SME

Čo je čo pri zemetraseniach: magnitúda alebo magnitúdo?

Správny výraz je magnitúdo.

Detí sedia na troskách po júnovom zemetrasení v Afganistane.Detí sedia na troskách po júnovom zemetrasení v Afganistane. (Zdroj: TAS/AP)

Magnitúdo je veličina, ktorá odhaduje veľkosť zemetrasenia, t.j., energiu uvoľnenú pri zemetrasení vo forme seizmických vĺn. Hodnota magnitúda sa určuje na základe prístrojových záznamov zemetrasení. Vypočítava sa z nameraných maximálnych amplitúd a periód rôznych seizmickych vĺn.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre blízke (lokálne) až regionálne zemetrasenia, t.j. do epicentrálnych vzdialeností rádovo stovky kilometrov, sa štandardne určuje takzvané lokálne magnitúdo Ml. Vzťah pre výpočet lokálneho magnitúda obsahuje korekcie zohľadňujúce špecifiká daného regiónu.

SkryťVypnúť reklamu

Pre vzdialené zemetrasenia sa určuje magnitúdo z objemových seizmických vĺn mb alebo magnitúdo z povrchových seizmických vĺn Ms.

Najobjektívnejším druhom magnitúda je tzv. momentové magnitúdo Mw, ktorého určenie je pomerne komplikované.

Žiadna Richterova stupnica

Všetky druhy magnitúda sú veličiny, nadobúdajúce spojito sa meniace hodnoty (dokonca aj záporné pre veľmi malé zemetrasenia). Je preto lepšie nehovoriť o stupnici, keďže v seizmológii používame stupnicu diskrétnych hodnôt na charakterizovanie účinkov zemetrasení - viď nižšie.

Richterovo magnitúdo (termín často nesprávne používaný verejnosťou a médiami ako Richterova stupnica) je druh lokálneho magnitúda v minulosti navrhnutého americkým seizmológom Ch. Richterom pre región Kalifornie.

Z tohto dôvodu sa tzv. Richterove magnitúdo nepoužíva pre určovanie veľkosti zemetrasení v iných oblastiach sveta s odlišnými lokálnymi geologickými podmienkami. Pod slovným spojením Richterovo magnitúdo je lepšie chápať pôvodný historický spôsob odhadu veľkosti zemetrasení.

SkryťVypnúť reklamu

Pomocou magnitúda teda určujeme veľkosť zemetrasenia ako prírodného javu.

Účinok na človeka

Účinky zemetrasenia (nie veľkosť, keďže účinky nemusia korelovať s veľkosťou!) na človeka, predmety, budovy a prírodu, tzv. makroseizmické účinky, sa charakterizujú pomocou makroseizmickej intenzity I.

Hodnoty makroseizmickej intenzity sú vyjadrené pomocou celých čísel – stupňov makroseizmickej stupnice. Každý stupeň makroseizmickej stupnice je charakterizovaný súborom príznakov.

Od roku 1998 sa v Európe používa 12-stupňová Európska makroseizmická stupnica (EMS-98). Stručnú zjednodušenú charakteristiku účinkov zodpovedajúcich jednotlivým stupňom stupnice EMS-98 (tzv. krátku formu EMS-98) nájdete v priloženom súbore – OTVORÍ SA PO KLIKNUTÍ.

Každej lokalite, kde boli účinky zemetrasenia pozorované, sa priraďuje zodpovedajúca hodnota makroseizmickej intenzity I (pre dané zemetrasenie môže byť rôzna v rôznych lokalitách).

SkryťVypnúť reklamu

Dôležitou charakteristikou účinkov zemetrasenia je epicentrálna makroseizmická intenzita Io, ktorá zodpovedá intenzite v mieste s najväčšími účinkami v blízkosti epicentra, tzv. makroseizmickému epicentru zemetrasenia.

Na to, aby sme mohli vyhodnotiť makroseizmické účinky zemetrasenia potrebujeme odpovede na súbor presne definovaných otázok o účinkoch zemetrasenia na jednotlivých lokalitách, kde bolo pozorované. Používajú sa na to tzv. makroseizmické dotazníky.

Preto je aj v prípade tohto zemetrasenia dôležité, aby čo najviac občanov, ktorí účinky zemetrasenia pozorovali, vyplnilo tieto dotazníky. Čím viac takýchto pozorovaní je k dispozícii, tým lepšie je možné vyhodnotiť makroseizmické účinky zemetrasenia. Takéto vyhodnotenie je potom napríklad aj podkladom pre poisťovne pre plnenie poistných udalostí súvisiacich so zemetrasením.

SkryťVypnúť reklamu

Miriam Kristeková, PhD. je vedúca Oddelenia seizmológie, Geofyzikálny ústav SAV.

Autor: Miriam Kristeková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu