SME
Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Program Kazaa 2.0 - za pohodlnejšie porušovanie autorských práv

Pätnásť mesiacov po skone Napsteru sa nahrávací priemysel už pevne rozhodol, kto je jeho novým nepriateľom číslo jeden. Program Kazaa, ktorý rovnako ako Napster umožňuje bezplatné kopírovanie ľubovoľných hudobných nahrávok, si už z internetu stiahlo ...


FOTO - Archív

Pätnásť mesiacov po skone Napsteru sa nahrávací priemysel už pevne rozhodol, kto je jeho novým nepriateľom číslo jeden. Program Kazaa, ktorý rovnako ako Napster umožňuje bezplatné kopírovanie ľubovoľných hudobných nahrávok, si už z internetu stiahlo 119 miliónov ľudí a je na najlepšej ceste, aby ho postihol aj rovnaký osud ako Napster - dlhé mesiace naťahovania sa po súdoch a nakoniec zákaz činnosti. Súdny proces sa začne 2. decembra.

Nahrávací priemysel je zasa na najlepšej ceste k ďalšiemu Pyrrhovmu víťazstvu - boj proti výmenným službám nikdy nemôže vyhrať, pretože nové vznikajú oveľa rýchlejšie, ako tie staršie dokáže súd zakazovať, a svojimi aktivitami len víria hladinu a na možnosť bezplatného získania hudby upozorňujú aj ľudí, ktorí by na ňu predtým ani nepomysleli.

Firma Sharman, ktorá sieť Kazzaa prevádzkuje, však rozhodne nemieni čakať so založenými rukami na začiatok súdneho procesu a pred dvoma týždňami zverejnila novú verziu softvéru na sťahovanie hudobných nahrávok. Tá sa okamžite stala najväčším hitom na serveri download.cnet.com a za prvých sedem dní si ju stiahli takmer tri milióny ľudí.

Nová verzia programu prináša napríklad ochranu súborov na počítačoch antivírusovým softvérom i možnosť prehľadávať nielen počítače ostatných používateľov, ale aj celý internet. Používatelia budú mať možnosť zdieľať aj svoje playlisty, čo v praxi umožní sťahovanie celých hudobných albumov naraz. Zavádza sa aj ochrana pred „podvodníkmi“, ktorí dávajú súborom falošné názvy, alebo zdieľajú poškodené či nekompletné nahrávky. Tí, ktorí sa cez Kazaa pripájajú častejšie, budú navyše odteraz zvýhodnení pri zaraďovaní do poradovníka na stiahnutie súborov od konkrétneho používateľa. (rha)

www.kazaa.com

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Najlepší lacný mobil do dvesto eur (jeseň 2020)

Je lepšie Lenovo, Huawei alebo Xiaomi?

Sonda OSIRIS-REx nabrala vzorky z asteroidu, ale stráca ich

Uzatvárací mechanizmus zablokovali kamene.

Na snímke z 11. augusta 2020 robotické rameno kozmickej lode amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Osiris-Rex počas skúšky odberu vzoriek z asteroidu Bennu.
Podcast Klik

Klik: Je Google monopol?

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik