BRATISLAVA. Keď ukrivdený zamestnanec vymazal dôležitú firemnú komunikáciu, ešte netušil, že jeho správanie sa skončí na stole policajného vyšetrovateľa.
Podobných prípadov rieši polícia ročne desiatky, vyšetrovatelia a tajní pritom dokážu zistiť, kto, kedy a z akého počítača sa pripájal. Tieto údaje musia totiž povinne uchovávať telekomunikační operátori.
Nejasné zákony
Z najmenej závažných vecí rieši polícia napríklad ohováranie na internete či poškodzovanie dobrého mena.
„Výnimkou nie sú ani osobné vyhrážky zaslané e-mailom,“ hovorí Martin Čorej z oddelenia elektronického publikovania vydavateľstva Petit Press. Patrí pod neho SME či sme.sk.
„Polícia sa na nás vo väčšine prípadov obracia s podvodmi, no o poskytovaní súčinnosti sme povinní zachovať mlčanlivosť.“
Podobne reagovali aj najväčší operátori: súčinnosť s políciou síce potvrdzujú, no o detailoch musia mlčať.
Problémom môže byť chaos v slovenských zákonoch. Vďaka nemu polícia, colníci či tajné služby získavajú aj citlivé údaje o našom správaní na webe, na ktoré by inak potrebovali súhlas sudcu. Niektoré totiž môžu žiadať len pri vyšetrovaní závažných zločinov, ako je napríklad terorizmus.
„Sudca môže vydať príkaz len v prípadoch uvedených v zákone,“ reaguje Prezídium Policajného zboru na otázku, či môžu žiadať o údaje aj pri objasňovaní ohovárania.
Úmyselný trestný čin
Údaje polícia a tajní získavajú vďaka ústretovosti operátorov a prevádzkovateľov internetových služieb. Tí im často dávajú aj údaje, na ktoré nemusia mať nárok.
Koľko vyžiadaní tento rok polícia smerovala na poskytovateľov internetových služieb, polícia nevedela odpovedať. „Takúto štatistiku polícia nevedie,“ tvrdí policajný hovorca Michal Slivka.
Súd môže prikázať operátorom, aby prezradili identitu používateľa internetu či podrobnosti o jeho webových zvyklostiach len pri vyšetrovaní úmyselného trestného činu, tvrdí aj Terézia Novotná Figurová z advokátskej kancelárie Right Advice.
Takto sa môžu policajti dostať aj k e-mailom či dátam, ktoré cez web prenášate. Bez súdneho príkazu tieto informácie nemusia operátori či prevádzkovatelia webových služieb tajným či policajtom dávať.
„Ak sa sám užívateľ rozhodne správu vymazať, poskytovateľ služby nemá dôvod ju ďalej archivovať,“ vraví právnička Novotná Figurová. Výnimkou sú používatelia, ktorých sledovanie odsúhlasil súd a sudca prikázal operátorovi, aby archivoval aj správy, ktoré používateľ vymazal.