SME

Aký má byť správny notebook pre študenta?

Dobrý notebook poslúži aj viac ako päť rokov.

(Zdroj: Andrew Neel / Unsplash)

Niekto bude len písať textové dokumenty, iný pracovať s náročnými matematickými úlohami. Večer sa na ňom zahrá najnovšiu hru alebo si len pozrie film na Netflixe.

Súvisiaci článok Vybrali sme najlepšie notebooky pre študentov Čítajte 

Požiadavky na notebooky pre študenta nie sú jednotné, v mnohých prípadoch sú aj nami odporúčané modely úplne odlišné. Preto vám poradíme, ako si vybrať dobrý notebook tak, aby s vami prežil čo najviac rokov.

Pred samotným výberom modelu alebo návštevou obchodu si však dobre premyslite, čo presne budete so svojím budúcim notebookom robiť. Tento krok je dôležitý hlavne v prípade, ak máte obmedzený rozpočet. Tu sa totiž kompromisom vyhnúť nedá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď bude s vami na každej prednáške

Iné požiadavky kladiete napríklad na notebook, ktorý budete prenášať každý deň, a iné na notebook, ktorý celý svoj život prežije v izbe. V tom prvom prípade oceníte malú hmotnosť a vysokú výdrž batérie, čo sú parametre, ktoré môžete v tom druhom prípade úplne ignorovať.

Pre celodenné nosenie neodporúčame kupovať si notebooky s väčšou, ako 14-palcovou uhlopriečkou. Väčšina lacných veľkých modelov zaostáva práve pri konštrukcii a ponúka len menšiu kapacitu batérie.

Preto si dobre všimnite, ako kvalitne je notebook spracovaný, či sú jeho plastové časti dostatočne odolné a nezabudnite ani na jeho hmotnosť. Je predsa rozdiel, čo budete celý deň so sebou nosiť 2,5- alebo 1,5-kilogramové zariadenie.

Pri batérii býva informácií o niečo menej, keďže väčšina výrobcov napíše jedine jej kapacitu a tá nám sama osebe neprezradí nič praktické. Apple pri MacBookoch prezradí čas výdrže v hodinách, pričom MacBooku aj môžete dôverovať, že bude blízko sľubom.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ to je možné, zistite si čas nabíjania notebooku a pozrite aj samotnú nabíjačku. Je totiž veľký rozdiel nosiť so sebou šikovný malý doplnok a klasickú veľkú tehlu s hrubým káblom.

Aby sa vám na ňom dobre pracovalo

Nájsť optimálny kompromis medzi rozmermi a ergonómiou používania nie je jednoduché. Pri extrémne malom notebooku len ťažko nájdeme dobrú klávesnicu a písanie väčšieho textu nemusí byť práve príjemné.

Naopak, prémiovú klávesnicu s numerickou časťou a obrovským touchpadom nájdeme hlavne pri väčších modeloch. A tie bývajú ťažšie, vyžadujú lepšiu konštrukciu a často majú aj vyššiu cenu.

Preto ak môžete, vyskúšajte si aspoň krátke písanie na notebooku pred tým, ako si ho kúpite. Rozdiely v konštrukcii klávesníc bývajú obrovské. Určite si vyberte takú, ktorá je podsvietená. Už počas prvej prebdenej noci oceníte jej výhody.

SkryťVypnúť reklamu

Pred rokmi výrobcovia ponúkali netbooky, teda extrémne malé notebooky s displejmi menšími ako 11 palcov, nízkou cenou a otáznou konštrukciou. Dnes sú malé notebooky na tom výrazne lepšie po všetkých stránkach, no zároveň už nie sú lacné.

Namiesto lákavého čínskeho mininotebooku za dve stovky radšej investujte do overenej značky, ale sa poobhliadnite po kombinácii dobrého tabletu s doplnkovou klávesnicou. Taká kombinácia zvládne na jedno nabitie celý náročný deň a večer v posteli zabaví hrou či filmom. Navyše sa so svojou hmotnosťou ani len nepriblíži k hranici jedného kilogramu.

Koľko káblikov k nemu pripojíte?

Paralelné porty, smiešny okrúhly pre staré klávesnice či D-Sub pre pripojenie starého CRT monitora. Dnes už nikomu nechýbajú a dokonca už niekoľko rokov úspešne žijeme bez optických mechaník.

SkryťVypnúť reklamu

Rok 2017 bol prelomový, počas ktorého začal koniec aj klasických USB konektorov. Chvíľu ich ešte budeme nachádzať pri lacnejších alebo herných notebookoch, no biznis modely a zariadenia strednej triedy postupne prechádzajú na moderné USB typu C, prípadne na ich kombináciu s Thunderbolt 3.

Nový štandard má omnoho väčšie možnosti, dokáže napájať výrazne náročnejšie zariadenia a hlavne je univerzálny. Jeden výstup preto môžete použiť na pripojenie tlačiarne, externého disku, niekoľkých monitorov, smartfónu či nabíjačky.

Ekosystém doplnkov a zariadení s podporou USB typu C postupne narastá, a preto by váš nový notebook mal mať čo najviac portov tohto typu. Ich potenciál možno nevyužijete naplno hneď, no každým rokom ich význam a využitie narastá.

SkryťVypnúť reklamu

Prechodné obdobie prežijete najlepšie s redukciami alebo jedným šikovným hubom. Ten na svoje fungovanie potrebuje len jeden USB C konektor, pričom na jeho tele nájdete množstvo klasických konektorov od bežného USB cez HDMI až po sieťový konektor a prípadne aj čítačku pamäťových kariet.

Nezabudnite na pamäť

Klasické pevné disky patria do minulosti, prípadne do tých úplne najlacnejších notebookov alebo ako doplnok pre herný model. Ceny rýchlych SSD diskov už nie sú vysoké, veď nie je problém kúpiť si nový s kapacitou jedného terabajtu za sto eur.

Rozdiel vo výkone medzi klasickým diskom a dobrým SSD je priepastný, pritom nemusíte notebook využívať na profesionálnu prácu. Spúšťanie aplikácií, vyhľadávanie či len kopírovanie súborov, pri každom z týchto úkonov je pevný disk brzdou.

SkryťVypnúť reklamu

Pre potreby ukladania veľkého objemu dát je však stále vhodnejší klasický pevný disk práve pre lepší pomer ceny za jeden gigabajt. V tomto prípade je riešením kombinácia kapacitne veľkého pevného disku a menšieho rýchleho SSD.

Ak na notebooku plánujete písať text a upravovať jednoduché tabuľky, tak si určite vystačíte aj so štyrmi gigabajtmi operačnej pamäte. V opačnom prípade odporúčame ako minimum dvojnásobok tejto kapacity.

S ohľadom na budúcnosť a prípadné náročné aplikácie si pokojne priplaťte za 16-gigabajtovú konfiguráciu. Tá je odporúčaná aj pre náročných hráčov alebo študentov technologických odborov, ktorí budú pracovať vo výpočtovo náročných aplikáciách.

Možnosťou je aj neskoršie rozšírenie operačnej pamäte. V tomto prípade si dobre zistite, či vami vybraný notebook má vôbec prístupný pamäťový slot. Tenké notebooky totiž môžu mať pamäť napevno umiestnenú na základnej doske a jej dodatočné rozšírenie nie je možné.

SkryťVypnúť reklamu

Moderný hardvér a dobrý displej

Nič to, že sa na notebooku nebudete hrať žiadne hry, vždy dajte prednosť modelom s aktuálnym hardvérom. Výhod je viac, pričom majú význam aj pre úplne bežných používateľov a nemusia automaticky znamenať zvýšenie ceny.

Okrem vyššieho výkonu a nových funkcií mávajú nové čipy aj menšiu spotrebu, čo sa pozitívne prejaví na výdrži batérie či menších rozmeroch a hmotnosti. Nové procesory si lepšie poradia s videom v 4K rozlíšení a dokonca zvládnu aj graficky menej náročné hry.

Moderný bezdrôtový adaptér s dobre navrhnutou anténou oceníte v miestach so slabým wi-fi, kvalitný monitor nielen pri multimediálnej zábave, ale aj pri práci v zlých svetelných podmienkach.

HD rozlíšenie patrí do minulosti, prípadne do ponuky tých úplne najlacnejších modelov notebookov. Desať rokov dozadu pre potreby aplikácií a internetu stačilo, dnešné nároky sú odlišné.

SkryťVypnúť reklamu

Pre svoj nový notebook vyžadujte obrazovku minimálne s Full HD a optimálne so 4K rozlíšením. Výhody vysokého rozlíšenia spoznáte veľmi rýchlo, stačí si otvoriť internetový prehliadač, pozrieť film na Netlixe alebo sa pustiť do úpravy obrázkov.

Zároveň však nezabudnite aj na kvalitu samotného panelu. Reálne farby, ostrý obraz, minimum odleskov a veľké pozorovacie uhly sú hodné príplatku. Ak máte rozpočet štedrejší a na kvalitu obrazu si potrpíte, hľadajte notebook s OLED displejom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu