SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Tohtoročná ozónová diera nad Antarktídou je malá

Ozónové diery, oblasti ovzdušia s poklesom obsahu trojatómovej molekuly kyslíka, ozónu, pod 220 Dobsonových jednotiek (1 Dobsonova jednotka je také množstvo ozónu vo vertikálnom stĺpci atmosféry, ktoré by pri tlaku 1013 hektopascalov a teplote 15 stupňov


Porovnanie tohtoročnej rozštiepenej ozónovej diery (vpravo) s lanskou.

FOTO - NASA/GSFC

Celzia vytvorilo vrstvu silnú 0,001 cm), sa vyskytujú každoročne od konca augusta do októbra až novembra prevažne nad oblasťou južného pólu. V posledných šiestich rokoch ich veľkosť pravidelne prekračovala 24 miliónov km štvorcových (rekordná z roku 2000 mala 30 miliónov km štvorcových) a okraje sa občas rozšírili až nad mestá v najjužnejšej časti Južnej Ameriky.

Tohtoročná antarktická ozónová diera je však najmenšia od roku 1988. Jej veľkosť, určená najmä na báze meraní zo satelitných experimentov EPTOMS a SBUV/2, ktoré dlhodobo prevádzkujú americké vládne agentúry NASA a NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration), je iba okolo 15 miliónov km štvorcových. Navyše sa podľa komuniké NASA z 30. septembra 2002 v druhej polovici septembra rozdelila na dve diery. Väčšina odborníkov sa zhoduje, že sú za tým anomálne silné meteorologické poruchy v stratosfére, osobitne v takzvanom okolopolárnom víre. Výsledkom sú vyššie teploty pozdĺž okraja tohto víru. Balónové merania z výskumnej stanice na južnom póle ukazujú, že ozónu ako zvyčajne ubudlo vo výškach pod 20 km, no vyššie je ho viac ako býva v tomto období roka. Môžu za to práve vyššie stratosférické teploty, lebo v chladných podmienkach sa v stratosfére utvárajú tenké oblaky a na povrchu čiastočiek vodnej pary, z ktorých sa skladajú, prebiehajú chemické reakcie ničiace za účasti chlorofluorouhlíkových a brómových plynov ozón. Hoci sú už emisie týchto plynov zakázané, v atmosfére sa ich molekuly dlhodobo udržiavajú ešte z predchádzajúcich rokov.

Tohtoročnú malú ozónovú dieru teda nemožno vykladať ako jednoznačný doklad zotavovania sa ozónovej vrstvy. Skôr ide o výkyv počasia.

Ozónové diery sa považujú sa znepokojujúci jav, lebo významný úbytok atmosférického ozónu by umožnil prenikať až na povrch Zeme biologicky najagresívnejšej zložke slnečného ultrafialového žiarenia (tzv. UV-B žiarenie), s následným prudkým vzrastom rakovinových ochorení kože a všeobecne genetických mutácií. Ich vznik je spájaný najmä s emisiami priemyselných chlorofluorouhlíkov, no rovnako - ak nie výraznejšie - sa za nimi skrývajú prírodné faktory, od slnečnej činnosti až po teplotné a cirkulačné pomery v atmosfére.

ZDENĚK URBAN

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Moldava

Koronavírus: Vláda rokuje o celoplošnom testovaní, Za ľudí je proti (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 222-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 417 obetí. V okrese Nitra platí sprísnený lockdown.

Veronika Remišová.
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila štvrtá.

Chôdza ako terapia aj šport. Ako ňou chudnúť aj meditovať?

Prečo je pre nás chôdza taká dôležitá?

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu

Vek maľby prasaťa sa odhaduje minimálne na 45 500 rokov.

Jaskynná maľba prasaťa celebského na Sulawesi.