poslednej, verejnej volby predsedu SNS, kde boli vsetci za, alebo by ostali prazdne.
Aj diskusia samotna je na diskusiu a da sa argumentovat z roznych uhlov pohladu o jej prospesnosti, ci skodlivosti. Pred casom som zastaval nazor, ze anonymne diskusie nie su dobre, lebo su v mnohom destrukcne. Dnes sa na to pozeram uplne opacne a prestalo mi vadit prave to anonymne.
k tej časti o starostlivosti ľudí o lesy. Ak by nechali ľudí hospodáriť v lesoch bez toho, aby im od zeleného stola určovali druhovú skladbu, iste by naše lesy vyzerali lepšie. Teraz je obdobie, keď sa pripravujú nové plány starostlivosti o les na ďalších 10 rokov. Opäť je cítiť zásahy "mudrlantov" od zeleného stola, bez toho, aby poznali jednotlivé podmienky lesných spoločenstiev. "Im to vychádza, že sa otepľuje a tak do výšok okolo 900m/nad morom je vhodný buk". Napriek tomu, že poloha porastov je otočená na severozápad a buky tam rastu ako jablone. Ak by vyšli do terenu a nie sedeli pri počítači , tak by sa o tom presvedčili. Podobnú službu robia aj enviromentalisti typu VLK, zodpovednosť žiadna,ale rečí plno.
kto taketo
dufam, ze nie danovy poplatnik...?!
Gorila urcite nie
zase sa tu zbehlo chytrakov
chytrak se najma VY a tendecny