BRATISLAVA. V Afrike je to stále relatívne bežná lovecká technika. Ak chcú domorodé kmene získať nejakú potravu, zvyknú nastaviť v lese pasce pozostávajúce z oka a ohnutého stromu. Do nich sa niekedy chytia aj šimpanzy. Teraz si však vedci všimli, že niektoré skupiny týchto ľudoopov sa dokážu pascám nielen vyhnúť, ale systematicky takéto slučky zneškodňujú.
Tím vedcov z Kjótskej univerzity v Japonsku si uvedomil, že primáty v dažďových pralesoch Guiney vykazujú menej zranení pochádzajúcich z takýchto druhov pascí. U iných skupín v Afrike sa však vyskytujú častejšie. Zvláštne to však bolo najmä preto, že slučky a nástražné oká domorodci v oblasti neďaleko Bossou často používali. Primatológovia sa preto rozhodli zistiť príčinu tohto nepomeru.
Gaku Ohaši a Tecuro Macuzawa si všimli asi päť opíc, ktoré sa snažili pasce zneškodniť. „Vyzeralo to, že vedia, ktoré časti pascí sú nebezpečné a ktoré nie,“ povedal Ohaši pre BBC. Vedci podľa štúdie v magazíne Primates pozorovali šesť takýchto prípadov, pričom šimpanzy sa vyhýbali oku pasce.