SME

Päť vecí zo sveta počítačov, ktoré nás čakajú v najbližších piatich rokoch

Heslá sa stanú zbytočnými, počítače budú čítať naše myšlienky a elektrinu si budeme pre vlastnú spotrebu vyrábať sami. Také sú vízie firmy IBM pre nadchádzajúce roky technológií.

1. Heslá sa stanú minulosťou

S používaním nespoľahlivých hesiel a ich zabúdaním majú skoncovať technológie, ktoré rozoznajú človeka podľa jeho tváre, hlasu či iných biometrických údajov. Ich kombináciou možno pre každého človeka na planéte vytvoriť jedinečný podpis, ktorý môže byť použitý rovnako pre prístup k peniazom na účte, či k elektronickej pošte. Postavíte sa k bankomatu, pozriete sa do kamery, poviete svoje meno a môžete si vybrať svoje peniaze.

Takto sa pozerajú na technológie vývojári z IBM, ktorí tvrdia že nič nestojí v ceste tomu, aby sa technológie pre identifikáciu ľudí stali každodenným chlebíčkom.

Snímače odtlačkov prstov sú takmer na každom podnikovom notebooku, pohľadom do kamery možno odomykať mobily s najnovšou verziou Androidu, ale aj notebooky niektorých výrobcov a biometrické snímače sú súčasťou nejedného bezpečnostného systému. Prečo ich neskombinovať pre každodenný život? Príležitostí je mnoho.

2. Stroje budú čítať naše myšlienky

Nielen IBM, ale mnoho technologických spoločností pracuje na projektoch, ktoré umožňujú ovládať počítačovú techniku myšlienkami. Tam, kde je dnes potrebné prstom kliknúť na niektoré z tlačidiel mobilu, či dotykom vykonať niektorú z úloh na dotykovom displeji tabletu bude možné už onedlho použiť iba mozog.

Pomyslíte si na človeka ktorého treba kontaktovať a mobil vytočí jeho číslo. Pozriete sa na obrazovku svojho notebooku a budete pohybovať kurzorom bez toho, aby ste museli položiť ruku na myš. Aj keď to znie možno až príliš bláznivo, senzory, ktoré sú schopné snímať impulzy mozgu sa používajú už niekoľko rokov a náklady na ich výrobu nie sú vysoké.

Ako prvý má na tieto technológie zareagovať herný priemysel. Ovládanie hier bez potreby stláčania gombíkov na hernom ovládači môže úplne zmeniť herný zážitok rovnako, ako trojrozmerný svet na novom 3D televízore.

3. Spam upadne do zabudnutia

Nevyžiadaná pošta, ktorá v posledných desaťročiach trápi nielen koncových používateľov, ale aj poskytovateľov služieb sa stane minulosťou. Nie preto, že by filtre poštových serverov dospeli k dokonalosti, ale preto, že žijeme v informačnom pretlaku. Do smetného koša poputujú aj tie správy, ktoré za nevyžiadané dnes nepovažujeme.

Elektronická komunikácia bude triedená podľa priorít a v poštovom priečinku pre každodenné sledovanie nájdete iba tie správy, ktoré sú pre vás dôležité. Hľadali ste v poslednom čase nábytok do spálne, alebo riešite nejakú inú dôležitú úlohu? Potom budú e-maily s vhodným obsahom v priečinku prioritnej pošty.

Stačí iba aby sa spojili funkcie vyhľadávačov so sledovaním vašich počítačových aktivít a váš poštový klient bude schopný sám rozhodnúť, čo je pre vás podstatné a čo nie. Bez ohľadu na to, či ide o hromadne rozosielanú poštu, alebo nie.

4. Mobilné zariadenia premostia svet

Technológie budú pre každého dostupné nepretržite bez ohľadu na to, či sedíte v práci za počítačom, váľate sa doma v obývačke pred televízorom alebo zakladáte oheň na okraji lesa pri rodinnom výlete. Mobilné zariadenia vytvoria dokonalý most medzi všetkými svetmi a zaistia nepretržitú dostupnosť internetu a technológií bez akýchkoľvek obmedzení.

Aj keď tablety a smartfóny už dnes ukazujú že táto vízia je na dosah ruky, všetko sa netočí iba okolo vyspelých krajín, kde s trochou vôle dokážeme nájsť riešenie pre každú situáciu. Mobily a internet ovládnu v plnej sile aj rozvojový svet s plným komfortom, akým je hlasové ovládanie či streamované video. Technológie budú samozrejmosťou aj pre tých, čo majú problémy s tým, čo do úst vložiť.

Je omnoho lacnejšie vložiť každému obyvateľovi planéty do rúk mobil a pokryť jeho životný priestor signálom, ako priniesť mu k nohám všetky technológie, ktoré by mu mohli zjednodušiť život.

5. Energiu si budeme vyrábať sami

S neustále zvyšujúcou sa spotrebou energie je nutnosťou, aby sme sa začali zaujímať o jej výrobu v malom meradle pre drobné zariadenia, ktorých nároky nie sú vysoké. Dokážete si predstaviť mobil, ktorý je napájaný kinetickou energiou, ktorú vyvíjate pri chôdzi? Spomínate si na časy, kedy bicyklové dynamo bolo jediným zdrojom energie pre svietenie pri večernej jazde?

Spoločnosť sa sústredí na každý zdroj, ktorým disponujú ľudia a domácnosti, aby bola spotreba udržateľná pod kontrolou. Očakáva sa vyššia efektívnosť spracovania slnečného žiarenia, ale aj skrotenie energie morí a oceánov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu