Londýn 1. júla (TASR) - Vyše sto krajín sveta nedostatočne kontroluje svoj jadrový materiál, ktorý by tak mohol byť zneužitý na vytvorenie tzv. špinavej bomby. Informuje o tom dnes britská rozhlasová stanica BBC s odvolaním sa na údaje Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).
Pred niekoľkými rokmi nebolo ešte treba využívanie a dopravu väčšiny jadrového materiálu nejako zvlášť utajovať. Vlády jednotlivých štátov chceli, aby mali pacienti trpiaci na rakovinu prístup k lekárskym izotopom, alebo aby mali podniky možnosť získať najnovšie a najmodernejšie stroje pre priemyselnú rádiografiu.
Po 11. septembra 2001 sa však takýto prístup musí zmeniť. MAAE nalieha na všetky krajiny, aby prijali zásady bezpečnosti rádioaktívnych zdrojov, a zaviedli také opatrenia, aby mali prehľad o všetkých jadrových materiáloch od ich vytvorenia, až po likvidáciu.
V správe, ktorú nedávno zverejnila americká vláda, sa uvádza, že americké spoločnosti stratili za ostatných päť rokov prehľad o takmer 1500 jadrových zdrojoch. Európska únia priznáva, že na jej území sa ročne stratí asi 70 takýchto zdrojov. Bývalý Sovietsky zväz mal kedysi celú sieť radarov napojených na jadrové generátory a v poľnohospodárstve sa na sterilizáciu obilia bežne požívali prenosné ožarovače. MAAE zdôrazňuje, že sa po týchto stratených zdrojoch musí naliehavo začať pátrať.