LONDÝN, BRATISLAVA. Zatiaľ nik netuší, na čo je to dobré. Niekoľko tímov sa však už dlhšiu dobu venuje práci s materiálmi, ktoré pri prechode elektrického prúdu menia svoj tvar. Pohrávajú sa s displejmi a inými prvkami, ktoré by mohli zmeniť svet mobilov.
Kanadskí vývojári z Queens University Human Media Lab experimentujú s prototypom elektronického papiera, ktorý na prichádzajúce mobilné udalosti upozorňuje prehýbaním či dvíhaním rožkov. Je to, ako keď sa vo vlhkom prostredí začne stáčať list papiera. Avšak podstatne rýchlejšie a kontrolovane.
Vývojári sa snažia zakomponovať pohyb do používateľského rozhrania, ktoré nielen zobrazuje udalosti prehýbaním, ale narovnanie považuje za reakciu a odpoveď.
Konceptu ktorý ukazujú svetu ešte chýba mnoho na to aby sa dostal do života, je však príkladom toho ako technológie rozvíjajú kreativitu.
Vývojári zoskupení okolo projektu Morphees si zvolili širší záber a snažia sa skúmať možnosti širšieho spektra moderných materiálov. Ohýbajú stavebné prvky drobnej elektroniky, skrúcajú displeje a skúmajú technológie, ktoré dokážu meniť rovný povrch displejov na štruktúrovaný.
Pri svojich projektoch sa zameriavajú na súkromie či ergonómiu zariadení, ktoré sa menia v závislosti na vykonávanej úlohe. Sú presvedčení o tom, že rozhoduje nielen obsah a informácia zobrazená na displeji ale aj tvar zariadenia, ktoré ho prezentuje.
Inteligentné plasty, kovy s pamäťou či iné nové materiály by mohli zmeniť budúce roky sveta mobilov.
Viac však prezrádza ich krátke video z vývojárskej konferencie CHI 2013, ktorá sa konala v Paríži.
Ste pripravení na to, že váš mobil bude prikrývať klávesnicu pri vkladaní hesiel, bude na vás kývať rožkom displeja pri prichádzaní novej správy, alebo sa v rukách prehne ak sa rozhodnete zahrať si niektorú z mobilných hier?