MOSKVA, BRATISLAVA. Odbehnete si od počítača na obed a váš antivírusový program si automaticky nainštaluje záplatu. Keď sa vrátite opäť k práci, zistíte, že internet nefunguje.
Nech akokoľvek pátrate po chybe, problém nie je v operátorovi, zlých heslách, ani nastavení počítača.
Takýto nepríjemný prešľap zažili používatelia na počítačoch so systémom Windows XP, ktorí používajú antivírusový softvér od firmy Kaspersky.
Hlava XXII
Pre chybu v kóde dočasne stratili kontakt s internetom. Firma zakročila až dve hodiny po sprístupnení aktualizácie jej výmenou za novú.
Riešenie je pritom jednoduché: vypnúť antivírus a spojenie s internetom sa obnoví. Potom už stačí iba stiahnuť aktualizáciu zo servera firmy a po jej nainštalovaní aktivovať antivírus pre bežnú prevádzku.
Aby ste sa však návod dozvedeli, museli by ste sledovať internetové servery.
„Urobili sme opatrenia, ktoré zabránia tomu, aby sa podobná chyba vyskytla v budúcnosti. Ospravedlňujeme sa za vzniknutý problém,“ píše sa v tlačovom vyhlásení firmy.
Núdzový režim
Nástroje na diagnostiku internetového pripojenia v operačných systémoch Windows na takúto chybu nemyslia.
Pomôckou môže byť naštartovanie operačného systému v núdzovom režime s podporou sietí. Ten možno pri štarte počítača zvoliť po stlačení tlačidla F8.
Viaceré softvéry, ktoré sa automaticky spúšťajú v systéme pred prihlásením používateľského účtu, je možné pri riadnom štarte zablokovať tlačidlom Shift.
Informovala o tom britská BBC.