Ženeva 2. augusta (TASR) - Ďalší kamienok do skladačky na vysvetlenie záhadného zániku dinosaurov na Zemi môže predstavovať náhodný objav v Severnom mori. Ako konštatuje v dnešnom čísle švajčiarsky denník Le Temps, pri prieskumných geologických prácach v oblasti možných nových podmorských ropných ložísk, dvaja geológovia zamestnaní v spoločnosti BP objavili kráter s priemerom tri kilometre v hĺbke 1000 metrov približne 130 kilometrov od severovýchodných brehov Anglicka.
Kráter vznikol pravdepodobne po dopade asteroidu na Zem asi pred 60 až 65 miliónmi rokov. Pri dopade mal asteroid rýchlosť 30 kilometrov za sekundu. Kráter je dvakrát väčší ako doteraz najväčší "odtlačok asteroidu" na Zemi v Arizone v USA.
Ako došlo k objavu? Najskôr dvaja geológovia v škótskom Aberdeene prezerali mapy morského dna, vypracované v roku 1992, pomocou najnovších modelovacích počítačov v trojrozmernom zobrazení. Vtedy si uvedomili, že objavili kráter. "Za 30 rokov práce v tejto oblasti som nič podobné nevidel," priznal jeden z geológov Phil Allen. Napriek tomu obaja geológovia BP nemali úplnú istotu, že ide o kráter. Pomohla náhoda: o šesť mesiacov ich navštívil odborník na výskum zemskej kôry Simon Stewart, ktorý potvrdil nález kráteru po dopade cudzieho telesa.
Kráter s názvom Silverpit vznikol v relatívne plytkej vode a v zemine, ktoré vzhľadom na sedimenty, zachovala stopu dopadu asteroidu. "Prvýkrát sme mohli skúmať skelet krátera a nielen jeho povrch," podčiarkol Simon Stewart pre Le Temps.