
Číňan sedí medzi počítačmi v internetovej kaviarni v Pekingu. Od apríla čínske úrady v snahe kontrolovať úplne zatvorili vyše 8000 internetových kaviarní obviňujúc ich z propagácie zločinu a z toho, že poskytujú prístup k internetovej pornografii.
FOTO – TASR/AP
Napriek všeobecnej viere, že väčší prístup k informáciám vedie k väčšej slobode slova, dokážu autoritárske režimy napríklad v Číne a na Kube udržať internet vo svojich krajinách pod kontrolou. Taký je záver prieskumu súkromnej washingtonskej Carnegieho nadácie pre medzinárodný mier.
Po skúmaní vplyvu internetu na Čínu a Kubu analytici konštatovali, že vládam oboch krajín sa aj na internete darí obmedzovať politickú diskusiu a prejavy opozičných názorov. „Prienik internetu do autoritárskych štátov neznamená ich koniec, ale naopak aj tieto štáty môžu počítačovú sieť využiť na vlastný prospech a stabilizáciu,“ píše sa v správe.
V Číne vláda rozvoj internetu podporuje, ale webové stránky a diskusné fóra sú starostlivo monitorované, napríklad podľa výskytu slov ako Tibet či Taiwan. Stránky s „nevhodným“ obsahom sú pre viac než 25 miliónov Číňanov, ktorí majú prístup na internet, zablokované a z diskusií sa opozičné názory odstraňujú.
Kubánsky režim používa inú stratégiu – prístup na internet majú len univerzity a niekoľko ďalších inštitúcií. E-mailovú adresu tu má len 60-tisíc ľudí a pripojených je len niekoľkotisíc počítačov. Monitorovanie webových stránok preto nie je nutné, keďže internet na absolútnu väčšinu obyvateľstva nemá nijaký vplyv.
Z týchto dvoch základných modelov si berú príklad aj ďalšie krajiny, ako Mjanmarsko a Spojené arabské emiráty, ktoré hľadajú spôsob, ako využiť ekonomický potenciál počítačovej siete a zároveň nepripustiť voľnú politickú diskusiu.
(reuters)