SME
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Infračervený portrét srdca Galaxie

Naša hviezda Slnko patrí aj so svojou planetárnou sústavou vrátane Zeme do obrovského zoskupenia niekoľkosto miliárd hviezd a oblakov medzihviezdneho plynu a prachu, ktoré sa označuje ako Galaxia (s veľkým začiatočným písmenom) alebo Mliečna cesta. Takých


FOTO - Archív

to zoskupení, galaxií (s malým začiatočným písmenom) sú v známom vesmíre miliardy.

Stred Mliečnej cesty, okolo ktorého obiehajú hviezdy (v prípade Slnka a jeho sústavy trvá jeden obeh vyše 220 miliónov rokov) sa nám premieta do súhvezdia Strelca. Leží približne 30 tisíc svetelných rokov od nás (1 svetelný rok = 9,46 bilióna km). Je mohutným bodovým i plošným zdrojom rádiového a röntgenového žiarenia. Obklopujú ho aj viaceré zdroje infračerveného žiarenia. V strede Mliečnej cesty, v priestore menšom ako slnečná sústava, sa podľa všetkého skrýva monštrum - supermasívna čierna diera s hmotnosťou troch miliónov hmotností Slnka. Oproti stredovým čiernym dieram aktívnych galaxií (Seyfertove galaxie a kvazary) je to ale stále ešte „ľahká váha“ a navyše sa zdá, že sa v porovnaní s nimi momentálne správa pokojne, nech už z nášho pohľadu prebiehajú v jej bezprostrednom okolí akékoľvek búrlivé procesy (no „čert nikdy nespí“.)

Americkí astronómovia na čele s Markom Morrisom z University of California v Los Angeles získali novou infračervenou kamerou Mirlin ďalekohľadu Keck II (priemerom hlavného zrkadlového objektívu 10 m je spolu s dvojčaťom Keck I najväčším ďalekohľadom na svete) na havajskom observatóriu Mauna Kea zatiaľ najpodrobnejší záber plynoprachových oblakov a hviezd v strede Mliečnej cesty. Pod jeho stredom, v spodnej časti „véčka“ vytváraného plynovými prúdmi, sa nachádza spomenutá supermasívna čierna diera, ktorá v infračervenom svetle nežiari. Svojou intenzívnou gravitáciou však ovplyvňuje pohyby plynu, prachu a hviezd v okolí - časť z tohto materiálu dokonca do seba vťahuje, produkujúc pri tom vysoko energetické, najmä ultrafialové a röntgenové žiarenie. Najviac materiálu vťahuje z oblasti, ktorá je na zábere vľavo hore od stredu. Čiernodierové monštrum v Mliečnej ceste tak neustále „tučnie“. Jasné body na zábere sú veľmi svietivé hviezdy, vyše 100 tisíckrát svietivejšie ako Slnko. Priemer zobrazenej oblasti stredu Mliečnej cesty je asi 3 svetelné roky. ZDENĚK URBAN

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič.
Dobré ráno

Dobré ráno: Špeciálny prokurátor Kováčik defacto skončil

Slovenská justícia sa otriasa v základoch.

Podcast Dobré Ráno.
Minister financií Eduard Heger na tlačovej konferencii o národnom reformnom pláne.
Od soboty sa ulice vyprázdnia.

Neprehliadnite tiež

Kanadsko-americký bývalý iluzionista James Randi, ktorý podstatnú časť kariéry strávil vyvracaním tvrdení o nadprirodzene, zomrel vo veku 92 rokov.

Dávne stopy naznačujú príbeh nebezpečnej púte

Stopy majú viac ako desaťtisíc rokov.

Umelecká predstava o putovaní ženy s batoľaťom cez územie, ktoré je dnes v Národnom parku White Sands. Jej stopy sa zachovali viac ako desaťtisíc rokov, vedci ich teraz podrobili detailnej analýze. KLIKNITE PRE ZVÄČŠENIE.