Dnes poznáme stovky exoplanét. Teraz však americký Hubblov vesmírny ďalekohľad objavil takú, ktorá vzniká extrémne ďaleko do svojho materského slnka. Dokonca až tak ďaleko, že to spochybňuje niektoré hypotézy o formovaní planét.
Kozmické teleso pravdepodobne vzniká v okolí hviezdy TW Hydrae, ktorá sa nachádza asi 176 svetelných rokov ďaleko od našej planéty.
Hviezdu podľa NASA obklopuje protoplanetárny disk, v ňom sa však nachádza záhadná medzera. Najlepším vysvetlením je rodiaca sa planéta, ktorá „vyčistila" časť disku.
Navyše, tá planéta zrejme nebude veľký obor, ale skôr môže svojou veľkosťou pripomínať Zem. Astronómovia odhadujú, že jej hmotnosť bude na úrovní šesť- až tridsaťnásobku našej planéty.
Po kliknutí snímku zväčšíte. FOTO - NASA/ESA
Odborníci podľa jednej z hypotéz predpokladali, že v takej veľkej diaľke bude planétam trvať veľmi dlho, kým sa vyformujú. Tá pri TW Hydrae by mala vznikať jednu či dve miliardy rokov. Materská hviezda však má len osem miliónov rokov a takáto exoplanéta by tam vôbec nemala existovať.
Problémom je tiež veľkosť čiastočiek v protoplanetárnom disku. Podľa meraní by v takej vzdialenosti od slnka nemali byť prachové zrná dostatočne veľké, aby sa tam podľa našich modelov mohla planéta vyformovať rýchlejšie.