SME

Vedci objavili novú zvláštnu časticu, bájny pentakvark

Fyzici už existenciu pentakvarku odmietali. Teraz ho konečne našiel LHC.

(Zdroj: Vizualizácia - CERN)

ŽENEVA, BRATISLAVA. Zdalo sa to už v roku 2002. Japonský synchrotrón SPring-8 hlásil, že vo svojich dátach narazil na čudnú anomáliu: mal ňou byť bájny pentakvark, exotická častica, ktorej existenciu predvídal teoretický model už z polovice šesťdesiatych rokov, no ktorú dosiaľ nikto nikdy nevidel.

Už po pár rokoch sa však ukázalo, že zrejme nič takéto nejestvuje a keby ste si ešte nedávno otvorili niektoré oficiálne publikácie, dozvedeli by ste sa, že nič ako pentakvark nie je. Dokonca by ste sa podľa magazínu Nature dočítali o kurióznej epizóde v dejinách vedy.

Teraz sa však dejinná kuriozita zmenila na skutočný objav. Experiment LHCb na Veľkom hardónovom urýchľovači neďaleko Ženevy oznámil objav pentakvarku. A nielen jedného, ale dokonca dvoch.

Vesmír plný kvarkov

V roku 1964 priniesol fyzik Murray Gell-Mann revolúciu do našej predstavy sveta. Navrhol vesmír, v ktorom sa niektoré častice - takzvané baryóny ako protón či neutrón - skladajú z trojice kvarkov a iné - takzvané mezóny - skladajú z dvojice kvark a antikvark.

Teória však pripúšťala aj existenciu objektov, ktoré by tvorilo viacero kvarkov. Napríklad štyri či päť, akurát že päťkvarkové častice, takzvané pentakvarky nikto nevidel.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3SUP na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu