SME
Sobota, 16. október, 2021 | Meniny má VladimíraKrížovkyKrížovky

Slovan-Inter, Windows-Linux

Koncom osemdesiatych rokov sa všetky deti na sídliskách rozdeľovali na metalistov a depešákov. Nebolo dôležité vedieť, k akej hudbe sa vlastne hlásite – dôležité bolo vybrať si jednu z dvoch strán a vždy ju obhajovať, hoci aj päsťami a kameňmi. Kto nie ..


Symbolom operačného systému Linux aj našej novej rubriky je tučniak.

Koncom osemdesiatych rokov sa všetky deti na sídliskách rozdeľovali na metalistov a depešákov. Nebolo dôležité vedieť, k akej hudbe sa vlastne hlásite – dôležité bolo vybrať si jednu z dvoch strán a vždy ju obhajovať, hoci aj päsťami a kameňmi. Kto nie je s nami, je proti nám, platilo aj v detskom mikrosvete.

Takéto čiernobiele videnie sveta je znakom nedospelej mysle. Celá oblasť počítačového priemyslu má tiež ešte od dospelosti ďaleko, a tak sa väčšina odborníkov a skúsenejších používateľov počítačov stále navonok rozdeľuje už nie podľa obľúbenej hudobnej skupiny, ale obľúbeného operačného systému.

O sile emócií, ktorá medzi členmi dvoch nezmieriteľných táborov preteká, sa dá ľahko presvedčiť v ktorejkoľvek internetovej diskusii. „Skupina čínskych počítačových hackerov je podozrivá zo zodpovednosti za vyčíňanie vírusu, ktorý cez víkend spôsobil chaos na internete,“ napísali sme na webovej stránke sme.sk minulý týždeň. „Používanie (Windows) by sa malo legislatívne zakázať, ako platí zákaz jazdy kombajnov na autostrádach. Kupujte Linux, je zadarmo!“ znela tá publikovateľná časť reakcie čitateľa, ktorý by zrejme podľa rovnakej logiky ako riešenie rozbitého okna Volkswagenu navrhol jeho výmenu za Nissan.

Windows absolútne dominuje svetu osobných počítačov. Linux sa však v uplynulých mesiacoch stal jeho alternatívou, ktorú už nemožno ignorovať. Najrýchlejšie preniká do oblasti vysokovýkonných počítačov a webových serverov, v Spojených štátoch sa však už počítače s Linuxom začínajú predávať aj v hypermarketoch.

Počítače sú určené na racionálnu činnosť a nemali by vyvolávať emócie. Ak s nimi radi experimentujete, skúšate nové funkcie, alebo chcete ušetriť, pravdepodobne by ste mali o Linuxe uvažovať. Ak oceňujete maximálnu jednoduchosť ovládania, môžete rovnako racionálne mnoho ďalších rokov zostať verní Windows.

Aby sme vám rozhodovanie uľahčili, pripravili sme pre vás novú rubriku Svet podľa tučniaka, v ktorej vám priblížime výhody aj nevýhody Linuxu. Rubrika bude vychádzať každý druhý týždeň a bude sa striedať s Prvou pomocou, v ktorej zväčša radíme, ako efektívnejšie pracovať vo Windows.

Je „správne“ fandiť Slovanu alebo Interu, počúvať „depeš“ alebo metal, používať Linux alebo Windows? Len ak si všetky možnosti porovnáte, môžete sa slobodne rozhodnúť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Technologický podcast Klik.

Prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 14 h

Vypočujte si vedátorský špeciál o genetike a bioinformatike.


15. okt

Podcastové novinky z vedy.


a 1 ďalší 15. okt
Skryť Zatvoriť reklamu