SME

V Kodani rokuje až 15-tisíc delegátov o klimatických zmenách

Niektorí vedci summit označujú za najdôležitejšiu konferenciu, akú kedy svet zažil. Nasledujúce dva týždne má prísť na rokovania približne 100 politických lídrov.

KODAŇ. Dlhoočakávaný summit OSN o klimatických zmenách sa dnes začal v dánskej Kodani za účasti 15.000 delegátov zo 192 krajín. Niektorí vedci ho označujú za najdôležitejšiu konferenciu, akú kedy svet zažil. Nasledujúce dva týždne má prísť na rokovania približne 100 politických lídrov.

Rozvinuté krajiny diskutujú v Kodani o tom, či bude nutné žiadať prísnejšie znižovanie skleníkových plynov, než aké zatiaľ krajiny v návrhoch predložili.

Formovanie dejín

Vyjednávač OSN pre klimatické zmeny Yvo de Boer v nedeľu pre britskú spravodajskú stanicu BBC vyhlásil, že rokovania majú vynikajúcu perspektívu. "Nikdy za celých 17 rokov rozhovorov o klimatických zmenách ešte nepredložilo tak veľa krajín svoje záväzky týkajúce sa znižovania emisií skleníkových plynov," uviedol.

Ľudstvo čelí vážnej situácii a ak nespojí svoje sily pre rozhodné kroky, klimatické zmeny zničia Zem. Je to posolstvo spoločného úvodníka, ktorý dnes vychádza v 56 novinách v 45 štátoch sveta. Vydavatelia sa k tomuto bezprecedentnému kroku rozhodli preto, aby vyzvali svetových lídrov, nech prijmú na dnes sa začínajúcom summite "správne rozhodnutie".

"Politici v Kodani majú moc formovať dejiny tejto generácie: takej, ktorá videla výzvu a chopila sa jej, alebo generácie, ktorá bola taká hlúpa, že videla prichádzať pohromu, ale nezabránila jej," píše sa v úvodníku.

Článok vyšiel v 20 jazykoch, vrátane čínštiny, arabčiny a ruštiny. Zverejňujú ho okrem iných denníky Guardian (Británia), Le Monde (Francúzsko), Toronto Star (Kanada), Gulf Times, Botswana Guardian a Miami Herald (USA).

Dohoda sa neočakáva

Klimatické zmeny sa dejú stáročia a ich dopad bude trvalý, ale ľudstvo má na ich skrotenie nasledujúcich 14 dní. "Nemá to byť boj medzi bohatým a chudobným svetom, medzi východom a západom. Klimatické zmeny sa týkajú každého," konštatuje sa v článku.

Veda je podľa autorov úvodníka komplikovaná, ale fakty sú jasné: treba urobiť kroky, aby sa globálna teplota zvýšila maximálne o dva stupne a tento cieľ si vyžaduje začať znižovať globálne emisie skleníkových plynov v nasledujúcich piatich až desiatich rokoch.

Globálne oteplenie minimálne o tri až štyri stupne, ktoré by zrejme nasledovalo v prípade nečinnosti, by vysušilo kontinenty a premenilo poľnohospodársku pôdu na púšť, tvrdia autori úvodníka. Polovica všetkých druhov by mohla vyhynúť, milióny ľudí by sa museli presťahovať, celé národy by zaplavila voda.

"Otázka už nestojí tak, či za to môžu ľudia, ale ide o to, koľko času máme na obmedzenie škôd," píše sa v úvodníku.

Klimatická konferencia OSN sa koná od 7. do 18. decembra. Hoci má prívlastok historická, konkrétna dohoda sa od nej neočakáva. Počíta sa skôr s vytýčením rámca znižovania emisií skleníkových plynov, považovaných za hlavnú príčinu globálneho otepľovania.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu