BRATISLAVA. Dosiaľ sa dôsledne ukrývala. A astronómovia na tu galaxiu naďabili vlastne až vtedy, keď pátrali po čomsi odlišnom. No to, čo sa najskôr javilo ako akýsi vesmírny oblak vodíka, sa neskôr ukázalo ako čosi oveľa zaujímavejšie. Nová, i keď trpasličia galaxia v susedstve našej Mliečnej cesty dostala meno Leo P.
Nová galaxia je zvláštna. Vedci napríklad predpokladali, že takéto trpasličie galaxie krúžia okolo svojich hmotnejších príbuzných. No Leo P. neobieha ani našu galaxiu, ani neďalekú Andromédu. A aj keď má v sebe len státisíce, nie stovky miliárd hviezd, stále sa tam rodia nové - čo je na podobné objekty viac-menej anomália. Lenže práve vďaka nej ju vedci mohli ľahšie sledovať.
„Keby tam neboli takéto zaujímavé mladé modré hviezdy, bolo podstatne ťažšie si čosi takéto vôbec všimnúť," hovorí pre magazín Scientific American Katherine Rhodeová, ktorá viedla optické preskúmanie galaxie.
Vedci podľa štúdie v The Astronomical Journal zistili, že asi päť miliónov svetelných rokov vzdialená Leo P prežila relatívne pokojný, izolovaný vesmírny život a nemá za sebou stretnutie so žiadnym hmotnejším kozmickým objektom.
Pritom aj naša Mliečna cesta dosiahla svoju aktuálnu podobu práve vďaka požieraniu podobných trpasličích galaxií.
Odborníci sa preto teraz domnievajú, že v okolí našej galaxie môžu poletovať ďalší podobní trpaslíci.
„V poslednom období sme tu mali ohromný nárast počtu blízkych galaxií," dodáva astronóm Alan McConnachie, ktorý sa na objave nepodieľal. „No len málo, veľmi málo objavov takých trpaslíkov, ktorí sedia akoby v strede ničoho."
doi:10.1088/0004-6256/145/6/149