TEHERÁN, BRATISLAVA. Iránci, ktorí chcú používať západné sociálne siete a YouTube, to v rodnej krajine nemajú ľahké. Prístup k stránkam ako Facebook, Twitter či MySpace je oficiálne zakázaný.
O sociálne siete je však najmä medzi mladou generáciou obrovský záujem. Irán preto vytvoril štátom kontrolované alternatívy k sociálnym sieťam. Bez väčšieho úspechu. Iránci štátnu cenzúru aj naďalej obchádzajú.
Iránsky režim preto vyvíja „inteligentný softvér“, ktorý by nahradil plošnú cenzúru sociálnych sietí tak, že by na konkrétnych stránkach blokoval „len“ nevhodný obsah.
„Inteligentná kontrola sociálnych sietí je lepšia ako ich kompletná blokáda,“ cituje AFP Ismaila Ahmadího Mogdáma, šéfa iránskej polície.
Cenzúra internetu sa v Iráne zvýšila po masových protivládnych demonštráciách v roku 2009. Sociálne siete boli vtedy prvýkrát vo veľkom použité ako nástroj na organizovanie protestov. V roku 2011 následne vznikla policajná jednotka, ktorej úlohou je dohliadať na neškodnosť internetového obsahu.