LONDÝN. Vplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil Britský meteorologický úrad. Merania pochádzajú z viac ako 1500 meteorologických staníc na celom svete, používaných na sledovanie klímy. Ukázali rýchle globálne otepľovanie od roku 1970, pričom každé desaťročie bolo postupne teplejšie.
Meteorologický úrad zverejnil údaje s cieľom zvýšiť transparentnosť a podporiť dôkazy, že svet sa otepľuje. Skeptici v otázke globálneho otepľovania využili sériu e-mailov, ktoré unikli z University of East Anglia, na obvinenie odborníkov na klimatické zmeny z konšpirácie s cieľom odviesť pozornosť od údajov z iných zdrojov a zdôrazniť tie svoje.
"University of East Anglia plne podporuje Meteorologický úrad pri zverejnení týchto údajov," uviedla univerzita vo vyhlásení. Meteorologický úrad plánuje zverejniť zostávajúce údaje z približne 5000 meteorologických staníc, keď sa mu od majiteľov dát podarí získať povolenie.
Najteplejší rok
Rok 2009 je podľa meteorológov pravdepodobne piatym najhorúcejším rokom v dejinách teplotných záznamov a prvé desaťročie tohto tisícročia najteplejším od začiatku meteorologických záznamov. Oznámila to Svetová meteorologická organizácia (WMO).
WMO zverejnila údaje počas druhého dňa konferencie o klimatických zmenách pod patronátom OSN v Kodani, na ktorej sa delegáti zo 192 krajín snažia vypracovať globálnu dohodu o zvýšení úsilia v boji proti klimatickým zmenám.
Desaťročie 2000-2009 je podľa generálneho tajomníka WMO Michela Jarrauda "veľmi pravdepodobne" najteplejším od začiatku vedenia teplotných záznamov v roku 1850, a rok 2009 bude pravdepodobne piatym najteplejším v zaznamenaných dejinách.
Nebezpečný El Niňo
Doteraz najhorúcejší bol rok 1998, najmä v dôsledku silného meteorologického fenoménu El Niňo, ktorý prináša netypické oteplenie na juhu Tichého oceánu a môže spôsobiť výrazné zmeny počasia na celom svete.
Tento rok vznikol nový El Niňo, čo sčasti vysvetľuje rast teplôt. Rok 2008 bol jedenástym najteplejším rokom v záznamoch.
Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk