Birmingham, USA 14. októbra (TASR) - Astronómovia prvýkrát objavili planétu v tesnom dvojhviezdnom systéme. Objav, o ktorom vedci informoval na zasadaní Americkej astronomickej spoločnosti v alabamskom Birminghame, spochybňuje teóriu, že planéty nemôžu v takýchto systémoch existovať.
Samotári ako naše Slnko sú vo vesmíre výnimkou. Väčšina hviezd totiž tvorí systémy s dvoma alebo viacerými partnermi, ktorí sa navzájom obiehajú. Kvôli komplikovaným gravitačným vzťahom vo vnútri týchto sústav neboli považované za vhodné miesta na hľadanie planetárnych sprievodcov. Medzi vedcami prevládal názor, že ak by tu nejaká planéta aj vznikla, skôr či neskôr by bola zo systému katapultovaná.
Astronómom sa síce podarilo objaviť niekoľko planét v dvojhviezdnych systémoch, ale hviezdy v nich boli tak ďaleko od seba, že boli prakticky nezávislými slnkami. V aktuálnom prípade je to inak: 45 svetelných rokov vzdialený dvojsystém Gamma Cephei, ktorý skúmali vedci z McDonaldovho observatória pri University of Texas v Austine, tvoria dve hviezdy, ktoré sa obiehajú vo vzdialenosti 25-30 astronomických jednotiek (AJ). Jedna AJ predstavuje strednú vzdialenosť Slnka a Zeme, čo je asi 150 miliónov kilometrov. Odstup medzi hviezdami sa tak približne rovná vzdialenosti Uránu a Slnka.
Po viacročnom pozorovaní objavili astronómovia medzi hviezdami planétu s hmotnosťou asi 1,7-násobku Jupitera, obiehajúcu okolo väčšieho slnka vo vzdialenosti približne dve AJ. K objavu ich doviedla kontinuálna analýza malých výkyvov žiarenia hviezdy, ktoré sa začali v polovici 80. rokov.
Takéto výkyvy nemohli pola astronóma Billa Cochrana spôsobiť fyzikálne procesy vo vnútri hviezdy. "Na to sú variácie príliš pravidelné. Samotná hviezda by nemohla viac ako 20 rokov spôsobovať také rovnomerné výkyvy," povedal Cochran.
Pre astronómov má tento objav veľký význam. V budúcnosti je treba zaradiť do pátrania po extrasolárnych planétach aj také hviezdne systémy, ktoré boli odsúvané na vedľajšiu koľaj.
Internet: http://www.as.utexas.edu/planet/gamcep.html (systém Gamma Cephei)