SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Infračervený portrét srdca Galaxie

Naša hviezda Slnko patrí aj so svojou planetárnou sústavou vrátane Zeme do obrovského zoskupenia niekoľkosto miliárd hviezd a oblakov medzihviezdneho plynu a prachu, ktoré sa označuje ako Galaxia (s veľkým začiatočným písmenom) alebo Mliečna cesta. Takých


FOTO - Archív

to zoskupení, galaxií (s malým začiatočným písmenom) sú v známom vesmíre miliardy.

Stred Mliečnej cesty, okolo ktorého obiehajú hviezdy (v prípade Slnka a jeho sústavy trvá jeden obeh vyše 220 miliónov rokov) sa nám premieta do súhvezdia Strelca. Leží približne 30 tisíc svetelných rokov od nás (1 svetelný rok = 9,46 bilióna km). Je mohutným bodovým i plošným zdrojom rádiového a röntgenového žiarenia. Obklopujú ho aj viaceré zdroje infračerveného žiarenia. V strede Mliečnej cesty, v priestore menšom ako slnečná sústava, sa podľa všetkého skrýva monštrum - supermasívna čierna diera s hmotnosťou troch miliónov hmotností Slnka. Oproti stredovým čiernym dieram aktívnych galaxií (Seyfertove galaxie a kvazary) je to ale stále ešte „ľahká váha“ a navyše sa zdá, že sa v porovnaní s nimi momentálne správa pokojne, nech už z nášho pohľadu prebiehajú v jej bezprostrednom okolí akékoľvek búrlivé procesy (no „čert nikdy nespí“.)

Americkí astronómovia na čele s Markom Morrisom z University of California v Los Angeles získali novou infračervenou kamerou Mirlin ďalekohľadu Keck II (priemerom hlavného zrkadlového objektívu 10 m je spolu s dvojčaťom Keck I najväčším ďalekohľadom na svete) na havajskom observatóriu Mauna Kea zatiaľ najpodrobnejší záber plynoprachových oblakov a hviezd v strede Mliečnej cesty. Pod jeho stredom, v spodnej časti „véčka“ vytváraného plynovými prúdmi, sa nachádza spomenutá supermasívna čierna diera, ktorá v infračervenom svetle nežiari. Svojou intenzívnou gravitáciou však ovplyvňuje pohyby plynu, prachu a hviezd v okolí - časť z tohto materiálu dokonca do seba vťahuje, produkujúc pri tom vysoko energetické, najmä ultrafialové a röntgenové žiarenie. Najviac materiálu vťahuje z oblasti, ktorá je na zábere vľavo hore od stredu. Čiernodierové monštrum v Mliečnej ceste tak neustále „tučnie“. Jasné body na zábere sú veľmi svietivé hviezdy, vyše 100 tisíckrát svietivejšie ako Slnko. Priemer zobrazenej oblasti stredu Mliečnej cesty je asi 3 svetelné roky. ZDENĚK URBAN

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Vláda sa dohodla na celoplošnom skríningovom testovaní (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 222-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 417 obetí. V okrese Nitra platí sprísnený lockdown.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Robert Barca (1993) je slovenským factcheckerom medzinárodnej spravodajskej agentúry AFP, ktorá pre Facebook overuje informácie šíriace sa na sociálnej sieti. V roku 2019 ukončil štúdium medzinárodných vzťahov a medzinárodného rozvoja. Študoval v Česku, Holandsku, Dánsku a Číne. Pracoval ako novinár v slovenskom týždenníku .týždeň a v Denníku N, publikoval vo viacerých slovenských a českých médiách. Ako fotograf pracuje pre agentúru Getty Images. Pre AFP začal pracovať vo februári 2020.
Moldava
Homáre nórske sa musia na európsky trh dostať do 24 hodín.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu

Vek maľby prasaťa sa odhaduje minimálne na 45 500 rokov.

Jaskynná maľba prasaťa celebského na Sulawesi.