SME

Technologické míľniky roku 2011

Technologické firmy sa začínajú zameriavať na spotrebiteľa viac, ako na technickú stránku svojich produktov. Snažia sa povýšiť úžitok a komfort nad parametre.

(Zdroj: Stock.XCHNG)
1. Smrť Steva Jobsa

Začiatkom októbra zomrel vo veku 56 rokov spoluzakladateľ americkej technologickej spoločnosti Apple Steve Jobs, mnohými označovaný za vizionára, génia a novátora. Aj vďaka jeho nápadom a hlavne dobrému marketingu sa určoval vývoj MP3 prehrávačov, notebookov, smartfónov a tabletov. Zameriaval sa primárne na funkcionalitu, technológie zobral z rúk zopár vyvolených ľudí a urobil z nich masovú záležitosť. Druhou stratou pre svet informačných technológií bola smrť Dennisa Ritchieho, ktorý zomrel týždeň po Jobsovi vo veku 70 rokov. Obyčajnej verejnosti síce nebol taký známy ako otec Applu, ale jeho práca mala na vývoj v oblasti IT väčší vplyv. Ako spoluautor stál za vývojom operačného systému Unix a programovacieho jazyka C, množstvo študentov sa aj dnes učí z jeho kníh. A základom Jobsovho systému Max OS X bola práve platforma Unix.

2. Inteligentné hlasové ovládanie

Siri od americkej frmy Apple, teda program na rozoznávania ľudskej reči, nie je novinkou, rovnako ani hlasové ovládanie telefónu. Siri sa však na rozdiel od konkurenčných riešení snaží správať ako skutočná ľudská asistentka. Neobmedzuje sa len na suché prijímanie príkazov, ale komunikuje. Nie ste odkázaní na nemenné frázy s presnou postupnosťou zadávaných príkazov, ktoré sú blízke len pre technologických nadšencov. Možno aj preto sa so Siri skamarátia skôr bežní používatelia, ktorí ocenia jednoduchosť posielania správ, hľadania kaviarní, cesty, alebo predpovede počasia. Pri nej sa namiesto recitovania pravdepodobnosti prehánok dočkáte odporúčania, aby ste si nezabudli dáždnik. Pravdaže, len ak rozumiete po anglicky. Umelá inteligencia zo sci-fi filmov to ešte nie je, má k nej však veľmi blízko.

3. Boom zliav

Hromadné nákupy na internete očarili aj slovenských spotrebiteľov. Od minulého roka ich popularita výrazne stúpla. Rastie nielen počet zákazníkov, ale aj počet webov, ktoré zľavy ponúkali. Tržby zľavových portálov dosahujú asi dva milióny eur mesačne.

4. Revolúcia čipov

Narastajúci dopyt po mobilite zmenil zmýšľanie výrobcov čipov a ich pozornosť sa upriamila na energeticky nenáročné riešenia. Výsledok? Tablety a smartfóny, ktoré výkonom dokážu nahradiť kancelársky počítač alebo hernú konzolu. Spotrebujú len zlomok energie a ich rozmery sú niekoľkonásobne menšie. Prínosy novej technológie pocíti aj bežný spotrebiteľ.

5. Menej súkromia

Váš život na dlani to je nová funkcia sociálnej siete Facebook. Časová os chronologicky zobrazuje vaše statusy, fotografie, komentáre, aktivity a mnoho iného. Facebook čelil vyšetrovaniu írskej komisie na ochranu dát. Sociálna sieť totiž uchovávala aj osobné dáta, ktoré používatelia zmazali. Komisia nenašla vážne nezrovnalosti.

6. Platenie mobilom

Vďaka internetu si do svojho smartfónu kúpite cestovný lístok, či zaplatíte za jedlo vo fast-foode. Aj takto funguje využitie bezkontaktnej technológie platieb (NFC), ktorú začal vlani vo Francúzsku a Veľkej Británii poskytovať Orange. Firma odhaduje, že už budúci rok by mohli prísť prvé služby NFC aj k nám.

7. Všetko v sieti

Aj keď je synonymom pre sociálnu sieť stále Facebook, darilo sa aj jeho konkurencii. Google + sa ukázal ako skvelé miesto pre technologických nadšencov a Twitter sa spustením aktivít priblížil k sociálnej sieti definovanej Facebookom. Geolokačná sociálna sieť Foursqare rozbehla súťaženie v počte navštívených miest a zvýšila informovanosť používateľov o ich okolí. Všetky sociálne siete a služby sa stali neoddeliteľnou súčasťou marketingových aktivít, keďže umožňujú pasívne prijímanie informácií.

8. Televízia v mobile

Už aj dnes môžete na svojom tablete sledovať televízny program, ale na kvalitný a neprerušovaný signál si budete musieť počkať. Zatiaľ však nie je isté, akým smerom sa táto technológia vyberie v budúcnosti. Slovensko má pre mobilných operátorov odložené frekvencie na mobilnú televíziu, takzvanú DVB-H. Jej konkurenciou je technológia MBMS, ktorú dokážu operátori použiť už v dnes fungujúcich sieťach tretej generácie. O budúcnosti rozhodne najmä podpora zariadení pre mobilnú televíziu, z novších smartfónov si s DVB-H rozumie len pár kusov.

9. Televízor s webom

Vlani sa ešte viac posilnilo prepojenie domácej zábavy s webom, všetci výrobcovia televízorov majú v ponuke takzvané smart televízory. Okrem sledovania filmov ich využijete aj na surfovanie po webe, komunikovanie cez sociálne siete či písanie e-mailov. Ojedinelé nie sú ani zariadenia, ktoré dokážu komunikovať s vašou domácou sieťou a na obrazovke sprostredkujú film z vášho sieťového úložiska. Navyše, pomocou jednoduchej „škatuľky“ môže vykúzliť „chytré“ funkcie aj zo staršieho televízora.

10. Rok veľkých fúzií

Google prevzal v auguste za 12,5 miliardy dolárov najvýznamnejšiu časť firmy Motorola, ktorá sa venuje vývoju a výrobe mobilných zariadení. Google tým získal cestu k výrobe vlastných smartfónov a tabletu, čo predstaví už budúci rok. Významnú akvizíciu zažilo aj Slovensko, keď na prelome rokov kúpilo rakúske vydavateľstvo Ringier Axel Springer 70-percentný podiel portálu AZet. Partnerstvo oznámila aj fínska Nokia a americký Microsoft. O deväť mesiacov neskôr predstavila Nokia prvé smartfóny s operačným systémom Windows Phone.

Autor: pac, ava, vfo, jt

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu