SME
Streda, 8. december, 2021 | Meniny má MarínaKrížovkyKrížovky

Vedci vyriešili stáročnú záhadu Saturnovho mesiaca

Záhadný mesiac použil v knihe aj Arthur C. Clarke. Vedci teraz vedia, prečo vyzerá zvláštne.

Tretí najväčší Saturnov mesiac Iapetus.Tretí najväčší Saturnov mesiac Iapetus. (Zdroj: NASA)

BOULDER. Údaje získané americko-európskou sondou Cassini, ktorá obieha v ústave Saturna a jeho mesiacov, podľa všetkého vysvetlili záhadný kontrast svetlého a tmavého sfarbenia veľkých úsekov povrchu mesiaca Iapetus. V dvoch článkoch v časopise Science to oznámili jedenásťčlenný tím Tilmanna Denka zo Slobodnej univerzity v Berlíne a Tilmann Denk s Johnom Spencerom zo Southwest Research Institute v Boulderi v americkom štáte Colorado.

Záhadný mesiac

Francúzsko-taliansky astronóm Giovanni Domenico Cassini si už krátko po svojom objave Iapeta v roku 1671 všimol, že tento Saturnov mesiac je na "prednej" pologuli (v smere jeho obežného pohybu okolo Saturna) oveľa tmavší ako na "zadnej". V štýle jin-jang.

Dlho to zostávalo úplnou záhadou. Tmavo-svetlý kontrast Iapeta obsadil do úlohy znamenia mimozemšťanov aj britský klasik sci-fi Arthur Clarke v diele 2001: Vesmírna odysea. Po Cassinim oveľa neskôr pomenovali aj spomenutú sondu.

Podľa snímok, ktoré získala ona i skoršia sonda Voyager, tmavý materiál z "prednej" pologule zasahuje v oblasti rovníka do "zadnej". Desaťkrát svetlejší materiál zo "zadnej" pologule, zväčša vodný ľad, naopak zasahuje cez severný a južný pól do "prednej".

Iapetus ako ho videla sonda Voyager.

Analýza údajov z obrazového a tepelného mapovania povrchu Iapeta sondou Cassini a následné modelovanie potvrdili a rozšírili skorší predpoklad, že za tmavý materiál môže migrujúci ľad, rozhýbaný odinakiaľ zo Saturnovej sústavy prichádzajúcim a na Iapetus dopadajúcim červenkastým prachom, ktorý sfarbuje a zohrieva povrch.

Prach a vodný ľad

"Snímky z kamery ISS (Imaging Science Subsystem) na Cassini preukázali, že svetlý i tmavý materiál na 'prednej' pologuli Iapeta sú červenkastejšie ako podobný materiál na 'zadnej' pologuli," povedal Tilmann Denk. Prach asi pochádza z vonkajších mesiacov Saturna, môže však súvisieť aj s nedávno zo zemskej orbity objaveným (pomocou Spitzerovho kozmického ďalekohľadu) obrovským Saturnovým prstencom.

No samotný dopadajúci prach na pozorovaný ostrý farebný kontrast nestačí. Treba k tomu pridať vodný ľad, ktorý miestne migruje zo slnkom osvetlených a teda teplejších oblastí do susedných oblastí bližšie k pólom a teda chladnejších. Tie prvé tým stmavnú a ďalej sa oteplia, kým tie druhé sa zosvetlia a ďalej sa ochladia.

Údaje z ISS spolu s údajmi z infračerveného spektrometra CIRS (Composite Infared Spectrometer), ktorý mapuje teplotu, a s výsledkami z počítačového modelovania naznačujú, že teplota tmavých oblastí - akokoľvek stále hlboko pod nulou - dlhodobo postačuje na vyparenie niekoľko metrov hrubej vrstvy ľadu, zvlášť pri rovníku. Iapetus navyše pomaly rotuje (raz za 79 dní), takže Slnko pri každej otočke mesiaca dlho zohrieva jeho "prednú" pologuľu.

Vyparený ľad následne zasa skondenzuje na oboch póloch a "zadnej" pologuli Iapeta, čím ich ďalej zosvetľuje a ochladzuje. Keďže Iapetus je s priemerom 1500 kilometrov dosť malé teleso, jeho príťažlivosť presun čiastočiek ľadu medzi pologuľami veľmi neobmedzuje.

"Iapetus je obeťou prudko rozbehnutej slučky spätnej väzby, ktorá pôsobí v globálnom meradle," uzavrel John Spencer.

Zdroje: Science z 11. 12. 2009, Komuniké Southwest Research Institute z 10. 12. 2009. Pre TASR Zdeněk Urban

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vláda schválila nové opatrenia.

PCR testy odhalili viac ako 748-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 15 095 obetí. Lockdown opäť obmedzil život na Slovensku, platí zákaz vychádzania.


a 5 ďalší 16 h

Neprehliadnite tiež

Teoretické a praktické rady, ako lepšie zvládnuť skúškové obdobie.


a 1 ďalší 6 h
Skryť Zatvoriť reklamu