SME

V Libérii majú strieľať do ľudí, aby sa ebola nešírila cez hranice

Libérijský dav napadol nemocnicu s pacientmi s ebolou, mohla sa rozšíriť do slumu.

S niekedy populárnou prezidentkou strácajú Libérijčania trpezlivosť. Vyčítajú jej nečinnosť v čase epidémie.S niekedy populárnou prezidentkou strácajú Libérijčania trpezlivosť. Vyčítajú jej nečinnosť v čase epidémie. (Zdroj: SITA/AP)

MONROVIA, BRATISLAVA. Cez víkend libérijská vláda tvrdila, že z lekárskeho zariadenia v husto obývanej časti hlavného mesta Monrovia žiadni pacienti s ebolou neušli.

V utorok potvrdila, že všetkých sedemnástich našli. „Vystopovali sme ich a nakoniec sa aj sami prihlásili,“ cituje BBC hovorcu vlády Lewisa Browna.

Pre libérijskú vládu išlo o citlivú správu. Ukázala, že nie je schopná obrániť ani priestory, kde od spoločnosti oddeľujú ľudí nakazených jedným z najnebezpečnejších známych vírusov.

Vinia z toho úradujúcu prezidentku Ellen Johnson Sirleafovú, držiteľku Nobelovej ceny za mier z roku 2011 a symbol ukončenia krvavej občianskej vojny z rokov 1999 až 2003.

Ebola v slume

Libéria
  • Vznikla v 19. storočí ako kolónia pre prepustených otrokov z USA. Má asi štyri milióny obyvateľov.
  • V 90. rokoch sa v nej odohrali dve občianske vojny.
  • Počas súčasnej epidémie eboly tu zatiaľ zomrelo 466 ľudí.

Libéria je spolu so Sierrou Leone krajinou najviac postihnutou súčasnou epidémiou eboly, najväčšou v histórii. Spolu vírus podľa OSN od jari zabil 1229 ľudí, z toho v Libérii 466.

Krajina nevie chorobu sama zastaviť, na pomoc preto prichádzajú humanitárne organizácie zo sveta.

Ebola je navyše pre miestnych neznáma choroba, mnohí spochybňujú jej existenciu a tvrdia, že si ju len vláda vymyslela, aby získala pomoc zvonku.

Hnev ľudí vyvolalo aj rozhodnutie umiestniť zariadenie pre pacientov do slumu West Point, domova asi 75­-tisíc ľudí.

Dav začal v sobotu rabovať provizórnu nemocnicu, pričom rozbíjal lekárske prístroje a kradol aj kontaminované veci ako prikrývky so stopami po krvi.

„Všade medzi domami ste mohli vidieť ľudí s vecami od pacientov. Bojím sa, že teraz bude ebola po celom West Pointe,“ povedal pre USA Today miestny policajt.

Bezprostredne po incidente médiá hovorili o sedemnástich zmiznutých, ktorí môžu po krajine ďalej šíriť chorobu. Tá sa prenáša telesnými tekutinami, napríklad pri dotyku s pokožkou.

Nakazené môžu byť aj plachty, ktoré dav pri rabovaní odniesol. Policajti slum opustili a nechali ho napospas davu.

Vtedy prišla radikálna reakcia armády. Epidémia vypukla v Guinei, do Libérie sa zrejme dostala cez hranice, ktoré často prechádzajú hustou džungľou a nedajú sa efektívne brániť.

Zástupca náčelníka generálneho štábu libérijskej armády preto vydal rozkaz, aby vojaci strieľali do každého, kto sa v noci bude snažiť prekročiť hranice.

Majú tak naplniť prezidentkino nariadenie o uzavretí hraníc so susedmi postihnutými chorobou.

„Najprv vystrelíte varovný výstrel a potom, keď im ďalšia guľka prerazí nohu, pochopia, že porušili platný zákon inej krajiny,“ povedal podľa libérijského denníka Daily Observer Dennis vojakom.

Rozkaz sa týkal najmä hraníc so Sierrou Leone, cez ktorú počas občianskej vojny na prelome tisícročí utekali aj desaťtisíce Libérijčanov. Teraz je opačný smer zakázaný.

Krajina na mizine

„Tento rozkaz je otrasný. Libéria by sa nikdy nemala vrátiť do čias, keď tu ľudí zabíjali náhodne bez súdu,“ napísal v diskusii na stránke David Yleah, Libérijčan žijúci v Spojených štátoch.

Čoraz viac leteckých spoločností ruší lety do krajín s potvrdenými prípadmi eboly, Libéria sa nedá opustiť ani po zemi.

Miestnym teda ostáva len počúvať rady vlády, ako sa nákaze vyhnúť. Radia im nosiť rúška a rukavice. Neopúšťať domovy.

„Ako si môže niekto dovoliť tieto veci, ak si môže ledva dovoliť misku ryže? Krajina má problémy s potravinami aj v lepších časoch,“ píše v úvodníku stránka The Perspective, ktorá je kritická voči prezidentke.

„Johnson Sirleafová nás už nemôže upokojiť kvetnatými prejavmi. Musí priznať pravdu. Krajina je na mizine.“

Ľudí, čo prišli pomáhať, zomiera čoraz viac

Humanitárni pracovníci zomierajú aj preto, že sa čoraz viac blížia k frontu, kde ich treba najviac.

NEW YORK, BRATISLAVA. Prichádzajú do najnebezpečnejších oblastí sveta, aby pomáhali miestnym, a sami prídu o život.

„Jeden humanitárny pracovník zabitý pri práci je priveľa. Napríklad zdravotné sestry, technici, logistici, šoféri. Títo všetci riskujú svoje životy na extrémne nebezpečných miestach,“ cituje Guardian Valerie Amosovú, ktorá má v OSN na starosti humanitárnu pomoc.

Rekordné roky

Štatistiky ukazujú, že ani zďaleka nejde o jedného zabitého. V roku 2013 ich bolo najviac, odkedy sa počet mŕtvych počíta.

Zomrelo ich 155, 171 z nich vážne zranili, obeťami únosov sa ich stalo 134.

Organizácia Humanitarian Outcomes, ktorá správu zostavuje, v nej konštatuje, že stúpa aj pomer obetí vzhľadom na počet pracovníkov.

Oproti predošlému roku ide až o dvojtretinový nárast.

Najviac pracovníkov (81) zomrelo v Afganistane, medzi najnebezpečnejšie patrila ešte Sýria, Južný Sudán, Pakistan a Sudán.

Rekordný môže byť aj tento rok. Doteraz v konfliktných zónach zomrelo viac humanitárnych pracovníkov ako v celom roku 2012.

Za zvýšeným počtom obetí je podľa Britského inštitútu pre zahraničnú pomoc aj fakt, že v posledných desiatich rokoch stúpla humanitárna pomoc zo strany vlád o tri štvrtiny.

„Humanitárne organizácie podporované vládnymi zdrojmi sa posúvajú čoraz bližšie a bližšie k frontu, kde ich ľudia najviac potrebujú. Tam im zároveň viac hrozí, že sa stanú obeťami násilia,“ cituje Guardian šéfku inštitútu Saru Pantulianovú.

Spomienka na Bagdad

„Tieto obete nám pripomínajú, že obetaví ľudia zapĺňajú medzery, ktoré vznikajú pre vládnu nečinnosť, a doplácajú na to svojimi životmi,“ dodala.

Správu vydáva organizácia Humanitarian Outcomes pri príležitosti Medzinárodného humanitárneho dňa.

OSN si v utorok pripomenula 19. august 2003, keď pri útoku na ústredie organizácie v irackom Bagdade zomrelo 22 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu