SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Informačné preťaženie? Chce to oddych

Doba nás núti konať rýchlo. Konať rýchlo a konať inteligentne však neznamená nevyhnutne to isté. Viac telefonátov vybavených cez mobil, viac prijatých a odoslaných e-mailov môže našu produktivitu znížiť, nie zvýšiť. Aby sme boli úspešní, musíme sa naučiť,


FOTO - Archív

že všetko potrebuje svoj čas. Skúste si tento malý test.

Ak sa s niekým rozprávate a zazvoní váš mobilný telefón,

a) vypnete ho,

b) stručne odpoviete,

c) pokojne telefonujete tak dlho, ako treba

Nové e-mailové správy…

a) čítate v presne stanovený čas počas dňa,

b) kontrolujete neustále, keď ste v kancelárii,

c) sledujete dokonca aj cez mobilný telefón?

Ak dostanete dôležitý e-mail,

a) napíšete koncept odpovede, po určitom čase ho skontrolujete a odošlete,

b) chvíľu popremýšľate a potom napíšete odpoveď, alebo

c) okamžite odpoviete?

Ak ste vybrali možnosti „a“, ste si vedomí, že niektoré veci potrebujú svoj čas. Ak ste zvolili „c“, musíte mať skutočne hektický život.

Raz som sedel v reštaurácii a preberal s niekým obchodné záležitosti. Zrazu sa pri mne zastavil starší muž a povedal mi: „Nikdy sa nerozprávajte o práci počas obeda - vychutnávajte si jedlo!“. Usmiali sme sa, počkali, kým odišiel a preberali ďalej pracovné záležitosti.

Osvojil som si životný štýl Silicon Valley. Prijal som, že rýchlosť je Boh a čas je diabol. Nachádzal som dokonca múdrosť v hesle „don‘t worry, be crappy“ („nestrachuj sa, pracuj mizerne“) obhajujúcom obchodný model predpokladajúci rýchle dodávanie produktov a potom dodatočné opravovanie chýb, ktoré z rýchlosti vznikli.

Silicon Valley je fascinujúce miesto. Sústreďujú sa tam úžasní ľudia a mimoriadna energia. Na chvíľu sa nám zdalo, že by mal celý svet vyzerať tak, ako Silicon Valley.

V technologických kruhoch, kde som sa pohyboval, bola práca obsesiou. Ľudia, ktorí prichádzali z práce domov skoro, boli mäkoty. Ak ste mali nejaký život aj mimo práce, niečo s vami pravdepodobne nebolo v poriadku. Ak ste si vyberali dovolenku, neboli ste svojej práci oddaní dostatočne.

Všetka táto práca navyše nás neurobila produktívnejšími. Všimol som si, že ako sa pracovné dni predlžovali, bol som stále unavenejší a menej sústredený. Dni sa nejasne prelínali. A stále som mal pocit, že ak budem každý boží deň pracovať do noci, úspech sa musí nevyhnutne dostaviť. Počas posledných desiatich rokov sa stalo mnoho dobrých vecí. V rovnakom období sme neustále opakovali aj množstvo chýb. Vzniklo množstvo zlých výrobkov. Investovalo sa na základe momentálnych vrtošivých nálad. Trh s akciami stratil akýkoľvek kontakt s realitou. A prišli sme o miliardy dolárov.

Aké poučenie si môžeme z tohto obdobia zobrať? Neustále zrýchľovať tempo práce možno nie je ten najlepší nápad. Ak ste unavení a tlačí vás čas, budete robiť stále viac zlých rozhodnutí. Dobré veci stále potrebujú svoj čas. „Internetový čas“ bol len ďalším mýtom. Stále potrebujete mnoho rokov, aby ste vybudovali seriózny podnik dodávajúci kvalitné výrobky a služby. Oddychovanie cez víkend nie je vyhýbanie sa práci, ale nevyhnutná regenerácia síl. Vďaka dlhej dovolenke budete v konečnom dôsledku produktívnejší.

Keď budete najbližšie v pokušení povedať: „Som príliš zaneprázdnený,“ spýtajte sa sami seba: Som skutočne taký zaneprázdnený? Alebo ešte nemám dosť skúseností a znalostí a nenaučil som sa, že dôležité veci potrebujú svoj čas?

GERRY MCGOVERN
(Autor je konzultantom, autorom kníh o content managemente Content Critical a The Web Content Style Guide.)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná fotografia.

PCR testy odhalili 551 nakazených.

7 h
Dnes píše Nataša Holinová

Matovič je malý slovenský Trump

Igor Matovič.

Stačí prísť na tlačovku a ukázať na nadpis 2 x 2 je 5?

23 h
Dočasný prezident Policajného zboru SR Peter Kovařík.

Vo výbere sú už len Kovařík a Hamran.

4 h

Neprehliadnite tiež

Na fotografii je možné vidieť úkaz slnečnej korony na oblohe.

Ide o piatu zverejnenú fotografiu Tomáša Slovinského.

44m
Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.

23. jan