SME

Týždeň vo vede

(26. 9.-2. 10. 2002)


Kráter sopky Tupan Patera na Io.

* Katsuro Hayaši z firmy JST Corporation s kolegami premenil zábleskom ultrafialového svetla cez špeciálnu vzorovanú masku tenkú vrstvu lacného priehľadného materiálu na báze vápnikových a hliníkových oxidov a vodíka z izolantu na štruktúrovaný vodivý obvod.

* Materiáloví vedci na čele s T. C. Harmanom z M.I.T. vyvinuli nové polovodičové zlúčeniny pre efektívnejšie termoelektrické tepelné pumpy, alternatívy tradičných chladiacich zariadení na báze freónov. Ide o mikroskopické kryštály selenidu olova v matrici teluridu olova.

* Podľa Alfreda McEwena z University of Arizona netvorí plášť Jupiterovho mesiaca Io tuhá hornina, ale horúci „oceán magmy“. Io je vulkanicky najaktívnejšie teleso slnečnej sústavy.

* Nové dáta zo Západoantarktického ľadovcového štítu v oblasti Rossovho mora odhaľujú pomerne rýchle výrazné zmeny. Podľa H. Conwaya z University of Washington sa tamojší dominantný ľadový prúd, ktorý ešte pred necelými 300 rokmi tiekol na sever, obrátil na juh.

* Americkí bádatelia na čele s Hectorom DeLucom z University of Wisconsin zistili pokusmi na potkanoch, že obmenená forma hormonálneho vitamínu D, označená ako 2MD, stimuluje tvorbu kostí.

* Chaitan Khoslu zo Stanford University s kolegami odhalil v cereáliách gliadínový peptid (bielkovinový fragment), ktorý sa pri trávení neštiepi a zrejme spôsobuje poruchu autoimunity vyžadujúcu bezlepkovú diétu. Súčasne našli bakteriálny enzým, ktorý ho dokáže štiepiť.

* Linqui Žang z Rockefeller University s kolegami identifikoval bielkoviny vylučované imunitnými CD8 T bunkami, totožné so záhadným CAF faktorom, objaveným v roku 1986. CAF faktor bráni rozvinutiu AIDS po infekcii vírusom HIV. Ide o už známe alfa-defenzíny-1 až -3.

* Austrálski vedci na čele s Melanie Snowovou z Monash University naštepili vaječníky myšej samice na obličky živých potkaních samíc a samcov. Neskôr z nich vybrali zrelé vajíčka a po umelom oplodnení ich preniesli do náhradnej myšej matky. Narodili sa plodné mýšatá.

* Medzinárodný tím vedený P. J. Dabornom z University of Bath zistil, že proti DDT a podobným insekticídom odolné ovocné mušky za 40 rokov rozšírili príslušný gén po svete.

* Nemecko-britský tím na čele s J. Raritym z firmy QuinetiQ vyslal na rekordnú vzdialenosť 23,4 km medzi dvoma alpskými vrcholmi kvantovo zakódovaný (rôznymi rovinami kmitania fotónov svetla) šifrovací kľúč. Je to dôležitý krok na ceste k absolútne utajenej komunikácii. ZDENĚK URBAN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu