LIMA, BRATISLAVA. Vrchy najväčšieho juhoamerického pohoria Andy sú až na zasnežené časti poväčšine tmavé. Zachytávajú tak slnečné svetlo a s ním aj teplo. Aktivista Eduardo Gold si povedal, že pri globálnom otepľovaní to je problém a namaľovaním vrchov na bielo spomalí topenie ľadovcov.
Maľujú miestni
Doteraz si vybral tri vrchy, na ktorých s farbami pracujú štyria robotníci. Tí používajú farbu, ktorá neškodí životnému prostrediu. Maliari pochádzajú z neďakej dediny Licapa, ktorá je závislá od vody stekajúcej z pohoria. S topiacimi sa ľadovcami o ňu prichádzajú.
Začali preto s peruánskym Chalon Sombrero vysokým 4756 metrov, ktorý podobne ako iné vrcholy v posledných desaťročiach prišiel o ľadovce. Zatiaľ namaľovali dva hektáre z plánovaných sedemdesiatich.
Napriek bizarnosti nápadu Gold hovorí, že je vedecky podložený. „Biely povrch odráža slnečné lúče späť do atmosféry a potom do vesmíru. Týmto zároveň ochladzuje okolie a vytvára sa tým mikroklíma.
Chlad vytvára ďalší chlad, presne tak, ako teplo vytvára ďalšie teplo,“ zdôvodnil svoje rozhodnutie Gold, ktorého citoval britský denník Daily Telegraph. Ak sa táto teória naplní, v chladnejšej mikroklíme by sa mohli opäť objaviť ľadovce.
Goldovej teórii uverili aj iní. Na maľovanie vrcholov Ánd dostal minulý rok od Svetovej banky grant 200tisíc dolárov, keď vyhral súťaž s názvom Sto nápadov, ako zachrániť planétu. Podľa Svetovej banky sa od roku 1980 vytratilo 22 percent peruánskych ľadovcov, všetky ľadovce v krajine by mohli zmiznúť v najbližších dvadsiatich rokoch.
Ľadovce sú kľúčové pre miestnu ekonomiku, aj preto má Gold medzi ľuďmi podporu. „Takto by sa mali namaľovať všetky vrchy. Budeme mať potom toľko vody, ako pred roztopením ľadovcov, čo znamená viac pastvín pre viac dobytka,“ povedal pre Daily Telegraph dedinčan Pablo Parco Palomino.
Radšej skúsi a neuspeje
Medzi peruánskymi politikmi však Gold pre tento netradičný nápad pochopenie nenašiel. Minister životného prostredia Antonio Brack vyhlásil, že Svetová banka mohla nájsť aj účinnejší spôsob, ako sa vyrovnať s následkami globálneho otepľovania. Samotný nápad maľovať Andy na bielo považuje za „nezmysel“.
„Radšej to vyskúšam a neuspejem, než by som mal hľadať možnosti života bez ľadovcov, ako keby bola situácia nezvratná,“ reaguje Gold na kritiku.