SME

Týždeň vo vede

(31. 10. - 6. 11. 2002)


Ilustračné foto

* Materiáloví fyzici z Harvard University na čele s Charlesom Lieberom vyrobili drôty priemeru 50 nanometrov, čo je iba jedna dvojtisícina hrúbky ľudského vlasu. Obsahujú jadro a až tri vrstvy ako elektrický kábel. Sú z germánia a kremíku.

* Jean Cottam z NASA Goddard Space Flight Center s kolegami zistil satelitom XMM-Newton, že záhadný superhustý kozmický objekt EXO0748-676 sa skladá z neutrónov (je teda bežnou neutrónovou hviezdou) a nie z extrémnejšej formy látky, ako sú podivné kvarky či pióny.

* Podľa Assafa Anyambu a Comptona Tuckera z NASA Goddard Space Flight Center prechod medzi klimatickými javmi El Niňo (1997-1998) a La Niňa (2000) v Tichomorí zrkadlovo ovplyvnil zrážky a tým aj rozsah vegetácie a úrodu v strednej/východnej a južnej časti Afriky.

* Baolin Sun s kolegami z Michigan State University objavili novú baktériu, ktorá ako prvá známa dokáže rozložiť trichloroetán, karcinogénnu látku znečisťujúcu životné prostredie.

* Jeffrey Gordon z Washington University School of Medicine s kolegami preukázali na myšiach, že vývoj hustej siete kapilár prekrvujúcich povrch čriev iniciujú baktérie druhu Bacterioides thetaiotaomicron (žijú aj v ľudskom čreve) cez Panethove imunitné bunky.

* Scott Zamvil z University of California v San Franciscu s kolegami zistil pokusmi na myšiach, že proticholesterolová látka atorvastatín účinne lieči aj sklerózu multiplex.

* Bruce Ames s kolegami z University of California v Berkeley potvrdil pokusmi na kultúrach ľudských a potkaních mozgových buniek, že za ich stratou pri starnutí aj pri Alzheimerovej chorobe môže byť aspoň sčasti jednoduchá strata hému, hlavnej formy železa v bunkách.

* NASA poverila firmu LEGO a Planetary Society zorganizovať medzi americkými školákmi súťaž o mená pre robotické vozidlá na dvoch sondách Mars Exploration Rover (podobne ako pri vozidle Sojourner na sonde Mars Pathfinder v roku 1997), ktoré odštartujú v roku 2003.

* Báť sa prestávame tak, že získavame nové spomienky, nie tak, že vymazávame staré. Zistili to pokusmi na potkanoch Gregory Quirk a Mohammed Milad z Ponce School of Medicine na Portoriku. Podieľa sa na tom časť mozgu zvaná mediálny prefrontálny kortex.

* Vedci vedení Martinom Blaserom z New York University of Medicine zistili, že amazonskí Indiáni majú v útrobách ešte východoázijský variant žalúdočnej baktérie Helicobacter pylori, ktorú si ich dávni predkovia pred vyše 13 000 rokmi priniesli do Ameriky.

ZDENĚK URBAN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu