BRATISLAVA. Vesmírna sonda Rosetta Európskej vesmírnej agentúry preletela v sobotu 10. júla okolo planétky 21 Lutetia, ktorú odfotografovala a snímky odoslala na Zem. Prelet sa uskutočnil vo vzdialenosti približne 454 miliónov kilometrov od Zeme, pričom Rosetta bola od Lutetie vzdialená 3162 kilometrov.
Snímky, ktoré Rosetta spravila, sú vôbec prvými detailnejšími zábermi tejto planétky objavenej v roku 1852. Snímky zachytávajú početné krátery, ktorými je povrch Lutetie posiaty. Vedci predpokladajú, že táto planétka môže byť až 4,5 miliardy rokov stará. Fotografie zároveň potvrdili, že Lutetia meria v najdlhšom mieste 130 kilometrov a má nepravidelný tvar.
Približujúca sa Lutetia na snímkach sondy Rosetta. FOTO - ESA
Snímky spravila Rosetta pomocou zariadenia OSIRIS (Optical, Spectroscopic and Infrared Remote Imaging System). Sondu Rosetta vypustila ESA do vesmíru 2. marca 2004, pričom jej cieľom je kométa 67P/Churyumov-Gerasimenko.
K nej sonda doletí až v roku 2014 a následne na jej povrch spustí pristávací modul Philae. Váži sto kilogramov a obsahuje osem prístrojov, ktoré budú povrch kométy skúmať. Cestou k tejto kométe Rosetta absolvovala aj prelet okolo planétky 2867 Šteins, ku ktorému došlo 5. septembra 2008.
Informácie zverejnila webová stránka news.bbc.co.uk.