Pasadena 4. septembra (TASR) - Vďaka nedávnemu preletu neobyčajne veľkého asteroidu okolo Zeme disponujú astronómovia doteraz najostrejšími zábermi vesmírneho telesa tohto druhu pohybujúceho sa po trajektórii okolo našej planéty.
V čase, keď vesmírny objekt, označený ako 2002 NY 40, s priemerom 400 metrov bol k Zemi najbližšie 19. a 20. augusta, bolo možné vidieť ho ďalekohľadom alebo malým teleskopom. Najkratšia vzdialenosť asteroidu od Zeme bola 750.000 kilometrov, čo je dvojnásobok vzdialenosti našej planéty od Mesiaca.
Podľa odborníkov nepredstavoval 2002 NY 40 nijaké nebezpečenstvo pre život na Zemi. V prípade, že by zasiahol "modrú planétu", sila nárazu by bola ekvivalentná výbuchu niekoľkých nukleárnych bômb.
Zábery nasnímal teleskop William Herschel na Kanárskych ostrovoch. Ide o prvé snímky asteroidu urobené systémom adaptívnej optiky. Technológiu vytvoril tím z Durhamskej univerzity a britské Centrum astronomickej technológie.
Systém zaručuje, že pri snímaní zo Zeme sa dosahuje rovnaká kvalita záberu ako pri ich robení z vesmíru. Nato sa používa sústava korekčných zrkadiel, ktorou sa eliminuje presvitajúce svetlo hviezd podmienené turbulenciou v zemskej atmosfére.
Takýto veľký objekt preletí okolo Zeme len raz za 50 rokov. Väčšina z asteroidov, ktoré sčasti prechádzajú s ešte tesnejším odstupom od Zeme, máva priemer len medzi desiatimi až 30 metrami.
Získanie detailnejších údajov o takto veľkých objektoch pomôže vedcom lepšie porozumieť ich podstate a spôsobe riešenia hraničnej situácie, ak sa nejaký z nich dostane na kolízny kurz so Zemou.