SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Divine Divinity - menej akčné RPG

Najnovším dielkom z dielne Larian Studos je hra Divine Divinity, ktorá by sa podľa tvorcov mala radiť do žánru PRG, avšak už pri uvedeni spôsobilo toto zaradenie nekonečné diskusie a vytvorili sa dva tábory s nezjednotiteľnými názormi. Jedny tvrdil

Najnovším dielkom z dielne Larian Studos je hra Divine Divinity, ktorá by sa podľa tvorcov mala radiť do žánru PRG, avšak už pri uvedeni spôsobilo toto zaradenie nekonečné diskusie a vytvorili sa dva tábory s nezjednotiteľnými názormi. Jedny tvrdili, že ide o akčnú hru s RPG prvkami a tí druhí zase, tvrdo zastávali názor radenia Divine Divinity do žánru RPG. Našťastie ani séria Diablo nebola tak priamočiaro RPG-čková a i napriek tomu získala veľkú obľubu u hráčov, Divine Divinity je v porovnaný s týmto kúskom ladená menej akčne, čiže akčne naladeným fanúšikom PRG asi radosť neurobí.

Skryť Vypnúť reklamu

To čo je u správneho RPG nutné je príbeh. Hra disponuje dosť silným a komplexným príbehom, ktorý vás sprevádza na každom kroku, nejde o bezhlavé zabíjanie bez známeho dôvodu. Na začiatku vyzerá onen avizovaný príbeh veľmi tuctovo, avšak časom zistíte, že tomu tak nie je a zamotali ste sa do pavučiny tisícich prepojených nitiek, ktoré bude veľmi ťažké ale o to zábavnejšie rozmotať.

Čím vlastne budem? Pozriem sa na to pekne po poriadku...
Hneď na začiatku si budete môcť vybrať z niekoľkých typov charakterov. K dispozícii tu máte čarodejníka, zlodeja, bojovníka a to v ženskom či mužskom prevedení. Najväčším rozdielom medzi jednotlivými charaktermi sú ich štartovacie danosti či bodíky u jednotlivých schopností. Medzi najdôležitejšie indikátory celkového stavu vášho charakteru patria: sila, mana, životná energia, šikovnosť, inteligencia a zdravie. Používanie určitých zbraní či pancierov je podmienené určitou hodnotu vašich schopnosti. A tak i u kúzelníka odporúčam hospodáriť so silou, či manou, pretože všetko sa raz minie a väčšinou v tom najnevhodnejšom okamžiku.

Skryť Vypnúť reklamu

   

Bojovník si svoje cestu prebíja zbraňami, rúbe hlava nehlava a jeho krédom je čo najväčší a najlepší meč či iná zbraň, s ktorou dokáže oddeliť trup od zvyšku tela. Avšak dokáže sa zdokonaľovať nie len v bojovom umení, ale i mágii, či vie pracovať s čarovnými vecičkami avšak iba pre svoje vlastné potreby, to znamená, dokáže sa uzdraviť, avšak nedokáže nejakým kúzlom zraniť nepriateľa. Jeho špecifickou črtou je schopnosť napadnúť až päť nepriateľov pri jednom útoku (teda samozrejme ak ho obkľúčia).

Zlodej je majstrom v schovávaní sa a mohli by sme ho nazvať i kráľom tieňov, jeho doménou sú rôzne pasce a zbabelé útoky od chrbta. I on sa dokáže naučiť takmer všetkému, manipulovať so zbraňou či čarovať (opäť iba pre vlastnú potrebu). Jeho zbrane pri vyšších misiách je možné i otráviť, čím dosiahnú obrovskej ničivej účinnosti. Jeho špecifickou schopnosťou je zakrádanie sa, čo mu v mnohých situáciách zachráni život.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak si za svoj charakter zvolíte čarodejníka, jednoznačne sa vašou prioritou stanú kúzla a mágia. So svojím širokým spektrom najrôznejších kúziel (od obranných až po útočné) si dokáže poradiť s takmer každým protivníkom i keď jeho bojové umenie v niektorých bodoch hry bude nutným predpokladom pre jeho úspešné absolvovanie. Medzi jeho špeciálne schopnosti patrí umenie vymeniť si počas boja nepriateľa (ale iba raz za misiu, takže uvážene).

Čím lepšie schopnosti tým silnejší charakter
Systém schopností je prepracovaný a veľmi komplexný. Každá schopnosť má päť úrovní, pričom ich dostihnutie je podmienené absolvovaním určitých úloh v hre. Po každom stupni bude váš charakter silnejší a dokáže danú schopnosť efektívnejšie využívať. U každého z charakterov je potrebné rozvíjať i špecifické schopnosti, avšak ani na tie ostatné nesmieme zabúdať, pretože nedôjde k harmónii, ktorá je nutná k maximálnemu výkonu danej postavy.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi zbraňami ale i brneniami sú také, ktoré majú také vlastnosti, že je možne ne aplikovať určité kúzlo na zvýšenie ich schopnosti chrániť, či pôsobiť škody. Podľa toho aká je veľká táto danosť, je možné jednotlivým zbraňiam priradzovať i viacej magických daností. Váš charakter však musí disponovať príslušnými schopnosťami, i táto schopnosť má päť úrovní, pričom na tej najvyššej je možné jednej zbrani pridať až päť magických vlastností. Dôležitú úlohu zohráva i parameter Reputation, ktorý ako už i názov napovedá odráža vašu popularitu, resp. vašu reputáciu v konverzii k okoliu. Ak je vysoký, v obchodoch ale i pri rôznych rozhovoroch sa dozviete oveľa viac informácií, dokonca nakupujete za výhodnejšie a nižšie ceny, ako by tomu bolo v prípade nízkeho koeficientu tohto parametru. Zvyšovať ho môžete "jednoduchým" spôsobom, musíte splniť čo najväčší počet úloh v každej z misií.

Skryť Vypnúť reklamu

Anjel z titulného obrázku
V neskoršej časti príbehu nasleduje dosť nezvyčajný a pri vývine deja atypický a neočakávaný zvrat, niekoľko ľudí sa rozhodne zabiť stvorenie, na ktoré mi najviac sedelo označenie anjel. Anjel sa samozrejme bráni, pričom sa zaujímavou transformáciou zmení na tri rôzne bytosti, ktoré utečú do rôznych smerov. No a jedna z týchto bytostí pri svojej snahe utiecť, zasiahne i nášho teda vášho hrdinu. Po tom čo sa prebudíte, ocitnete sa v malej ale neznámej osade, kde žijú liečitelia. Od ich vedúceho (hm... to znie príliš socialisticky), od ich vodcu (tak to je už lepšie, nemyslíte?) dostanete niekoľko úloh, ale čo je dôležitejšie získate i umenie samouzdravenia. Po absolvovaní týchto úloh, môžete buď zvýšiť svoju reputáciu alebo si ju aj poriadne pokaziť.

Skryť Vypnúť reklamu

Po splnení všetkých (väčšiny) úloh, sa vydáte na cestu nádhernou krajinou, ktorá sa však hemží všade prítomnými orkami. No, a možno v tejto pasáži sa dozviete, prečo vás všetci počas hry oslovovali Marked One. Následne sa stretnete so starým čarodejníkom, ktorý odpovie na množstvo nejasností, ktoré sa vo vašej mysli počas hrania nakopili, avšak ešte väčšie množstvo vo vás evokuje. Na konečné rozuzlenie si teda budete musieť počať až na úplný záver, do tej doby absolvujete množstvo dobrodružstiev a zvediete ešte nespočetné množstvo súbojov.

Okrem hlavnej línie hry na váš čakajú i bočné, ku ktorým sa taktiež viaže niekoľko úloh, ale nie je potrebné ich plniť. Osobne by som vám to však odporúčala, pretože za ne dostanete množstvo skúsenostných bodíkov. Ten pre koho dobré RPG predstavuje hlavne množstvo súbojov, určite nebude sklamaný, pretože tých je tu množstvo.

Skryť Vypnúť reklamu

   

Grafika - 3 hviezdičky z 5
Grafická stránka hry určite nepatrí k niečomu prevratnému a na dnešnú dobu snáď i troška zaostáva (možno je to však iba vec názoru). Po zrelej uváhe som sa rozhodla dať jej 3 hviezdičky, čo svedčí o tom, že je priemerná. Musí sa uznať, že niektoré kúzla sú skutočne fantastické, nepriatelia rôznorodí a neodlišujú sa iba veľkosťou či farbou ale aj svojim charakterom. Prvé stretnutie s mega orkami pre vás bude určite šokujúcim zážitkom.

Zvukove efekty - 3 a 1/2 hviezdičky z 5
Ak by som porovnala zvuky s grafikou, tak tie sa mi určite páčili viac. Ak je to potrebné, dokážu vyľakať ale i ukľudniť. Určite sa podarili nad zažitým priemerom. Plus si určite autori zaslúžia i za to, že ku každému kúzlu sa viaže iný zvukový efekt.

Skryť Vypnúť reklamu

Hudba 3 a 1/2 hviezdičky z 5
Hudba je veľmi príjemná a ani pri dlhom hraní nie je unavujúca či, opakujúca sa. Dokáže navodiť tú pravú hernú atmosféru, ktorú každé RPG potrebuje ako soľ.

Inteligencia & Obtiažnosť - 3 a 1/2 hviezdičky z 5
Obtiažnosť i inteligencia protivníkov bola vhodne kombinovaná jednak s úrovňou ale i s postupujúcou obtiažnosťou hry. Začiatočníci v RPG žánri by snáď mohli mať problémy, avšak tí ostrieľanejší určite nie. Je pravda, že niektoré príšeri boli nadľudsky silné, to však už napravuje nedávno vydaný patch.

Záverečný verdikt - 3 a 1/2 hviezdičky z 5
V celkovom hodnotený, možno to z dielčích nevyplýva, dopadla hra Divine Divinity veľmi dobre. Jedná sa skutočne o dobrý produkt. Prinesie vám množstvo dobrodružstiev a vzrušujúcich zvratov. I príbeh je prepracovaný i keď trochu tuctový. Pre všetkých priaznivcov série Diablo to bude určite príjemné spestrenie jesenných večerov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Väčšina nemocníc má dostatok lôžok. Avšak hlavne tým na severe Slovenska začínajú akútne chýbať zdravotníci.
Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Podcast Dobré Ráno.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.

Predseda Smeru Robert Fico.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Trump patrí do múzea

Trump bol nesmiernou inšpiráciou pre všetkých populistov, ale aj autokratov.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Neprehliadnite tiež

Časť ostrova Kotelnyj, ktorý sa nachádza v mori Laptevovcov na zábere z júna 2016.

Ben 10: Power Trip vám zabaví deti cez prázdniny

Výlet do otvoreného sveta obľúbeného detského seriálu.

Podcast Zoom

Zoom: Vedci odmerali dosiaľ najkratší čas

Týždenný prehľad noviniek z vedy.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Magazín SME Ženy už v predaji
 2. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 5. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 6. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 543
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 833
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 663
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 293
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 16 374
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 13 377
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 291
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 308
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 299
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 487