New York 6. augusta (TASR) - Americkí vedci uskutočnili významný objav, ktorý je predzvesťou nadchádzajúcej éry nanotechnológií a miniaturizovaných elektronických zariadení. Podarilo sa im vytvoriť najmenší možný tranzistor - veľkosti jediného atómu.
Tranzistory, bežne vyrábané zo silikónu, sú komponenty, ktoré regulujú prechod elektrického prúdu. Tvoria základný stavebný blok elektrických obvodov a môžu pôsobiť ako zosilňovače, oscilátory, fotobunky alebo vypínače.
Dlho hľadaným cieľom bolo vytvoriť čo najmenšie tranzistory. Vedcom z newyorskej Cornell University sa podaril doteraz vrchol v tvorbe drobných tranzistorov, kde elektróny prúdia cez jediný atóm, uviedol vedecký časopis Nature. Atóm kobaltu sa nachádza medzi zlatými elektródami a funguje tak, že naň doslova naskakujú a odskakujú elektróny.
Podobný výsledok zaznamenal aj tím Harvardskej univerzity v Massachusetts, kde mal tranzistor veľkosť dvojatómovej molekuly umiestenej medzi dvoma zlatými elektródami. V oboch prípadoch boli vedci schopní prispôsobením napätia v blízkosti mostovej molekuly spustiť a zastaviť elektrické prúdenie.
"Teraz ešte tieto jednomolekulové a jednoatómové tranzistory nekonkurujú tým silikónovým. Poslúžia však na výskum elektrónového pohybu v nanoobjektoch a rozvoj integrovaných elektronických zariadení postavených na jedinej molekule," vyhlásil tím holandských vedcov v časopise Nature.