SME

Biblia má pravdu. Šalamún bol silný vládca

Archeologické nálezy v Jeruzaleme údajne potvrdzujú biblické texty o vláde kráľa Šalamúna.

Archeologička Eilat Mazarová ukazuje miesto nálezu, ktorý má dokazovať biblické príbehy o Šalamúnovi.Archeologička Eilat Mazarová ukazuje miesto nálezu, ktorý má dokazovať biblické príbehy o Šalamúnovi. (Zdroj: TASR/AP)



TEL AVIV. Niektorí izraelskí archeológovia tvrdia, že majú dôkaz, že biblický popis vlády kráľa Šalamúna nie je mýtom, ale historickým faktom. Má to potvrdiť najnovší archeologický objav v Jeruzaleme. Ide o múr opevnenia, ktorý pochádza z čias Šalamúna. Kráľ vládol zhruba v 10. storočí pred Kristom.

Archeologička Eilat Mazarová tvrdí, že úroveň stavby vypovedá o tom, že si ju mohla dovoliť postaviť len silná, centralizovaná vláda. Len taká mala dostatok peňazí a robotníkov. „Toto je po prvý raz, čo sme našli pozostatky niečoho, čo sa zhoduje s opisom Šalamúnovho obydlia v Starom zákone,“ povedala.

Pomohli Feničania

Mazarová si myslí, že to vyvracia presvedčenie niektorých biblických vedcov, podľa ktorých nebola Šalamúnova vláda ani zďaleka taká mocná, ako opisuje biblická Kniha kráľov.

Objekt vraj postavili s pomocou Feničanov považovaných za špičkových staviteľov. Mazarová hovorí, že ide o najvýznamnejší objav objektu z čias prvého chrámu v Jeruzaleme. Židovská tradícia hovorí, že kráľ Šalamún práve tu postavil prvý chrám. Zničili ho Babylončania, potom ho obnovil kráľ Herodes, aby ho znovu zdevastovali Rimania.

Mazarová kopala na miestach, kde archeológovia pracovali už v 19. storočí. Nikto pred ňou však nevyslovil hypotézu, že objekty, ktoré odhaľujú, opisuje Kniha kráľov.

Silné kráľovstvo?

Profesor Aren Maeir z Bar Ilanovej univerzity však AP povedal, že chce vidieť fakty, ktoré Mazarovej objav datujú do 10. storočia pred naším letopočtom. Maeir pritom nepopiera, že také objekty v Jeruzaleme sú. Stále však chýba dôkaz, že ich postavilo skutočne mocné kráľovstvo. „V Šalamúnových príbehoch v Starom zákone je určite niečo autentické. Pravda bude niekde uprostred.“

Súčasťou opevnenia, ktoré našla Mazarová, je aj monumentálna brána. Stavba má pôdorys ako podobné objekty z 10. storočia pred Kristom. Dajú sa vidieť v izraelských mestách Megido či Beerševa.

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu