SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Veľké firmy pomáhajú čínskemu režimu

Organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International v najnovšej správe o kontrole používania internetu v Číne obvinila niektoré z najväčších svetových počítačových firiem, že pomáhajú čínskej vláde pri obmedzovaní ľudských práv v krajine.


Čínske úrady tento rok uzavreli len v Pekingu 2400 internetových kaviarní - zámienkou sa stal júnový požiar v jednej z nich, pri ktorom zahynulo 25 ľudí. Fungujúce kaviarne sú nútené používať filtrovací softvér, ktorý zabraňuje ich zákazníkom prezerať si viac ako pol milióna rôznych zahraničných webstránok. Identita ľudí, ktorí sa pokúšajú stránky zobraziť, sa automaticky zaznamenáva bez ich vedomia. FOTO – REUTERS

V novembri 2000 spustilo čínske ministerstvo vnútra projekt Zlatý štít, ktorý má umožniť rozsiahle sledovanie aktivít všetkých používateľov internetu a filtrovanie obsahu, ktorý si môžu občania na internete prezerať. „Pri jeho realizácii Čína závisí od technologických znalostí a investícií, ktoré jej poskytujú zahraničné firmy,“ píše sa v správe Amnesty. Medzi firmami, ktoré potrebné technológie dodali, sú Websense, Sun Microsystems, Cisco Systems, Nortel Networks a Microsoft.

Amnesty International upozorňuje, že podľa Všeobecnej deklarácie ľudských práv sa má do ochrany ľudských práv zapojiť „každý jednotlivec a každá zložka spoločnosti“. Organizácia sa preto domnieva, že nadnárodné firmy podnikajúce v Číne by mali tiež niesť zodpovednosť a prispievať k ochrane základných ľudských práv.

Obvinené spoločnosti sa bránia tým, že nemôžu kontrolovať, akým spôsobom sa využívajú technológie, ktoré vyvíjajú. Podľa hovorkyne Cisco Systems „o špecifických spôsoboch využitia našich produktov rozhodujú zákazníci, nie Cisco“. Aj Microsoft vo svojom vyhlásení upozornil, že nemôže kontrolovať, ako ľudia jeho produkty využívajú.

Podľa Amnesty International bolo už 33 ľudí v Číne uväznených pre nedovolené aktivity na internete. Dvaja z nich vo väzení zomreli na následky mučenia. Od januára 2001 hrozí v Číne za „vyzradenie štátnych tajomstiev do zahraničia“ – takto môže byť kvalifikované aj vytvorenie webovej stránky kritizujúcej nedodržiavanie ľudských práv v krajine – trest smrti.

Internet dnes v Číne používa takmer 50 miliónov ľudí a približne o štyri roky bude zrejme tunajší internetový trh najväčší na svete, keď predstihne aj Spojené štáty.

Nesú dodávatelia technológií zodpovednosť za to, ako sú využívané? Diskutujte na www.sme.sk/pocitace

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Palác pri Čiernom mori má podľa Navaľného patriť Putinovi.
Ilustračné foto.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.

Peter Tkačenko
Ilustračná fotografia.

Neprehliadnite tiež

Petržalský domov seniorov v Bratislave počas začatia očkovania zamestnancov a klientov v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) na prevenciu ochorenia COVID-19.
Podcast Klik

Klik: Ako vás na internete sledujú a čo s tým robiť

Čo všetko sa o vás môžu na internete dozvedieť.

Podcast Klik.

Rok 2020 bol jeden z najteplejších. Nepotreboval ani pomoc

Musíme sa pripraviť na ďalšie rekordy.

Rok 2020 sa začal nezvyčajne silným obdobím požiarov v Austrálii.