SME

Prince of Persia: The Two Thrones - osudu neutečiete

Prečítajte si podrobné preview na jednu z najočakávanejších hier tohto roku. Preview, ktoré má neznalcov tematiky namotať, verných fanúšikov ešte viac nažhaviť a stálych čitateľov odmeniť zosumarizovaním informácií z 312-ich doteraz uverejnených flešiek.

Iste ste si všimli, že žhavé preview najradšej píšeme po tom, čo sa zjaví demo, ktoré prejdeme a zachytíme tak aj prvé dojmy zo samotného hrania. Demo z poslednej pripravovanej časti o dobrodružstvách princa perzského však ešte nevyšlo a odkladať písanie preview by nemalo veľký zmysel, keďže o pár týždňov sa zjaví plná verzia, krátko po čom bude prirodzene nasledovať samotná očakávaná recenzia. Tento článok je teda „len“ súborom všetkých známych faktov (a možno zopár domnienok), ktoré majú neznalcov tematiky namotať, verných fanúšikov ešte viac nažhaviť a stálych čitateľov odmeniť zosumarizovaním informácií z 312-ich doteraz uverejnených flešiek.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Sands of Time (2003), prvá časť novej trilógie zo série Princ of Persia od Jordana Mechnera spolupracujúceho s Ubisoftom, sa stala úspešným akčným hitom. Hráčom ponúkala hravým príbehom poprepájané atraktívne prostredia, zaujímavé súboje a akrobatické úlety v adrenalínových situáciách. Nasledovala o poznanie temnejšia dvojka s názvom Warrior Within (2004), kde sa z princa stala štvaná zver, pričom výzor pojašeného srandistu vystriedal imidž drsného, životom tvrdo skúšaného zabijaka. Rozhodnutie, že vyjde tretia časť, pôvodne nazvaná Kindred Blades, padlo ešte skôr, ako sa dvojka vôbec začala predávať (ono to už tak nejako pri trilógiách chodí, že sa počíta dopredu aj s treťou časťou). Je pravda, že pochmúrnejšie poňatie sériu posunulo do dimenzie iných hier, na aké sme u princa boli zvyknutí. Pri vyslovovaní hypotéz starých oddaných priaznivcov o tom, či to bolo naozaj nutné a do akej miery to princovi prospelo, je zároveň potrebné jedným dychom dodať, že autorom sa aj napriek tejto zmene podarilo udržať vysokú kvalitu svojho produktu a ponúknuť hodiny hrateľnej zábavy, aj keď s inou atmosférou. Je teda veľmi pravdepodobné, že ani s trojkou, medzičasom premenovanou na Two Thrones, nestúpia vedľa. Očakávať ale návrat do starých koľají by bolo rovnako naivné ako stáť s prázdnym tanierikom pri okienku s výdajom stravy v školskej jedálni a pýtať si dupľu. Atmosféra zostáva pochmúrna, čo viac, princ sa stáva ešte temnejším a drsnejším zabijakom. Alebo to nie je tak celkom on...? 

SkryťVypnúť reklamu

DOBRÝ PRÍBEH ANI AKCII NEUŠKODÍ
Kto dohral „Bojovníka v samom sebe“ a videl outro, teda koniec-nekoniec druhej časti, tomu je jasné, kde sa bude odohrávať príbeh „Dvoch trónov“. Princ sa vracia do Babylonu. Mesto, kde by si mal vychutnávať vplyv adekvátny k svojmu titulu, ale horí v plameňoch. Namiesto kráľovského privítania ho čaká väzenie. Nová láska Kaileena (čo tam po Farah, že?) je okolnosťami donútená obetovať sa a opäť vypustiť Piesky času, ktoré už narobili neplechy viac než dosť. A svoju reputáciu nehodlajú ani v tomto dieli zmeniť. Princ je teda voľný, ale osamotený v nepriateľsky naladenej krajine. Osamotený? Nie tak celkom. Je tu s ním ešte niekto. Niekto zvláštny. Niekto, na koho by sa najlepšie hodil názov samotnej druhej časti – Warrior within. Niekto v princovi samotnom. Druhé ja. Alter ego. A keď ste mysleli, že princ je drsoň, tak si počkajte s vynášaním podobných súdov na to, kým spoznáte tohto nového – temného piesočného princa. Ten je totiž stelesnením všetkého hnevu, všetkej zloby, všetkého zúfalstva a pomstychtivosti, skrátka všetkého, čo princa za posledné dva roky tak veľmi zmenilo.

SkryťVypnúť reklamu

Aký dopad to teda bude mať výskyt nového charakteru na hráča? Okrem známeho, nie najoriginálnejšieho motívu dualizmu (spomeňme príklad z dokonalej série Ultima – Avatar/Guardian, teda zlo/dobro) a znovuzrodenia obľúbeného prvku dialógov princa s Farah z prvej časti (čo v trojke zjavne naberie trochu schizofrenickejší náboj) je tu ešte jeden veľmi praktický aspekt. Do hry pribudne nová hrateľná postava. A s ňou aj množstvo ťahov a pohybov, nových možností využitia zbraní a veľa zaujímavých situácií, v ktorých si hráč bude môcť sám medzi jednotlivými charaktermi prepínať, kombinovať ich taktiky a riešiť problémy odlišnými prístupmi. Tam kde je jeden princ v koncoch, druhý poľahky nájde riešenie. Tam, kde by jeden surovo vyzabíjal všetko živé, druhý prekĺzne nepovšimnutý. Obaja pachtia za rovnakým cieľom (čo napovedá samotný názov Two Thrones), ale s výrazne odlišnou motiváciou. Dve duše, ktoré zdieľajú jedno telo, si prirodzene musia pomáhať. S postupom času bude temná polovica dominovať a pohlcovať všetko to, čo sme na tomto kladnom hrdinovi mali od začiatku radi. Autori ale sľubujú, že nepôjde len o primitívne čiernobiele zobrazenie dvoch protipólnych stránok ľudskej prirodzenosti (dobra vs. zla), ale že sa dočkáme citovej väzby k obom princom. Alebo minimálne dospejeme k porozumeniu oboch postáv, k zaujímavému zisteniu a podobne. Musím sa priznať, že k tejto „filozofickej“ podstate príbehu pristupujem trochu skepticky, pretože nepredpokladám, že sa ešte na túto tému dá vymyslieť niečo originálne alebo neočakávané. Na druhej strane budem prvý, kto sa bude tešiť, keby sa ukázalo, že som sa mýlil a autorom som krivdil. Nechajme sa teda prekvapiť, ako sa vzťah dvoch postáv vyvinie a tešme sa aspoň na väčšiu slobodu pri rozhodovaní a na možnosť voľby.

SkryťVypnúť reklamu

DÝKA DO CHRBTA ALEBO SKRÍŽENÉ MEČE?
Možnosť voľby nepredstavuje v tomto prípade len možnosť vybrať si z dvoch postáv, ale aj možnosť vybrať si z dvoch odlišných spôsobov prístupu k nepriateľom. Ten prvý sme si vyskúšali už v dvojke, tzv. Free Form Fighting System. Ide vlastne o kombá, teda starý známy súbor pohybov. Postupným sledom tlačidiel ako skok, zohnutie, blok a útočenie zbraňami v pravej či ľavej ruke povediete princa k takému útoku, aký chcete na nepriateľa uplatniť. Aby to nepôsobilo príliš uniformne, dali autori kombám pôsobivé akrobatické prevedenie a viacero spôsobov finálneho zakončenia nepriateľa. Nechýba samozrejme ani interaktivita s prostredím a využitie viacerých možností manipulácie s časom (spomalenie, pretáčanie dozadu namiesto neustáleho loadovania...). Nemusím iste pripomínať, že kombinácií je obrovské množstvo. Keď vám to nestačí, pripočítajte si obľúbené serepetičky ako škrtenie nepriateľa, zhodenie ho z útesu či vrhnutie nejakej zbrane rovno do jeho hla... Nie, nie len do jeho hlavy. V tejto časti nás čaká istá zmena. Podľa nej by sme let vrhnutej zbrane mali ovládať my sami, takže dôraz bude aj na samotnom mierení. 

SkryťVypnúť reklamu

Už rozmanitosť FFF-systému by viacerým hráčom mala stačiť ako náplň ďalšieho dielu, ale autori sa rozhodli ísť ďalej a ponúknuť nám pri hraní aj úplne inú alternatívu. Tá dostala meno Speed Kill System. Tento systém vysporadúvania sa s nepriateľmi predstavuje taký spôsob, v ktorom sa k nim princ priblíži pekne potichučky zozadu a... šmyk. S podrezaným hrdlom alebo dýkou v chrbte sa už nepriateľom nekomunikuje práve najľahšie, a tak sa len nespoločensky zvalia na zem a drzo tam, bez kladenia akéhokoľvek odporu, zomrú. Takto sa princ dokáže vysporiadať aj s viacerými naraz, no bude si to vyžadovať istú dávku šikovnosti a dobrej znalosti toho, čo si môže v nejakom prostredí dovoliť. Kvôli zahrnutiu Speed Kill Systemu do hry autori implementovali novú AI, podľa ktorej vás nepriatelia budú rozoznávať aj podľa zvuku. Dôležité prirodzene bude i to, akým smerom sa pozerajú, či akým tempom menia hliadky. Akonáhle vás však zbadajú, rýchla eliminácia sa nekoná a na rad nastúpi ostrieľaný Free Form Fighting System. Bude teda len na nás, akým spôsobom sa rozhodneme hrať (možnosť voľby je prosto krásna vec, že Ivka, Janka alebo Zuzka?). Zaradenie systému „Sprincer Cell“ preto jednoznačne kvitujeme. Novinkou bude i tzv. Daggertail, čo si predstavujeme ako dýku na reťazi, pomocou ktorej sa princ ľahšie dokáže vysporiadať s nepriateľmi na diaľku. Aj oni totiž budú môcť útočiť z väčšej vzdialenosti. Pri súbojoch ešte stojí za to zmieniť sa o tom, že sa autori rozhodli zmeniť prístup k záverečným bossom. Čakajú nás samozrejme i tuhšie príšery a kľúčové boje s dôležitými postavami, no tie by mali byť oproti predchádzajúcemu dielu predsa len o čosi zdolateľnejšie. Nenastane teda situácia, ako tomu bolo napríklad v dvojke pri boji s Kaileenou, že sa s niekým budete bezvýsledne mlátiť dve hodiny. Skrátka sa hra priblíži k širšiemu publiku, no na druhej strane nedôjde (aspoň nás o tom v Ubisofte ubezpečujú) ani k neúnosnému zjednodušeniu.

SkryťVypnúť reklamu

NEKRIČ HOP KÝM SI NEPRESKOČIL, PRÍPADNE NEPODLIEZOL, NEVYŠPLHAL ČI NEPREBEHOL...
Za akrobatické kúsky v predchádzajúcich častiach by si princ vyslúžil najvyššie hodnotenie za umelecký dojem v najprísnejších krasokorčuliarskych súťažiach, a zároveň aj obdiv milovníkov adrenalínových športov. Aby nás ale nenudil stále rovnakými vystúpeniami, pár kúskov mu do pohybového repertoáru pribudlo. Iste si pamätáte, ako sa v predchádzajúcom dieli často nachádzal v situácii, keď sa potreboval po efektnom prebehnutí po stene odraziť do diaľky. Vtedy to dokázal len kolmo. Odvtedy ale ubehlo pár mesiacov a on svoju schopnosť skákania po stenách zdokonalil, takže sa už dokáže odraziť i šikmo. Pre hráča jednoznačne príjemný nový prvok, ktorý dovolí princovi ľahšie sa vymotať zo zložitých situácií. Prebehovaniu po stenách sa dostalo ešte jedno vylepšenie. Princ bude môcť v behu zapichnúť do steny dýku, čím dokáže dĺžku trate výrazne pretiahnuť, či tak dokonca zmeniť smer pohybu. V úzkom priestore už nebude len preskakovať od jednej steny k druhej. Naučil sa aj efektnú „samofisherovskú“ roznožku, pomocou ktorej sa vie pohybovať po vertikálnej osi. O čosi mrštnejší ako minule by mal byť i pri manipulácii s lanami, reťazami či závesmi (bude napríklad visieť dolu hlavou a pri spúšťaní sa tak útočiť).

SkryťVypnúť reklamu

Keď ste v minulých dieloch krochkali blahom, ak sa princ ocitol na kraji útesu vo voľnej prírode, teda mimo jaskyniek, palácov a kobiek, budete z tretej častí nadšení. Exteriérov vás totiž čaká viac než dosť. Vysoká a zložitá architektúra starého Babylonu vytvára ideálne prostredie na vyšantenie sa po všetkých stránkach – dodá správny prvok adrenalínu akrobatickým kúskom a pohyb po strechách poskytne správny prehľad o pohybe nepriateľov pri využívaní Speed Kill systému. K tomuto praktickému využitiu si pridajte atmosféru takého miesta a jeho prekrásne grafické stvárnenie. Všetky tieto zmeny teda indikujú to, že sa dočkáme ešte vymakanejšieho dizajnu levelov, čo môžeme len privítať. Poslednou výraznou novinkou je preháňanie sa v záprahoch. Už teraz je z videjok jasné, že v tejto dostihovej vsuvke pôjde naozaj o divokú jazdu, pričom popri funkcie vodiča bude musieť princ zastávať i post revízora, keď sa bude starať o čiernych pasažierov, teda dobiedzajúcich nepriateľov. Nuž, držíme palce a uzdu! 

SkryťVypnúť reklamu

Sami vidíte, že o Prince of Persia: Two Thrones je informácií neúrekom. Dokonca by vystačili aj na samotnú recenziu, nebyť chýbajúceho aspektu hodnotenia toho, ako sa všetky tieto nové a lákavo vyzerajúce prvky podarí autorom spojiť. My ale Ubisoftu veríme, pretože nás nezvykne sklamať, a tak si už dopredu trúfame povedať, že sa pomaly môžete odobrať napísať list Ježiškovi. Keď už nie je v jeho silách doniesť najnovšiu časť The Elder Scrolls (gŕŕŕ), nech aspoň donesie najnovšieho Princa. Určite bude stáť za to. Nakoniec si teda položme otázku, či (predpokladaný) úspech poslednej časti druhej trilógie bude príjemnou bodkou za obľúbenou hernou sériou, alebo dobrou živnou pôdou pre rozbehnutie tretej...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 995
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 405
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 905
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 248
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 063
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 830
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 792
SkryťZatvoriť reklamu