SME

Hľadali veľrybu. Našli dávnu praopicu

Americkí vedci našli spoločného predka starých opíc a hominidov. Mohol by to byť aj veľmi dávny príbuzný človeka.

Zrejme našli prapredka starých opíc a ľudoopov.Zrejme našli prapredka starých opíc a ľudoopov. (Zdroj: TASR)

Americkí vedci našli spoločného predka starých opíc a hominidov. Mohol by to byť aj veľmi dávny príbuzný človeka.

BRATISLAVA. Väčšinu času trávil na stromoch. Keď nespal v ich korunách, liezol po nich, príležitostne sa spustil na zem. Tak pred 29 miliónmi rokov vyzeral Saadanius hijazensis, možný spoločný predok človeka a opíc Starého sveta. Vo vývojovom strome spájal neskoršie ľudoopy a opice, ktoré nepatrili do tejto nadčelade.

Ani opica, ani ľudoop

Vedci z americkej Michiganskej univerzity sa vybrali hľadať kosti dávnych veľrýb a dinosaurov. Na planine neďaleko posvätnej Mekky však našli zvláštnu kosť. Nevedeli ju priradiť ani k starým opiciam, ani k ľudoopom - mala totiž znaky odkazujúce na obe skupiny. „Vyzeralo to, že to nie je ani opica, ani ľudoop, skôr niečo medzi,“ povedal pre magazín Nature Iyad Zalmout, ktorý sa na výskume podieľal. Práve tento časopis objav zverejnil.

Paleontológovia nakoniec zistili, že lebke chýbajú dutiny typické pre moderné opice, stavbou ucha však zasa nepasuje k prehistorickým druhom primátov. „Saadanius je blízko k skupine, ktorá zrejme viedla k nám,“ komentoval nález pre BBC vedúci výskumu William Sanders. „Keď sa dozvieme čosi o časovom období a podmienkach, za ktorých žilo toto zviera, budeme schopní zistiť, čo spôsobilo zmeny, ktoré viedli k ľudoopiciam a nám ľuďom.“

Prapračlovek? Možno

Odborníci pôvodne predpokladali, že spoločný predok ľudoopov a opíc Starého sveta žil niekedy pred 35 až 30 miliónmi rokov. Nové nálezy sú však o niekoľko miliónov rokov mladšie.

Nie je však isté, či novoobjavený druh je aj priamym, aj keď veľmi dávnym predkom človeka. „Mohol by byť, no vtedy žilo množstvo všelijakých živočíchov, ktoré si boli veľmi podobné,“ dodal Sanders. „Jeden z nich bol naším predkom.“

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu