Článok pokračuje pod video reklamou
URBANA, BRATISLAVA. Elektronika sa už čoskoro bude pozerať na svet rovnakými očami ako hmyz. Vývojársky tím z Univerzity Illiois v Urbane predviedol snímací čip, ktorý sa svojou konštrukciou ponáša na výtvor prírody.
Pozostáva zo 180 malých šošoviek a snímacích prvkov, ktoré sú rozmiestnené na vypuklej guľovitej ploche. Z nej snímajú okolie so širokým zorným uhlom s dokonalou ostrosťou v každej časti scény.
Ide o prototyp s nízkym rozlíšením, ktorý ukazuje cestu budúceho vývoja.
Vývojári využili pri zostavovaní projektu pružný materiál, ktorý doposiaľ nebol na trhu dostupný. Vývojári teraz očakávajú nasadenie v medicíne, elektronickom dohľade ale aj pri stavbe robotov.
„Zložené oko muchy obsahuje približne 28000 jednotlivých očiek,“ vysvetľuje člen vývojárskeho tímu Jianliang Xiao z univerzity.
„Práve týmto smerom by sme sa chceli posunúť pri ďalšej práci“. Podrobnosti projektu publikovali vo vedeckom magazíne Nature.
Bežné fotografické čipy a optiky sú plné limitov. Majú obmedzenú hĺbku ostrosti, deformujú obraz a čím je uhol záberu širší, tým viac kompromisov musia výrobcovia fotoaparátov a kamier riešiť, aby nasnímaný obraz nepôsobil rušivo.
Nový prístup mení spôsob spracovania obrazu. Snímaná scéna je ostrá v plnej hĺbke bez ohľadu na to, či sa všetky objekty nachádzajú v jednej rovine, alebo sú v rôznych vzdialenostiach od snímača.
Elektronika dokáže s extrémnou rýchlosťou vyhodnotiť pohyb a nie je problém zostaviť snímač, ktorý bude mať až 180-stupňový uhol záberu.
Informovala o tom britská BBC.