Konštatovali to Manfred Luzky, Marc Gayer a Markus Schnell z Fraunhoferovho inštitútu pre integrované obvody (IIS) v nemeckom Erlangene.
IIS má v tejto problematike kľúčové postavenie. Veď napríklad práve jeho pracovníci mali hlavný podiel na vynáleze známeho kodeku mp3, ktorý umožnil značne zmenšiť veľkosť audiosúborov bez zhoršenia kvality zvuku a tým rozšíriť mobilné počúvanie hudby.
Logicky sa tak zrodil nápad, urobiť čosi podobné pri telefonických hovoroch, dodať im "mp3 zvuk". Lenže ako to dosiahnuť?
"Algoritmus potrebuje istý čas na zakódovanie údajov a ich spätné dekódovanie na druhom konci linky. Tento proces vyžaduje údaje, ktoré sú stále ešte takpovediac v budúcnosti, lebo musí čakať na ich príchod. Výsledkom môže byť situácia, v ktorej sa veľmi ťažko interaktívne komunikuje," vysvetlil Markus Schnell.
S kolegami niekoľko rokov vylepšoval predmetný algoritmus tak, aby sa dosiahla optimálna rovnováha medzi kvalitou zvuku a omeškávaním vstupov účastníkov, teda maximálnym zachovaním kvality a minimálnym omeškávaním.
Výsledkom je technológia AAC-ELD. Je to skratka z Enhanced Low Delay Advanced Audio Coding, čiže Pokročilé kódovanie zvuku so zvlášť krátkym oneskorením.
Oneskorenie je pri AAC-ELD iba 15 milisekúnd. Za ten čas algoritmus zvláda zmenšiť zvukový súbor na necelú tridsatinu pôvodného objemu bez podstatných strát na kvalite zvuku.
Predchodca AAC-ELD, AAC Low Delay, je aktuálne štandardom videokonferenčných systémov. Celý proces sa čoraz viac využíva v rozhlase, napríklad pri priamych prenosoch zo športu. Tvorí tiež základ videotelefonovania v súčasných špičkových mobilných systémoch, ako sú iPhone4 a iPad2.
Zdroj: Komuniké Fraunhofer-Gesellschaft z 26. 5. 2011.