Singapur 9. decembra (TASR) - Vodík je považovaný za zdroj energie budúcnosti. Jeho skladovanie v kvapalnej forme alebo vo vysokotlakových nádržiach je však stále rizikové a nákladné. S riešením tohto problému prišli vedci zo Singapuru, podľa ktorých nitrid lítny dokáže bezpečne akumulovať veľké množstvo vodíka a v prípade potreby ho opäť uvoľniť.
Pri teplote asi 255 stupňov Celzia vzniká reakciou nitridu lítneho (Li3N) a vodíka nová zlúčenina kovu, dusíka a vodíka. Molekula Li3N pritom spravidla pojme viac ako tri vodíkové atómy. V závislosti na tlaku a teplote táto zlúčenina vodík zasa uvoľní, takže sa dá v palivovom článku použiť na výrobu elektriny.
"Objavili sme systém, ktorý ponúka zaujímavé možnosti reverzibilného skladovania vodíka," píšu vedci z National University of Singapore v časopise Nature.
Problémom novej metódy je príliš vysoká prevádzková teplota 255 stupňov. Vedci chcú zlúčeninu upraviť tak, aby sa dala použiť aj pri nižších teplotách.
Priemyselne sa vodík skladuje v klasických vysokotlakových nádržiach alebo sa využívajú zmesi rôznych kovov, ktoré však nedosahujú priaznivý pomer medzi absolútnou hmotnosťou a uskladneným plynom. Niektorí vedci tvrdia, že dostatok dutín pre skladovanie vodíka ponúkajú aj uhlíkové nanotrubice. Výskum v tomto smere je ale iba v začiatkoch.