SME

Týždeň vo vede

(7. 11.-13. 11. 2002)


Ilustračné foto

* Japonskí materiáloví vedci vedení Jong-Hyunom Kimom z JST v Cukube vyvinuli LCD displeje, umožňujúce namiesto zvyčajného jedného tri orientácie kvapalného kryštálu, medzi ktorými možno prepínať elektrickým poľom. Displeje takto budú prenášať viac informácií.

* Americkí fyzici na čele s G. P. Williamsom z Jefferson Laboratory vytvorili pomocou urýchľovaných elektrónov doteraz najsilnejšie širokopásmové terahertzové žiarenie. Poslúži v elektronike a fotonike, najmä pri vývoji polovodičov a v medicínskom zobrazovaní.

* Podľa írskych bádateľov z Trinity College na čele s J. M. D. Coeyom meteorit Canyon Diablo, ktorý vytvoril pred asi 50 000 rokmi 1,3-km kráter v Arizone, obsahuje rozsiahle uhlíkovo (grafit) -kovové (železo-nikel) inklúzie, prejavujúce silný ferromagnetizmus.

* Eric Post z Pennsylvania State University s kolegami zistil, že Severoatlantická oscilácia, cyklus prevládajúci v klíme severnej pologule, synchrónne pôsobí na rôzne populácie sobov karibu a pižmoňov v Grónsku, ktoré sú oddelené aj vyše 1000 km ľadu.

* Ian Joint z Plymouth Marine Laboratory s kolegami odhalil, že spóry morských zelených rias z rodu Enteromorpha využívajú pri usadení sa biochemické signály baktérií v biofilmoch.

* Vedci na čele s Helen Vlassaraovou z Mount Sinai School of Medicine zistili, že strava upravená pri nižšej teplote je prevenciou proti prvostupňovému zápalu, ktorý vedie k zrýchľovaniu kardiovaskulárneho ochorenia sprevádzajúceho diabetes.

* Cassian Lee s kolegami z Fred Hutchinson Cancer Research Center úspešne klinicky využili injekcie laboratórne vypestovaných a „vycvičených“ (bielkovinami z povrchov tumorov) imunitných T buniek v kombinácii s interleukínom-2 proti metastázujúcemu melanómu.

* Sanjiv Gambhir s kolegami z UCLA School of Medicine vyvinuli metódu, umožňujúcu pomocou enzýmu luciferázy (vďaka nemu svietia svätojánske mušky) zaživa neinvazívne monitorovať interakciu dvoch bielkovín v telách laboratórnych myší.

* K. Richard Ridderinkhof z Universiteit van Amsterdam s kolegami preukázal negatívny vplyv aj minimálnych dávok alkoholu na centrum v mozgovej kôre, ktoré monitoruje chyby pri spracovávaní informácií.

* Darryl Macer z Tsukuba University vyzýva, aby bol po dekódovaní genómu a dokončení proteómu a transkriptómu (prevod génov na bielkoviny) zostavený aj ľudský behavioróm, teda mentálna mapa, umožňujúca porovnávacou metódou skúmať jednotlivcov aj kultúry.

ZDENĚK URBAN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu