SME

Mesiac má dosť vody na dlhodobý život

Indická sonda s americkým radarom potvrdili, že na Mesiaci je veľké množstvo vodného ľadu.

Na snímke sú označené mesačné krátery s vodou.Na snímke sú označené mesačné krátery s vodou. (Zdroj: NASA)

BRATISLAVA. Na Mesiaci je veľké množstvo vody. Vedci amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír to tvrdia na základe nových výsledkov z indickej sondy Čandrajan-1. Tá pravdepodobne ako prvá v minulosti dokázala, že voda na Mesiaci sa vôbec nachádza.

Teraz odborníci hovoria, že vody na severnom póle nášho vesmírneho suseda je dosť na dlhodobé prežitie človeka.

Čo prezradilo žiarenie

Analýza nových údajov z amerického prístroja miniSAR, ktorý indická sonda niesla, ukázala, že na povrchu Mesiaca sa nachádza viac ako štyridsať kráterov, ktoré obsahujú vodný ľad.

Ide o relatívne hrubé vrstvy, nielen molekuly v mesačnej pôde. Potvrdil sa tak objav americkej misie LCROSS, pri ktorej vedci skúmali zvyšky po náraze sondy do mesačného povrchu.

Krátery, kde sa nachádza ľad, majú podľa NASA priemer dva až pätnásť kilometrov a ľadová vrstva má niekoľko metrov. Paul Spudis z houstonského Mesačného a planetárneho inštitútu odhaduje, že na Mesiaci je až 600 miliónov metrických ton vodného ľadu. „Je to najmä čistý ľad," povedal Spudis pre BBC. „A nachádza sa len pár desiatok centimetrov pod lunárnym povrchom."

Superzima

Voda na Mesiaci pretrváva v extrémne chladných oblastiach, na ktoré nedopadá slnečné svetlo. V miestach, kde v minulosti do Mesiaca narazili kométy či rôzne asteroidy, dosahuje teplota až mínus 248 stupňov Celzia, teda menej ako je na Plute.

Práve zrážky s inými kozmickými telesami mohli vodu či vodný ľad na Mesiac dopraviť. Špekuluje sa tiež, že prítomnosť vody môže byť aj výsledkom prirodzených procesov, keď slnečný vietor - prúd dopadajúcich častíc zo Slnka - spôsobil, že atómy kyslíka v mesačnej pôde sa spájali s vodíkovými jadrami, čoho výsledkom je aj voda alebo hydroxyl.

„Na Mesiaci nie je len jeden druh vody," dodal pre BBC Anthony Colaprete, hlavný vedecký pracovník misie LCROSS. „Je tam veľké množstvo všeličoho a čistým ľadom sa to iba začína."

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu