MYS CANAVERAL, BRATISLAVA. „Je smutné vidieť ho poslednýkrát pristávať,“ hovorí do rádia Mark E. Kelly. Bol veliteľom poslednej misie raketoplánu Endeavour. Je pár minút po pol deviatej ráno a posádka kozmickej lode práve pristála v Kennedyho vesmírnom stredisku.
Krátko po ôsmej hodine vstúpil Endeavour do zemskej atmosféry a zahájil brzdiaci manéver. Mark E. Kelly stroj natočil tak, aby tepelný štít chránil raketoplán a jeho šesťčlennú posádku.
Veľký príbeh
Už keď 16. mája štartoval raketoplán do kozmu, hovorilo sa o príbehu. Nielenže sa NASA lúčila so strojom, ktorý opravil Hubblov vesmírny ďalekohľad, ale misii velil manžel kongresmanky Gabrielle Giffordsovej, ktorá v januári prežila pokus o atentát.
Navyše, Endeavour na palube niesol českú rozprávkovú postavičku Krtka.
Ešte dôležitejšie však bolo, že raketoplán odviezol na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS nielen zásoby, ale aj dvojmiliardový fyzikálny experiment, ktorý pomôže vedcom skúmať exotickú fyziku: antihmotu aj tajomnú tmavú hmotu, ktorá zrejme tvorí podstatne viac vesmíru, ako okolo seba bežne vidíme.
Najbližšia cesta raketoplánu teraz nepôjde do kozmu, ale do Los Angeles. Tam ho vystavia v Kalifornskom vedeckom centre.
Vesmírna prechádzka
Posledné pritom boli aj prechádzky astronautov kozmom. Posádka Endeavouru sa do otvoreného vesmíru vydala štyrikrát, no počas úplne poslednej júlovej misie raketoplánu Atlantis nič podobné na pláne nie je.
Astronauti z raketoplánu už na vesmírnu prechádzku nikdy nepôjdu.
„Vyzerá, akoby bol pripravený na ďalšiu misiu,“ povedal o raketopláne zaparkovanom na pristávacej dráhe Kelly. Vtedy americkí astronauti Endeavour opustili navždy.
Pozrite sa, ako prebieha let raketoplánu. Infograf zväčšíte TU.